0001317577_100

Po wcześniejszych recenzjach albumów farerskiego kompozytora, wokalisty, klawiszowca i gitarzysty o imieniu Knút, czyli płyt „Havsglóð” (2004) i „The Desert Holds a Flower” (2008) przyszedł czas na kolejną odsłonę jego twórczości.

W lipcu 2013 roku nakładem wytwórni Tutl Records pojawił się trzeci solowy album Knút‚a zatytułowany „On high”. Jego premierę poprzedziły dwa single „The Road” i „Growing Old”.

Album został wyprodukowany przez Jens’a L. Thomsen’a (Orka, Eivør) i nagrany głównie w starym, rodzinnym domu Knút’a w Tórshavn, w którym mieszkają jego dziadkowie i matka.

Wszystkie utwory napisane zostały przez samego artystę z wyjątkiem „I Long To See The City”, który został napisany przez Knút’a E. Háberg’a (1920-2005). Natomiast tekst do utworu „Mær Leingist At Síggja Staðin” napisał Victor Danielsen.

Wstępne nagrania albumu „On high” przeprowadzono w lutym 2011 roku w Stökumörk, w Innan Glyvur, na Wyspach Owczych. Następnie pierwszą właściwą już rejestracją materiału dokonano w lipcu i sierpniu 2011 w Torfinsgöta 10, w Tórshavn. Ponadto dodatkowe nagrania odbyły się w sierpniu 2011 roku i styczniu 2012 roku w Stökumörk.

Odrębnie nagrywano partie organów Hammonda – w sierpniu 2011 roku w piwnicy Jónsveina, w Leirvik, na Wyspach Owczych. Podobnie w innym czasie i miejscu zostały nagrane ścieżki wokalne – w lutym 2012 roku przez Benjamina Petersena w Göta, na Wyspach Owczych. Natomiast gitary i syntezator Knút nagrywał w kilku różnych miejscach.

Następnie w lutym 2012 roku miksowaniem zajął się Jens L. Thomsen w Stökumörk. A końcowy mastering wykonał w marcu 2012 roku Matt Colton w Air Studios w Londynie, w Anglii.

Do nagrań swojego trzeciego krążka Knút zaprosił kilku gości:

Knút Háberg Eysturstein – wokal, gitara elektryczna i akustyczna, hammond, syntezator, moog, dobro, fortepian

Jens L. Thomsen – bas, mini moog, tamburyn, gitara, syntezator, perkusja

Dorthea Højgaard Dam
– wokale
Jensia Højgaard Dam – wokale
Óluva Dam – wokale
Angelika Nielsen – skrzypce, altówka
Benjamin Petersen – gitara
Allan Tausen – gitara
Uni Árting – perkusja
Mattias Kapnas – fortepian
Jan Johansen – gitara
Høgni Lisberg – perkusja

602728_10151753942132863_1955094406_n

Nowe kompozycje opierają się głównie na gitarze i pianinie. Oczywiście muzyk czerpie inspiracje z wielu różnych gatunków muzycznych. Dlatego obok pop, folk i rock, pojawiają się przede wszystkim odniesienia do lat 70-tych, stylu americana, a za sprawą wykorzystania na szerszą skale kobiecych chórków, także do gospel.

Tym razem brzmienie jego muzyki jest nieco jaśniejsze. Sam autor mówi o tym, że chciał „aby ten album był o życiu i miał więcej światła”. Knút określa swoją muzyką mianownikiem „psychedelic gospel pop” i tak faktycznie można by określić brzmienie trzeciego krążka artysty.

W muzyczną drogę ruszamy od indie folk-rock’owego „The road”. Zaczyna się spokojnie od akustycznej gitary i głosu Knút‚a, który śpiewa „pełniej” niż poprzednio. Powoli kompozycja jest pięknie rozbudowywana. Dochodzą kolejne instrumenty – klawisze, organy, perkusja i mocniejsze gitary. Kulminacja nadchodzi w refrenie, w którym po raz pierwszy pojawia się kobiecy chórek. Cudowne brzmienie, wyśmienita aranżacja, a rozmach wręcz filmowy. Mogę tego słuchać w kółko. Zachwyca sekcja rytmiczna i soczystość każdego dźwięku.

1013563_10151733006987863_2097798492_n

Quiet Town” to intrygująca fuzja pop-rock (klawisze), americana (akustyka), alternative country (ten rytm) i gospel (chórek). Do tego brzmienie jeszcze bardziej ubogaca partia smyczków. Przestrzenna, nastrojowa atmosfera ma w sobie coś z radosnej melancholii. Zaskakuje i wciąga. To kolejny przykład wartości tego wydawnictwa – wyśmienitego zaaranżowania, wykonania i wyprodukowania.

Zwolnienie i stonowanie przynosi refleksyjny „Empty streets”. Akustycznym gitarom towarzyszy tutaj akompaniament pianina i instrumentów smyczkowych. Melodia płynie spokojnie. Zadumy i powagi przydają uduchowione soul’owe chórki.

Jeszcze piękniej instrumenty smyczkowe (skrzypce, wiolonczela i altówka) wyeksponowane są w nostalgicznym akustycznym „Whispers”. W tej kompozycji w sposób doskonały zawiera się smutek i piękno. Utwór ma z jednej strony intymną, a z drugiej również filmową atmosferę. Wyraźny jest także emocjonalny i żarliwy głos Knút’a.

Pogodniej i radośniej, choć jednak z małą nutką melancholii, brzmi pop-rockowy „Growning gold”. Delikatne gitarki, lekkie klawisze i subtelny chórek. Całość przyjemnie nośna i chwytliwa.

Odniesieniem do rocka lat 70-tych pojawiają się w „On high”. Soft rockowe emocjonalne granie z śliczną melodią, która trafia dokładnie tam gdzie powinna, czyli do naszych serc.

Revolution of the hearts” to jeszcze wyraźniejsze nawiązanie do rocka lat 70-tych, ale również do alternatywnego rocka początku lat 90-tych (np. R.E.M. i jaśniejszego oblicza Nick’a Cave’a) z wykorzystaniem elementów americana i obowiązkowego już na tym wydawnictwie gospelowego chórku. Kompozycja ukazuje nie tylko doskonały talent kompozytorski, ale także wokalny Knút’a.

Healing heart” to ciąg dalszy jak ja to prywatnie nazywam „emotional soul rock”. Urokliwa partia pianina, syntezatorowe pasaże, a w tym wszystkim rozmazane dźwięki gitary w stylu alternative country/shoegaze.

Głębię nastroju w „Touche of grace” potęguje brzmienie basu i puls perkusji. To bardzo uczuciowy gospel rock. Wspaniale na tym tle prezentują się „mruczące” chórki oraz partie smyków. Nie ustępują im miejsca również akompaniujące klawisze i delikatne gitarki.

Na koniec otrzymujemy dwu i półminutowy instrumentalny „I long to see the city” zbudowany przez podniośle brzmiące klawisze.

Knút z albumu na album rozwija się coraz bardziej. Przyzwyczaja nas do wydawania materiału na wysokim poziomie. Zaskakuje i co ważniejsze nie zawodzi. Swoimi kolejnymi dokonaniami bezceremonialnie podbija moje serce. A na temat „On High” wystarczy, że powiem, iż to muzyczna kopalnia nastrojowości, uczuciowości, ciekawych harmonii wokalnych, chórków i do tego całe mnóstwo świetnych melodii.

 

 

Knút :: On High

1. The Road 3:30
2. Quiet Town 3:26
3. Empty Streets 4:11
4. Whispers 2:39
5. Growing Old 3:04
6. On High 3:36
7. Revolution of the Hearts 4:38
8. Healing Heart 4:26
9. Touch of Grace 5:53
10. I Long to See the City 2:43

 

 

 

Knút : bandcamp / facebook / myspace

Knút :: On High (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów