Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Hróðmar Sigurðsson to islandzki gitarzysta, kompozytor i aranżer mieszkający w Reykjaviku. Artysta pracuje w branży muzycznej od 2011 roku, grając z różnymi zespołami i artystami solowymi (m.in. Ife Tolentino, Elísabet Ormslev, Teitur Magnússon, Elísabet Eyþórsdóttir, Ingibjörg Turchi i inni) oraz występując w zespołach teatralnych z Reykjaviku. Muzyka ukończył szkołę muzyczną FÍH Music School w 2017 roku. Od 2020 roku Hróðmar prowadzi swój własny zespół, w skład którego wchodzą doświadczeni islandzcy muzycy, którzy mają ugruntowaną pozycję na islandzkiej scenie.

30 sierpnia 2021 roku Hróðmar Sigurðsson wydal swój pierwszy solowy album sygnowany po prostu swoim imieniem i nazwiskiem. Album ukazał się nakładem Reykjavik Record Shop. Materiał na płytę został nagrany w studiu Sundlaugin wiosną i jesienią 2020 roku. Za jego rejestrację był odpowiedzialny Birgir Jón Birgisson. Miksy i mastering wykonał Kjartan Kjartansson. A okładkę albumu zaprojektowała Þórdís Erla Zoega. W nagraniach omawianego wydawnictwa uczestniczyli:

Hróðmar Sigurðsson : gitara elektryczna
Ingibjörg Elsa Turchi : bas elektryczny
Magnús Jóhann Ragnarsson : organy hammond / keyboard
Magnús Trygvason Eliassen : bębny
Kristofer Rodriguez Svönuson : perkusja
Elvar Bragi Kristjónsson : trąbka / flugelhorn
Ingi Garðar Erlendsson : trąbka
Tumi Árnason : saksofon tenorowy
Ingi Garðar Erlendsson : puzon
Örn Eldjárn : gitara hawajska

Wprawdzie autorem wszystkich kompozycji i przygotowanych aranżacji jest Hróðmar Sigurðsson, ale dzięki pozostałym muzykom zespołem udało się w pełni rozwinąć się stworzony przez islandzkiego kompozytora świat dźwięków, który koncentruje się wokół partii gitary elektrycznej, zgrabnie przygotowanych aranżacji instrumentów dętych, wyrafinowanej gry na klawiszach i odpowiedniej sekcji rytmicznej.

W instrumentalnej muzyce Hróðmara Sigurðssona usłyszeć można inspiracje pochodzące z różnych stron świata oraz wpływy różnorakich gatunków. A chociaż trzon brzmienia stanowi jazz, jazz rock, fusion, prog rock i muzyka latynoska, to są one jednak mocno „przefiltrowana” przez muzyczną wrażliwość zespołu. Stanowią pewien punkt wyjścia dla licznych eksperymentów i poszukiwań. Stąd też nie brakuje tutaj częstego wychodzenia poza utarte ścieżki i schematy, ciągłego przełamywania konwencji. Omawiana płyta jest bardzo zgrabnie skomponowana i w przemyślany sposób zaaranżowana. Naprawdę sporo się tutaj dzieje, dlatego album wciąga słuchacza w swój świat już od pierwszych dźwięków.  A im dalej w niego wchodzimy, tym robi się coraz ciekawiej. Przed słuchaczem ukazuje się całe spektrum dźwiękowych kolorów, niebywałych nastrojów i frapujących figur. Czysta magia. Całość podlana jest dodatkowo południową zwiewnością, która sprawia, że ta muzyka nie jest przeładowana. Świadczy to o tym, że mamy do czynienia z zespołem naprawdę wysokiej klasy, a – co ważne – ich instrumentalna biegłość idzie w parze z niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością.

Album Hróðmara Sigurðssona to dzieło nieoczywiste, fascynujące i niczym nieskrępowane. Imponujące bogactwem barw oraz urokliwymi dźwiękowymi pejzażami. Gitarowa technika Islandczyka i jego pomysłowość może wielu imponować i inspirować. Świetnie sprawdził się również pomysł odejścia od tradycyjnie pojmowanego jazzu w stronę orientu i eksperymentu. Trudno się tymi nagraniami nie zachwycić. Hróðmar Sigurðsson wraz ze swoim zespołem nagrał naprawdę świetną, doskonale się słuchającą płytę.

 

 

 
Hróðmar Sigurðsson :: Hróðmar Sigurðsson

1. Núna 06:40
2. Svona 04:56
3. Hér 05:39
4. Ganga Upp 01:26
5. Krupa 03:23
6. Óreiða 07:00
7. Göngum Niður 03:04
8. Gone Fishing 04:02

 

 

 
Hróðmar Sigurðsson : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Hróðmar Sigurðsson :: Hróðmar Sigurðsson (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów