Japanese Super Shift (znany też jako Japanese Super Shift and the Future Band) to elektroniczny projekt, wcześniej funkcjonujący jako kilku osobowy zespół, a obecnie prowadzony jedynie przez Stefnir’a Gunnarsson’a.

Stefnir Gunnarsson to wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i producent – znany też chociażby z udziału w zespole Lada Sport

O Japanese Super Shift pisałem więcej przy okazji recenzji poprzedniej płyty tego projektu, zatytułowanej „47”, wydanej w 2014 roku (recenzja TUTAJ).

Najnowsze wydawnictwo Japanese Super Shift nosi tytuł „Double Slit Album” i ukazało się 24 lipca 2015 roku. Album w całości został napisany, wykonany, „zaśpiewany”, nagrany i zmiksowany (2014-2015) przez Stefnir’a Gunnarsson’a. Jedynie w utworze „His word” gościnnie na wokalu udziel się Þorbjörg Jónsdóttir.

Brzmienie muzyki Japanese Super Shift ewoluuje niezmiennie od 2008 roku, czyli od kiedy datuje się powstanie projektu. Zawartość muzyczną „Double Slit Album” można opisać jako electro-synth-pop-rock utrzymany w konwencji retro. Specyficzna atmosfera muzyki jest wynikiem miłości Stefnir’a do dźwięku syntezatorów, elektronicznych brzmień lat 80-tych, okresu starych gier komputerowych i klawiszy Casio, itp.

Album „Double Slit Album” wydaje się być bardziej dopracowany, a z pewnością bardziej spójny niż jego poprzednik. W dalszym ciągu artysta podąża elektroniczną drogą wyłożoną tak tanecznymi rytmami, jak i ujmującą lirycznością. W muzyce Japanese Super Shift niezmiennie króluje pełne uroku uczucie ciepłej nostalgii. Cieszą również wciąż czarujące rozmarzone melodie i wycofany nieco głos Stefnir’a.

Stefnir’owi udała się rzecz niezwykła, czyli umiejętne połączenie dwóch skrajności – świeżości i sprawdzonych schematów. Artysta zgrabnie połączył trendy obowiązujące we współczesnej muzyce tanecznej z niebanalną rytmicznością oraz przebojowością, a całość przyprawił charakterystycznym synth-popowym brzmieniem będącym wynikiem wyraźnej fascynacji ejtisową estetyką.

Double Slit Album” to solidnie zrealizowany materiał. Bardzo świadomy i ukierunkowany z rozmysłem. Przemawia przez niego romantyzm budowany przez świat wrażliwca. Muzyka Islandczyka właściwie bardzo płynnie wtapia się w nostalgiczno-romantyczny klimat syntezatorowych lat 80-tych. Muzyk skompletował na swojej nowej płycie utwory równe pod względem melodyjności, lecz różniące się od siebie. Zdecydowanie jednak tworzące spójną całość.

Japanese Super Shift  przygotował jedenaście silnie uzależniających kompozycji, które niezależnie od okoliczności hipnotyzują wewnętrznym magnetyzmem. Dlatego „Double Slit Album” to ekscytująca syntezatorowa podróż, w której syntetyczne pejzaże zarażają swoją przebojowością i chwytliwymi melodiami, ale też skłaniająca do introwertycznej refleksji.

 

 

Japanese Super Shift :: Double Slit Album

1. Hushed 04:13
2. 2 A.M. 03:11
3. His Word 02:58
4. Dreadful Moments 03:22
5. Tragedy 03:24
6. Backnbach 01:34
7. I Wanted Life 02:34
8. Confined 04:00
9. In And Out Of Sync 04:31
10. Honeyed Words 04:27

 

 

Japanese Super Shift : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Japanese Super Shift :: Double Slit Album (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów