Kid Koala to pseudonim artystyczny kanadyjskiego producenta, kompozytora i DJ’a o imieniu Eric San.

maxresdefault

Niebywale utalentowany artysta nagrywający chociażby dla cenionej wytwórni Ninja Tune słynie głównie z kapitalnego samplingu, scratchingu, beat jugglingu oraz manipulowania analogowymi brzmieniami płyt winylowych. Oprócz kariery solowej, na którą składa się pięć długogrających wydawnictw (oraz kilkanaście EP’ek i mixtape’ów), muzyk współtworzy również formację Deltron 3030 i rockową grupę Wolfmother. Ponadto Kanadyjczyk może pochwalić się długą listą artystów, z którymi współpracował. Znajdziecie na niej tak znane nazwiska i nazwy jak m.in. Amon Tobin, Radiohead, Gorillaz czy Preservation Hall Jazz Band. Eric San jest także autorem książek, rysownikiem komiksów i kompozytorem ścieżek dźwiękowych do filmów.

news_183

A dlaczego wspominam o Kid Koala na portalu poświęconemu Islandii? Ponieważ artysta nagrał płytę wspólnie z jedną z najbardziej znanych islandzkich wokalistek – Emilianą Torrini. Wydawnictwo zatytułowane „Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini” ukazało się 20 stycznia 2017 roku. Materiał na płytę nagrywano przez trzy zimy w dwóch miejscach: w Montrealu w The Record Room oraz w Calgary w National Music Centre. Miksowaniem muzyki i jej masteringiem zajmował się Kid Koala (w The Record Room) oraz Vid Cousins (w Monkey Puzzle Sound Studios).

Płyta „Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini” to w sumie 72 minut muzyki, które tworzy 18 kompozycji. Większość z nich ma formę instrumentalną. Kid Koala jest głównym kompozytorem tej muzyki. Trzeba od razu dodać, że po raz pierwszy artysta nie oparł swoich kompozycji wyłącznie na samplach. Sam zagrał na syntezatorach, gitarach, basie i smykach. Wyraźnie należy podkreślić, iż aż siedem kompozycji z omawianej płyty powstało we współpracy ze wspomnianą Emilianą, która oprócz talentu kompozytorskiego uświetniła te utwory również swoim głosem.

data-570

Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini” to album koncepcyjny.  Warstwa tekstowa przedstawia tutaj historię miłosną pary kochanków, która zostaje rozdzielona przez podróż jednej z nich na inną planetę. A muzyka? Klimatyczna, nastrojowa, eteryczna i oniryczna. Składająca się z kilku nałożonych na siebie różnych stylistycznie warstw, które ładnie się ze sobą polaryzują. Mam tu na myśli po pierwsze łagodny ambient, który sprawa wrażenie wypływającego ze snu. Wszystkie te analogowe i elektroniczne szmery, szumy, stukoty, echa i pogłosy brzmią jakby pochodziły z kosmosu.  Po drugie rozciągające się leniwie i delikatnie pulsujące drony, które potęgują wrażenie poruszania się w nieskończonej przestrzeni. Po trzecie subtelne i rozmyte post rockowe pejzaże, naładowane przejmującą i ciepłą melancholią, tęsknotą, zagubieniem, osamotnieniem, smutkiem i nadzieją. I wreszcie po czwarte kołysankowy electro pop budowany na ospałych liniach basu i migotliwych dźwiękach syntezatorów oraz wokalu Emiliany. Jej ciepły, matowy głos idealnie uzupełnia kruchą dźwiękową przestrzeń. Wokalistka śpiewa tutaj w sposób delikatny, skryty i wyciszony. Śpiewa półszeptem, jakby wprost do naszego ucha lub słuchawki telefonu. Sentymentalne linie wokalne wypadają tutaj bardzo intymnie i sugestywnie.

Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini” to album szczególny, z muzyką, która jest… Magiczna? Tak! Piękna? Z pewnością! Do tego wciągająca i idealna na długie wieczory. To niezwykle uczuciowa i zmysłowa ścieżka dźwiękowa, tak daleka i równocześnie wolna od zgiełku tego świata. Jej zawartość  hipnotyzuje, czaruje i koi. Rozpływam się, tak jak rozpływa się ta muzyka. Posłuchajcie tej płyty późnym wieczorem lub w nocy, najlepiej ze słuchawkami na uszach – zobaczycie, co z Wami zrobi.

 

a3710657645_10

Kid Koala :: Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini

1. The Observable Universe 06:13
2. Adrift (feat. Emilíana Torrini) 05:10
3. Transmission 1 02:17
4. Fallaway (feat. Emilíana Torrini) 03:54
5. Perihelion 01:25
6. Photons 02:12
7. Beneath The Heat (feat. Emilíana Torrini) 05:04
8. Novachord 05:31
9. Transmission 2 01:53
10. Collapser (feat. Emilíana Torrini) 04:01
11. Transmission 3 02:36
12. The Hubble Constant 05:04
13. Satellite (feat. Emilíana Torrini) 04:13
14. Apoapsis 01:27
15. Nightfall 02:47
16. The Darkest Day (feat. Emilíana Torrini) 08:26
17. Epilogue 06:03
18. Nightfall Pale Blue (feat. Emilíana Torrini) 02:49

 

Kid Koala : website / facebook / bandcamp

Kid Koala :: Music To Draw To: Satellite – Featuring Emilíana Torrini
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów