Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Wizje.

Hallur Már to islandzki artysta znany m.in. jako współzałożyciel i członek legendarnej indie rockowej grupy Leaves, która cieszyła się dużym uznaniem również poza granicami Islandii.

Muzyk w pod koniec 2018 roku wydał swój solowy debiutancki album EP pod tytułem „Gullöldin”. Materiał ten zawierał 5 krótkich kompozycji układających się w niewiele ponad dziesięć minut intrygującej eksperymentalnej muzyki, w której dostrzec było można potencjał.

2 września 2022 roku Hallur Már opublikował swój pierwszy longplay zatytułowany „sýnir/athuganir”, za pośrednictwem Alda Music. Jak wynika z informacji prasowych dany album to ‘mieszanka jednych warstw nakładających się na kolejne warstwy instrumentów, skomplikowanej elektroniki, nagrań terenowych, sampli i niejasnego języka sýnir/athuganir, który  ma odrębny i unikalny charakter’. Tytuł płyty „sýnir/athuganir” tłumaczy się z języka islandzkiego jako „wizje/obserwacje” – „to bardzo intymny i osobisty materiał, a jednocześnie odzwierciedlający także inne, znacznie szersze wątki” – wyjaśnia Hallur Már. Artysta dodaje, że „Od dłuższego czasu pracowałem nad tym, co chciałem nazwać własną muzyką: rozważaniem, pisaniem, nagrywaniem, montażem i odrzucaniem. W pewnym momencie zaczęła się wyłaniać z tego całość. Pomysły i wzorce zsynchronizowały się”.

Przy powstawaniu materiału na „sýnir/athuganir” artystę inspirował sam proces tworzenia. „Proces ten ewoluuje, wzrasta, jedne rzeczy wpływają na inne, aż czasem powstaje to, co w pewnym momencie można nazwać efektem końcowym, rzeczą skończoną” – opowiada muzyk. Dla Hallura na skomponowane utwory największy wpływ miały miejsca, w których je tworzył (zarówno fizycznie, jak i mentalnie) oraz sprzęt i dźwięki, które miał akurat do dyspozycji, jak były nastrojone. „Bardzo często piosenki zaczynają się od bardzo prostego pomysłu, później różne rzeczy zaczynają się nakładać na ten podstawowy szkielet, a potem następne i kolejne. Ten przefiltrowany wzór wpływa na progresję akordów i dźwięki, które dochodzą, aby wypełnić przestrzeń wokół niego” – dodaje autor.

Opisanie instrumentalnej muzyki jaką zawiera album „sýnir/athuganir” jest dużym wyzwaniem, bo składa się ona z wielu ekscytujących pomysłów, odmiennych elementów i brzmień. Mamy tutaj elektronikę, dźwięki akustyczne, klawisze i elektryczne gitary. Dlatego omawianą płytę najbezpieczniej byłoby umieścić w kategorii muzyka alternatywna lub eksperymentalna. Najważniejsze jest to, że można na niej odnaleźć całą paletę emocji zawartą w każdym najmniejszym dźwięku. Z pewnością słychać tutaj motywy post rocka, minimalu, ambientu, muzyki progresywnej i elektronicznej, które wspaniale razem współgrają tworząc porywające kompozycje, w których można się zatracić.

Po przesłuchaniu kilku utworów z albumu „sýnir/athuganir” staje się dla nas jasne, że Hallur Már jest artystą szukającym nowych sposobów ekspresji, nadając im lekkości i płynności. Potrafi umiejętnie budować klimat oraz zgrabnie balansować między liryzmem i melancholią a mocniejszymi rozwiązaniami. Jego najnowszy krążek to przejmujący i dojrzały materiał, który gwarantuje emocjonującą podróż.

 

 

 

Hallur Már :: s​ý​nir​/​athuganir

1. Theme For This Dark Place 03:52
2. Vélmál 04:50
3. Þoka 01:42
4. Hrapið 04:10
5. Maílægð 02:04
6. Letiklukkur 05:14
7. Þyngdarleysi 05:12

 

 

 
Hallur Már : facebook / bandcamp / instagram / spotify


Hallur Már :: s​ý​nir​/​athuganir (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów