Hafdís Huld (Hafdís Huld Þrastardóttir) to islandzka wokalistka i kompozytorka (a także aktorka), znana zarówno ze swojej solowej kariery, jak również z wcześniejszych występów w elektronicznej grupie Gus Gus. Więcej informacji o tej artystce znajdziecie tutaj.

Hafdis pink hood copy

Hafdís Huld na swoim koncie miała trzy albumy długogrające: „Dirty Paper Cup” (2006), „Synchronised Swimmers” (2009), „Home” (2014; recenzja tutaj). Obecnie 28 lipca 2017 roku na rynku ukaże się czwarte wydawnictwo sympatycznej Islandki zatytułowane „Dare to Dream Small”. Materiał na najnowszy krążek powstawał w kolaboracji artystki z jej stałymi współpracownikami, m.in. Boo Hewerdine, Nik Kershaw, Tim Gordine, Calum MacColl i Alisdair Wright (którzy również zajmowali się aranżacją muzyki i produkcją albumu). Ponadto końcowym miksowaniem zajmował się Addi 800 (Bjork, Sigur Ros, Blur). Warto również wspomnieć, że w kilku utworach pojawia się kwartet smyczkowy, który zagrał na ścieżce dźwiękowej „BroadchurchÓlafura Arnaldsa.

„Dare to Dream Small” to album koncepcyjny podkreślający wagę i ważność małych rzeczy w spotykamy w naszym życiu. Wokalistka przypomina nam, że prawdziwe piękno tkwi w pozornie wyglądających drobiazgach, w drobnych gestach, że szczęście to krótkie chwile. Stąd  powinniśmy je celebrować.

Na swoim najnowszym albumie Hafdís Huld zaprezentowała 12 premierowych piosenek. To błyszcząca kolekcja zachwycających, ciepłych i optymistycznie brzmiących smooth indie folk popowych kompozycji z nutką alternatywnego country idealnych na nadchodzące letnie wieczory. Przygotujcie się raczej na dość spokojne utwory, które nabierają smaczku dzięki czystemu i zmysłowemu głosowi wokalistki oraz świetnych aranżacji.

Hafdis-website front image(1) copy

Dużo czaru znajdziemy już w otwierającym płytę akustycznym gitarowym utworze „Summer Inside”, który zaraża nie tylko delikatnym, kobiecym wokalem Hafdis, ale również swym ciepłym, nasączony promiennym pierwiastkiem brzmieniem oraz subtelnym, acz intrygującym, kapitalnym akompaniamentem akordeonu. Dźwięki tego instrument usłyszymy jeszcze w kilku innych piosenkach i za każdym razem sprawdzają się one wybornie. Warto wsłuchać się także w niesamowicie uroczy, lekki i melodyjny „Take Me Dancing” ujmujący między innymi rozmarzoną atmosferą i zmysłowo czarującym śpiewem. Na wyróżnienie zasługują również emocjonalne „Underdog” czy „Is it Better?”, w tle których pobrzmiewają piękne partie pianina i wzruszający akompaniament instrumentów smyczkowych. Jeśli ktoś szuka bardziej rozbudowanych aranżacji i podniosłej atmosfery budowanej przez smyki znajdzie je w utworze „My Hearts Sings”, który dryfuje swobodnie po promieniach słońca. Więcej elementów folkowych otrzymujemy w „Last Rays Of the Sun”, który z początkowej oszczędnej formy rozwija się aranżacyjnie, dźwiękowo i staje się coraz weselszy. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że płyta islandzkiej wokalistki jest dość rozmarzona, miejscami oniryczna, ale z pewnością nie mdła. Dowodem tego jest chociażby „Leaving Me Behind”, którego przestrzeń tworzą oszczędnie wykorzystane dźwięki akustycznej gitary i  pastelowe brzmienia klawiszy. Wypada to oszczędnie, ale i przekonująco, bo wokal Hafdis i tego typu akompaniament w zupełności wystarczają i nie potrzebują żadnych dodatków. Niesamowicie przekonująco i hipnotycznie wypada też „Violet” rozpoczynające się spokojnie jedynie od dźwięków pianina i głosu, a następnie rozwija w bardziej rozbudowaną  i przestrzenną aranżację. Ciepłymi promieniami słońca błyszczy przyjemnie akustyczny indie folkowy „By the Road”, w którym pojawiają się wyraźne nawiązania do alternatiwnego country. Wesoło i optymistycznie prezentuje się „Fineshade Forest”, który podtrzymuje słoneczną folkowo-countrową atmosferę poprzednika. Klimat utworu „Dream Small” w pełni oddaje jego tytuł. Kompozycja rozwija się spokojnie i owocnie, zachwyca cudowną aranżacją i partią smyków. Na zakończenie otrzymujemy „By Now”. Rozmarzona, oniryczna i wysublimowana ballada to piękny finał „Dare to Dream Small”.

„Dare to Dream Small” to płyta pełna ciepłych zakamarków, dźwięków zachęcających do odkrywania i smakowania. Hafdis Huld nastawia słuchacza pozytywnie do wszystkiego, co nas otacza. Piosenki z tego krążka po prostu mile się kojarzą i zachęcają do ponownego wsłuchiwania się w nie. W końcu to muzyczna afirmacja życia. Muzyka idealna na słoneczne dni (i nie tylko).

 

Hafdis Huld - Dare to Dream Small packshot

Hafdis Huld :: Dare to Dream Small

1. Summer Inside 03:19
2. Take Me Dancing 03:11
3. My Heart Sings 03:55
4. Last Rays Of The Sun 03:26
5. Leaving Me Behind 03:34
6. Violet 03:43
7. Underdog 02:54
8. Is It Better? 03:51
9. By The Road 03:30
10. Fineshade Forest 03:41
11. Dream Small 03:25
12. By Now 03:59

 

 

Hafdis Huld : website / facebook / blogspot

Hafdis Huld :: Dare to Dream Small (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów