0001797278_100

Jürghinn to rockowe trio, które powstało pod koniec 2010 roku w miejscowości Miðvágur znajdującej się na Wyspach Owczych.

Członkowie zespołu:

John „Holmes” Áki Egholm (Hamferd) – wokal, bas
Jens „Wolfman” Rasmussen – gitara
Jeffri „?” Jørgensen – perkusja

22819_467175203335369_1112665008_n

Jürghinn ma na swoim koncie album EP zatytułowany „The Proof Is Evidence” wydany w listopadzie 2012 roku za pośrednictwem farerskiej wytwórni Tutl.

Przy nagrywaniu płyty muzykom pomagali Harald í Kálvalíð (produkcja, nagrania, teksty), Theodor Kapnas (produkcja, nagrania, miksowanie), Peter in de Betou (mastering).

Na albumie „The Proof Is Evidence” znalazło się w sumie 6 kompozycji zamykających się w 30 minutach muzyki. Muzyka, jak i teksty są owocem wspólnych prac całego zespołu. W nagraniach gościnnie muzykom towarzyszy Mattias Kapnas, który zagrał na organach Hammonda.

Panowie z Jürghinn pozostając prawdziwymi 100% rock’n’roll’owcami swoją muzykę ochrzcili mianem „bitter bourbin rock”. A wśród inspiracji napędzających ich muzykę wymieniają jedynie dwie rzeczy: alkohol Jim Beam i kapelę Lynyrd Skynyrd. Wiedzą, jak zwrócić na siebie uwagę.

A poważnie mówiąc brzmienie muzyki Jürghinn to wynik faktycznych wpływów rockiem, szczególnie tym spod znaku southern-, stoner- i hard-. Panowie czerpią z tych wpływów do woli, czynią to jednak w sposób twórczy.

421216_336860519700172_317667847_n

Na „The Proof Is Evidence” znajdziemy całe mnóstwo bluesowych zagrywek gitarowych (też akustycznych) i porywających rytmów perkusji. Pojawiają się również ciepło i przyjemnie wibrujące partie Hammonda, które przy tego typu muzyce brzmią zaskakująco prawdziwie i nie zniekształcają „brudnego” przekazu, a wręcz dodają mu głębi i wyrazu. Ciekawie też i niejednoznacznie prezentują się linie wokalne. Doświadczymy tutaj przyprawionego odpowiednim rock’n’rollowym życiem głosu, który dodaję męskiego charakteru tym kompozycjom. Ale to nie wszystko, bo tuż obok pojawia się również śpiew bardziej liryczny, przejmujący tajemnicą i delikatnością. Takie wokalne skrajności doskonale spełniają funkcję dodatkowego urozmaicenia materiału.

Muzyka Jürghinn to przede wszystkim mięsiste, nieco przybrudzone i kapitalnie bujające granie. Wyróżnia je gra sekcji rytmicznej, pełna gruzu, błota, piachu i stosu kamieni. Jednak oprócz tradycyjnego dowalania do pieca sążnistymi riffami, buzującym basem i mocarnymi uderzeniami perkusji, Farerczycy starają się grać również klimatycznie. Tematy bazują nie tylko na dynamicznej energii, ale są też swobodne, lekkie i przyjemne, a niektóre podążają nawet w stronę psychodelicznych rozjazdów. Z tej mnogości dźwiękowych doznań wyłania się obraz zespołu dojrzałego i świadomego siebie. Bez wątpienia kapeli udało się wypracować ciekawe brzmienie, w którym słychać pasję i zaangażowanie oraz świetne opanowanie warsztatu.

Album „The Proof Is Evidence” to przyjemna jazda, która płynie lekko, niewymuszenie i bezpretensjonalnie. Krążek łatwo odkrywa kolejne warstwy pełne smaczków i szczegółów. Jürghinn mają naprawdę sporo do zaoferowania. Przemyślana płyta. Mogę słuchać jej na okrągło.

 

a1546395961_10

 

 

Jürghinn :: The Proof Is Evidence

1. You’ll Soon Be Alone… 4:54
2. Bølamyrkur 4:10
3. Space Mammoth 4:03
4. The Anatominator 4:31
5. Salami Tsunami 3:40
6. But the Party Goes On 8:38

 

 

 

 

Jürghinn : facebook / bandcamp

Jürghinn :: The Proof Is Evidence
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów