Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Poświęcenie.

Norweski kompozytor i wibrafonista Karl Ivar Refseth, w którego żyłach płynie także domieszka krwi islandzkiej, powrócił z nowym wydawnictwem. Przypomnę, iż poprzedni album zespołu Karl Ivar Refseth Trio pod tytułem „Praying” ukazał się 7 lat temu (2015,  Traumton Musikverlag, recenzja TUTAJ), a jego skład tworzą:

Karl Ivar Refseth: wibrafon
Christian Weidner: saksofon altowy, dudouk
Matthias Pichler: kontrabas

Po tej dość długiej przerwie wydawniczej, 18 lutego 2022 roku jazzowa grupa wypuściła swój najnowszy album zatytułowany „Devotion”, za pośrednictwem wytwórni Traumton Musikverlag. Materiał na płytę nagrano w Traumton Studios, w Berlinie. Współproducentem albumu był Morten Qvenild. Rejestracją wydawnictwa i jego masteringiem zajmował się Martin Ruch. Doda, iż album ukazał się dzięki wsparciu Initiative Musik, funduszowi z Federal Government Commissioner for Culture and Media oraz norweskiemu Jazzforum.

Niemal wszystkie utwory z „Devotion” skomponował Karl Ivar Refseth, i większość z nich powstało podczas pierwszego lockdown’u związanego z Covid-19. Jednak, jak zapewnia autor, pandemia nie wywarła bezpośredniego wpływu na dany album. Płyta wypełniona jest muzycznymi dedykacjami dla szczególnie ważnych dla kompozytora osób. Na płytę trafiły m.in. dwie kompozycje innych kompozytorów.  Bardzo zadumana „Augustchoral” saksofonisty Christiana Weidnera oraz „O-4” napisana przez trębacza Michę Achera  z Alien Ensemble.

Wprawdzie na „Devotion” mamy do czynienia z instrumentalną muzyką jazzową, ale mając na uwadze jej niekonwencjonalny charakter można ją przypisać do nurtu post-fusion contemporary jazz. W swoich premierowych nagraniach Karl Ivar Refseth Trio pozostaje wierne lirycznej i kameralnej atmosferze oraz wypracowanemu już brzmieniu, zniuansowanym barwom i przejrzystym aranżacjom, stąd nagrania z „Devotion” doskonale kontynuują to, co muzycy zaserwowali na swoim debiucie. Z tym, że teraz robią to jeszcze lepiej, w sensie swobodniej i z większą finezją. Przez większość omawianego materiału towarzyszy nam delikatny, melancholijny i oniryczny klimat. Taki pejzaż dźwiękowy udaje się uzyskać szczególnie za sprawą wysublimowanych partii wibrafonu. Muzyk używa rozbudowanych technik gry na tym instrumencie, np. posługuje się smyczkami do wprowadzania metalowych płyt wibrafonu w drganie, używa też pałek perkusyjnych i innych pałeczek, moduluje tony i tworzy eterycznie migoczące alikwoty.

W związku z tym, że w danym trio nie ma perkusji, dużo miejsca na różnego rodzaju impresje i improwizacje pozostawiono saksofoniście. Christian Weidner wywiązuje się z tej roli fantastycznie. Jego wyśmienite i kunsztowne sola oraz piękne i powiewne melodie kapitalnie współgrają z dźwiękami wibrafonu, prowadząc muzykę w piękny i wyjątkowy sposób. Podobnie Matthias Pichler za pośrednictwem gustownych i przyjemnych dźwięków swojego kontrabasu zajmuje się malowaniem uczuciowego i medytacyjnego tła oraz dyskretnych i zwiewnych podstaw kompozycji. Taki styl idealnie koresponduje z całością, która zdecydowanie ma wymiar duchowy. 

Poszczególne nagrania z „Devotion” w sposób wyraźny podkreślają konceptualny aspekt danego wydawnictwa. Muzykę Karl Ivar Refseth Trio przenika mistyczna aura, która nie jest przypisana do żadnego konkretnego czasu ani miejsca. To rzecz niezwykła i ponadczasowa. Tutaj należą się duże brawa również dla Martina Rucha, który umiejętnie podkreślił intymną głębię tej muzyki oraz zawarty w niej magiczny pierwiastek.

Jazzowe trio pod dowodzeniem Karla Ivara Refsetha po raz kolejny zaprezentowało nam pełnię swojego talentu pod postacią znakomitego i klimatycznego dzieła, które jak się okazuje przekracza różnorodne granice. „Devotion” to piękny album, w który każdy powinien się wsłuchać.

 

 

Karl Ivar Refseth Trio :: Devotion

1. Song For A Good Friend 3:56
2. Cloud-Groove 5:17
3. Dear Lord 7:21
4. Augustchoral 3:05
5. Indecision 3:42
6. Variations On Tsuki No Oto (Takashi Ueno / Tenniscoats) 2:59
7. Betrayal 4:41
8. O-4 3:07
9. Wise Man 6:54
10. The Old Pike 4:46
11. Oliver 3:31

 

Karl Ivar Refseth Trio : website / facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

Karl Ivar Refseth Trio :: Devotion (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów