Heidatrubador to solowy projekt islandzkiej artystki o imieniu Heiða Eiríksdóttir.

Heiða związana jest z muzyczną sceną od wielu lat. W 1994 roku dołączyła do zespołu Unun, który funkcjonował aż do 1999 roku. W latach 2000-2004 występowała w zespole Heiða & Heidingjarnir. Następnie w okresie 2003-2004 Heiða grała z punkowym zespołem DYS. Zaś od 2004 roku współtworzy grupę Hellvar.

Natomiast w zeszłym roku Heiða postanowiła w końcu dać szansę na rozwinięcie się Heidatrubador, jej solowego projektu.  Z tego powodu artystka na pół roku wyjechała do Berlina, tam założyła studio nagrań, w którym zarejestrowała materiał na dwa albumy.

Pierwszy album Heidatrubador zatytułowany „Third-eye-slide-show” ukazał się w maju 2016 roku nakładem islandzkiej wytwórni FALK w formie kasety magnetofonowej.

To wydawnictwo mocno surowe i minimalistyczne oraz eksperymentalne i awangardowe. Wiele utworów zbudowanych zostało na jedynie przy pomocy gitary i głosu wokalistki. W niektórych tylko fragmentach pojawia się akompaniament klawiszy lub bas. Partie gitary nierzadko są przetwarzane i przepuszczone przez różne efekty. Podobnie wokal został poddany pewnym manipulacjom. W efekcie muzyka ta wypada nieco psychodelicznie i w stylu noise. Atmosfera jej jest głęboko intymna, towarzyszy jej poczucie osamotnienia.

Po powrocie na Islandię Heiða skontaktowała się ze swoim wieloletnim przyjacielem i producentem Curverem Thoroddsenem. Wspólnie przez niemal rok ciężko pracowali nad miksowaniem i masteringiem nowego materiały. Drugi album Heidatrubador noszący tytuł „Fast” pojawił się 4 kwietnia 2017 roku. Wszystkie utwory i teksty na tej płycie są oczywiście autorstwa Heidy. Ona także samodzielnie zagrała na wszystkich instrumentach.

Eksperymentalne i awangardowe brzmienie albumu „Fast” można opisać jako lo-fi-psychadelic-folk z nutą alt. country i dream-noise-popu oraz post-punku i alternatywnego rocka. Całość opiera się głównie o partie gitary akustycznej i elektrycznej, harmonijki ustnej, basu, tamburynu oraz kilku innych akustycznych instrumentów strunowych, oszczędnie brzmiących instrumentów perkusyjnych i śladowej ilości klawiszy. Dużo tutaj pogłosu i ponakładanych kilku ścieżek gitarowych. Podobnie rzecz się ma z warstwą wokalną, która istotnie skupia na sobie uwagę, czaruje bliskością, lekkością, harmoniami oraz tęsknymi echami. W konsekwencji otrzymujemy iście sypialnianą atmosferę, w sensie intymnego i nastrojowego klimatu, któremu daleko od muzycznego usypiacza. Uderza w nas dobrze pojmowana prostota i nieprzytłaczająca nostalgia. Coś, co u Heidatrubador wypada znakomicie niemal w każdym przypadku, to właśnie te eklektyczne zabawy i smykałka do komponowania klimatycznych i hipnotycznych utworów. Artystka wypada w takiej estetyce przekonująco i nad wyraz ciekawie. Nie bez znaczenia jest też głos Heiðy, który, co tu dużo mówić, nadaje im delikatności, kobiecości i zmysłowości. Spokój łączy się z melancholią, wszystko płynie bardzo łagodnie i bez pośpiechu.

 

 

Heidatrubador :: Fast

1. Root 04:13
2. Veerle 05:40
3. Curry & cannabis 04:51
4. Onthology & booze 04:11
5. Life & dream 04:08
6. Annað 04:59
7. Fast 03:50
8. Watch time 04:03
9. Streetlamps never tire 04:03
10. 49 goodbyes 06:18

 

 

Heidatrubador : facebook / bandcamp / soundcloud

Heidatrubador :: Fast (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów