JFDR czyli artystyczny pseudonim/nazwa solowego projektu islandzkiej wokalistki Jófríður Ákadóttir (Samaris, Pascal Pinon, Gangly).

Debiutancki album JFDR pod tytułem „Brazil” miał swoją premierę w 2017 roku. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do recenzji tej płyty. Znajdziecie ją tutaj.

03 sierpnia 2018 roku pod szyldem JFDR ukazał się album EP pod tytułem „White Sun Live. Part I: Strings”, nakładem wytwórni Morr Music. Na tej płycie znalazło się sześć kompozycji, które wcześniej ukazały się na debiutanckim albumie solowego projektu Jófríður Ákadóttir albo zostały wydane w ramach duetu Pascal Pinon, który artystka tworzy ze swoją siostrą  Ásthildur. Oprócz zupełnie premierowego utworu „My Work”, który  pojawi się na nadchodzącym studyjnym albumie JFDR. Z tym, że na omawianym wydawnictwie wszystkie utwory mają formę całkowicie akustyczną, przedstawione są z wykorzystaniem aranżacji rozpisanych na kwartet smyczkowy.

W tym miejscu warto nadmienić, że w nagraniach tej płyty udział wzięli:

Jófríður Akadottir – wokal, gitary, bas
Ásthildur Akadottir – wokal, pianino
Ingrid Karlsdottir – pierwsze skrzypce
Guðbjorg Hlin Gudmundsdottir – drugie skrzypce
Guðrun Hrund Hardadottir – altówka
Porðis Gerdur Jonsdottir – wiolonczela
Borgar Magnason – kontrabas

Jak się okazuje, pierwotnie pomysł na wykonanie utworów w wersji akustycznej z akompaniamentem instrumentów smyczkowych, pojawił się przy okazji występu Pascal Pinon na koncercie w Portugalii. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie. Przygotowując się do tego wydarzenia Jófríður zaprosiła do współpracy amerykańskiego kompozytora Iana Davisa, zamieszkującego w Nowego Jorku, aby pomógł jej w przygotowaniu czterech utworów. Po koncercie artystka doszła do wniosku, że zaprezentowany materiał zasługuje na to, żeby go uwiecznić.

Materiał na album „White Sun Live. Part I: Strings” nagrano na żywo w studiu w Reykjaviku. Produkcją muzyki zajmował się Albert Finnbogason. W sesjach nagraniowych obecny był również wspomniany wcześniej aranżer Ian Davis. Dodam, że  nie było obiektywnych kryteriów selekcji kompozycji jakie znalazły się na krążku. Jak wyjaśnia Jófríður: „Wybrałem te piosenki, które domagały się użycia smyków, których byłam zainteresowana kontynuowaniem historii. Powstanie tej EPki miało rzucić nowe światło na stare ciała, żeby przekonać się czym jest pieśń i jaka jest jej aranżacja”.

No i faktycznie, nowe minimalistyczne i akustyczne aranżacje pokazują inn, do tego świeże oblicze wybranych piosenek JFDR. Aktualne kameralne brzmienie muzyki pozwoliło w pełni wyeksponować przede wszystkim hipnotyczną atmosferę i transową melodykę kompozycji oraz zmysłowy głos młodej Islandki. Możemy poznać niuanse i szczegóły, które wcześniej nie byliśmy w stanie zauważyć. Zresztą w tym przypadku nie tyle chodzi o doświadczenie, co po prostu przeżycie muzyki, wczucie się w nią. Całkowite zanurzenie się w kompozycje, by dotrzeć do ich rdzenia, źródła, i poczuć je dogłębnie. W rezultacie „White Sun Live. Part I: Strings” stanowi skromne, acz piękne dzieło. Wrzące od emocji, zniewalające swoją naturalnością i przeszywające swoją intensywnością. Rzecz godna polecenia!

 

 

 
JFDR :: White Sun Live. Part I: Strings

1. Somewhere 02:59
2. Evgeny Kissin 03:42
3. Orange 03:18
4. White Sun 03:44
5. Instant Patience 04:39
6. My Work 04:33

 

 

 

 

JFDR : website / facebook / bandcamp / soundcloud

JFDR :: White Sun Live. Part I: Strings (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów