Hjalti Jón, islandzki muzyk znany z zespołów MIMRI i kriki (więcej tutaj), powraca z drugim solowym wydawnictwem.

Hjalti Jón debiutował w 2015 roku autorskim albumem zatytułowanym „Eins og hindin þráir vatnslindir” (recenzja). Aktualnie po trzech latach, rzecz miała miejsce dokładnie 8 października 2018 roku, artysta pojawił się ze swoim nowym premierowym materiałem, solowym krążkiem zatytułowanym „I Will Rise In The Morning”.

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że Hjalti Jón nie grzeszy wyjątkowym głosem ani zaskakującymi kreacyjnymi rozwiązaniami. Na  „I Will Rise In The Morning” nie znajdziecie ryzykanctwa, łamania reguł, innowacji, dynamicznych i energicznych momentów, szaleńczych rozwiązań, porywających solówek i radykalnych zwrotów akcji. Kompozycjom daleko od drapieżności i zadziorności. Więc jeśli oczekujecie tego typu grania to zapewniam, że w tym przypadku będziecie zawiedzeni. Spodziewam się, że dla wielu album ten może wydawać się wyblakły i nijaki, a same kompozycje zlewające się ze sobą.

No cóż, w sumie w końcu to „tylko” akustyczna gitara i melancholijne nucenie. Hjalti Jón stworzył sobie osobliwą niszę i zwyczajnie gra swoje. W jego akustycznym indie folku dominuje estetyka lo-fi. Muzyka ta jest spokojna i powolna, sączy się leniwie i nieśpiesznie. Utrzymana jest w kameralnej, odrealnionej atmosferze i melancholijnym tonie. Podobnie sprawa ma się z wokalem rozmarzonego islandzkiego singer-songwritera. Śpiewa on w sposób dosyć prosty, niewymuszony, nawet powiedziałbym wycofany i nieśmiały. Zupełnie jakby muzyk siedział sobie w nocy w pokoju na dywanie i odgrywał w samotności swoje pieśni. Ale równocześnie jego śpiew brzmi również jakby był natchniony, czy uduchowiony.

Najnowsze solowe wydawnictwo Hjalti Jóna to idealny przykład na to, że stonowany akustyczny ambient folk-dreampop z nutą psychodelii w wersji lo-fi ma swój urok, działa i porusza. Kameralna i intymna atmosfera jaką roztacza muzyka z „I Will Rise In The Morning” działa na słuchacza transowo i hipnotyzująco.

 

Hjalti Jón :: I Will Rise In The Morning

1. There Were Blue Skies In My City Today 01:52
2. Separate 04:43
3. Love, So Much 04:35
4. Woodpecker 02:48
5. Me & Jesse Root 06:42
6. You Are Growing 03:02
7. These Little Things Remind Me Of You 04:06
8. A Dream, A Lie, A Prayer 04:02
9. Still, I’m Sure 02:47
10. Wise Und Kind 05:50
11. As Long As There’s Love 04:13
12. Oh, When I Speak, I Speak For You My Friend 03:50
13. Until The End Of The World 01:54
14. I Will Rise In The Morning 03:35

 

 

Hjalti Jón : facebook / bandcamp / soundcloud

Hjalti Jón :: I Will Rise In The Morning (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj