hjaltioglaradiskur

Hjalti & Lára to duet tworzony przez Hjalti Jónssona i Lárę Sóley Jóhannsdóttir.

Hjalti w przeszłości studiował śpiew klasyczny, dodatkowo z wykształcenia jest psychologiem. Jako psycholog pracuje w szkole technicznej w Akureyri (Verkmenntaskólann á Akureyri), prowadzi również zajęcia na uczelni Sálfræðiþjónustu Norðurlands.

Lára jest z wykształcenia skrzypkiem w kierunku muzyki klasycznej. Pracuje zawodowo jako skrzypek i gra regularnie m.in. z orkiestrą Sinfóníuhljómsveit Norðurlands, w zespole Cheek Mountain Thief oraz w kilku innych mniejszych projektach muzycznych.

Hjalti i Lára poznali się w 2005 roku. Od samego początku pojawiła się między nimi nić porozumienia i wzajemne zainteresowanie. Przyczyniło się to do tego, że zaczęli wspólnie grać muzykę i występować. Ta iskra wywołała także płomień uczuć w ich życiu prywatnymi i na tym polu ich życia również się złączyły.

Po wielu latach wspólnych występów Hjalti i Lára postanowili wydać płytę. Jak sami mówią, od momentu podjęcia decyzji o nagraniu albumu do jego realizacji, wszystko potoczyło się bardzo szybko.

hjalti_og_lara-13643

W ten oto sposób pod koniec sierpnia 2013 roku pojawił się album zatytułowany imionami artystów „Hjalti & Lára”. Rdzeniem tej muzyki i jej siłą są przede wszystkim wokale muzyków, a instrumentalnie uzupełnia ją akustyczna gitara (Hjalti) i skrzypce (Lára). Dodatkowo w nagraniach parze towarzyszyła trójka przyjaciół: Einar Örn Jónsson (pianino/fisharmonia), Gunnar Illugi Sigurðsson (perkusja) i Pétur Ingólfsson (kontrabas).

Album „Hjalti & Lára” tworzy zbiór 12 utworów, prywatnie dla muzyków ważnych, które towarzyszyły im w jakichś wyjątkowych chwilach i momentach ich życia. Są to utwory główni islandzkie, ale jest również kilka pochodzenia zagranicznego. Do tych zagranicznych utworów nowe teksty w języku islandzkim napisali Oddur Bjarni Þorkelsson i Svavar Alfreð Jónsson.

Utwory na albumie „Hjalti & Lára” przypominają romantyczne kompozycje, które łatwo wpadają w ucho, a jednocześnie są niezwykle kołyszące. Ciepłe wokale Hjaltiego i Láry bardzo dobrze komponują się wzajemnie, jak również z akustycznymi dźwiękami instrumentów. Brzmienie muzyki jest gładkie i aksamitne. Całość pozostając w klimacie romantyczno-refleksyjnym, wypada bardzo dobrze i nastrojowo. Słychać, że ci, którzy nagrywali tę muzykę po prostu kochają to robić. Kochają muzykę.

Ten osobisty album pary muzyków wypełnia niezwykle przejmująca, duża dawka emocji. W sposobie wykonania utworów można odczuć miłość Hjaltiego i Láry, ich drżenie serc. Ich muzyka wydaje się być czysta i niosąca spokój. Jest piękna i nienachlana, gdyż tak naprawdę istotą piękna jest to że nie domaga się uwagi, nie zabiega o nią.

Album na pewno sprawi dużą przyjemność słuchającym i będzie stanowił ważną nastrojową pozycję w prywatnej bibliotece muzycznej.

 

 

Hjalti & Lára :: Hjalti & Lára

01. Eina nótt
02. Vetrarvinur
03. Með þér
04. Heyr mína bæn
05. Ó þú
06. Við munum aldrei ganga ein
07. Rósin
08. Líttu sérhvert sólarlag
09. Sigraður
10. Ástin er undraverð

 

 
Hjalti & Lára : facebook

Hjalti & Lára :: Hjalti & Lára (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów