Humátt to islandzki projekt, którego założycielami są Friðjón Guðlaugsson i Þórhallur Sigurðsson.

15 maja 2020 roku premierę miał debiutancki album EP Humátt zatytułowany „Humátt”. Nagraniami, miksowaniem i produkcją materiału zajmował się głównie Friðjón, który zagrał też na wielu instrumentach (np. bas, perkusja, syntezator). Natomiast Þórhallur napisał teksty, zaśpiewał i zagrał na gitarze. Panowie wspólnie zaaranżowali wszystkie utwory. Dodatkowo podczas sesji nagraniowej towarzyszyli im muzycy sesyjni – gitarzyści: Hörður Kristjánsson (w „Raunir”) i  Alex Jóhannsson (w „Leið Þín”). Utwory zostały zarejestrowane w Stúdio Hljómur, a ich masteringiem zajmowali się Bjarki ÓmarssonSigurdór Guðmundsson (Skonrokk Mastering).

Na albumie „Humátt” znajduje się zaledwie trzy kompozycje, a całość trwa niewiele ponad 15 minut. Humátt proponuje nam muzykę dość minimalistyczną, za to bardzo atmosferyczną i nastrojową. W ich brzmieniu doszukać możemy się inspiracji indie popem i trip hopem, a także folkiem i bluesem. Łatwo można wyczuć, że muzycy szukają jeszcze swojego stylu i właściwej drogi, przy tym otwarci są na różnego rodzaju kierunki. Na chwilę obecną pogratulować trzeba panom pomysłów i wyczucia, gdyż przy użyciu niewielkiej ilości środków są zdolni do stworzenia czegoś niezwykłego.  Chociażby to pokazuje, że islandzkich artystów stać na wiele. Do mnie to przemawia.

Krótkie wydawnictwo projektu Humátt pokazuje szeroki wachlarz umiejętności kompozytorskich i  świadczy o dużym potencjale jego autorów. Muzycy podchodzą do swojej muzyki z dużą wrażliwością i dbałością. Zawartość „Humátt” cechuje dobre wyważenie oraz niespieszna tonacja. Muzyka utrzymana jest w wolnym tempie przez delikatne instrumenty perkusyjne. Islandczycy serwują nam również ciepłe tchnienie syntezatorów i rozmarzone brzmienie gitar. Brzmienia instrumentów imponują pod względem niebywałej lekkości. W taką konwencję idealnie wpisuje się czuły głos Þórhallura, który jeszcze bardziej pogłębia ten stan. Wszystko to składa się na przyjemny i absorbujący klimat, który idealnie nadaje się do zapętlenia i wypełniania naszego otoczenia. Można się w muzyce Humátt spokojnie zanurzyć i swobodnie dryfować w jej łagodnym rytmie. Włączcie, zamknijcie oczy i zobaczcie co się wydarzy:

 

 

 

Humátt :: Humátt

1. Raunir 6:30
2. Leið Þín 5:33
3. Ljósið 3:26

 

 

 

 

Humátt : facebook / bandcamp / spotifyHumátt :: Humátt (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów