0002166997_100

Jón Ólafsson to islandzki artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista, producent, członek popularnego zespołu Nýdönsk i… tak można by jeszcze długo wymieniać. Więcej szczegółowych informacji o tym muzyku znajdziecie tutaj.

Jón Ólafsson

W solowej muzycznej twórczości Jóna Ólafssona znajdują się dwa albumy. Pierwszy zatytułowany po prostu „Jón Ólafsson” został wydany w 2004r. Natomiast drugi album „Hagamelur“ ukazał się w październiku 2007r. (recenzja tutaj>). W tym roku, dokładnie 6 marca, premierę miało trzecie wydawnictwo artysty pod tytułem „Fiskar”.

Na płycie obok Jóna, który zaśpiewał i zagrał na klawiszach oraz zajmował się miksowaniem materiału, pojawiają się również inni muzycy: Bassi Ólafsson na perkusji, Bryndis Halla Gylfadóttir na wiolonczeli, a także gitarzyści Guðmundur Pétursson i Stefán Hjörleifsson oraz basiści Andri Ólafsson, Ingi S. Skúlason i Róbert Örn Hjálmtýsson.

Jón jest artystą wszechstronnym i kreatywnym. Dlatego nie powinno nas dziwić, że muzyka zawarta na „Fiskar” balansuje pomiędzy popem, soulem, bluesem, folkiem czy jazzem. Wszystkie te wpływy i środki artysta z wyczuciem dobiera do każdej kompozycji, w różnych proporcjach i konfiguracjach. Powoduje to, że jego muzyka jest bardzo zróżnicowana. Niejednoznaczne stylistycznie inspiracje fantastycznie przenikają się we wzajemnych muzycznych relacjach a wyjątkowo eklektyczny głos Jóna przenosi nas w bardzo intymne rewiry męskiej wrażliwości. Warto zaznaczyć, że wokalista śpiewa w swoim ojczystym języku. Kompozycje Islandczyka oczarowują słuchacza przede wszystkim swoją kameralną atmosferą. Spokojne akustyczne dźwięki i łagodny głos wokalisty roztaczają wokół siebie bardzo nastrojową i liryczną aurę. Utwory te cechuje również głęboko poetycki wymiar. Wiele tutaj pięknych momentów kojarzących się z romantyzmem, emocjami, zmysłowością.  Całość po prostu łapie słuchacza za serce i wzrusza.

Na „Fiskar” wszystko ma swoje znaczenie. Każdy dźwięk znajduje tutaj swoje uzasadnienie. A każdy numer ma w sobie coś, dzięki czemu zapada w pamięć. Dodatkowo dzięki przemyślanym aranżacjom i wdzięcznym partiom instrumentalnym całość nabiera niezwykłego blasku. To wysmakowane piosenki, dobrze zrobione i wyśpiewane zmysłowym wokalem artysty. Zachwyca również produkcja tej muzyki i jej struktura brzmieniowa. To uspokajająca płyta, znacząco wykraczająca poza popularne kanony. Nie sposób się przy niej nudzić. Ja osobiście bardzo ją polecam!

 

a3803875594_10

Jón Ólafsson :: Fiskar

1. Gangur lífsins 04:13
2. Sofðu sofðu 03:42
3. Stund undir stjörnu 03:41
4. Fiskar 01:31
5. Ég kyssi háls þinn 02:58
6. Þegar þú finnur til 04:13
7. Þrá eftir þér 03:47
8. Ég græt það 03:33
9. Flæðarmál 01:49
10. Leikhús 04:13

 

 

Jón Ólafsson : website / facebook / bandcamp

Jón Ólafsson :: Fiskar (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów