Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Czerń migająca blaskiem gwiazd.

Jednoosobowy projekt Kuggur tworzony przez islandzkiego artystę Guðmundura Óli Pálmasona (Katla, ex-Sólstafir) po wydaniu trzech albumów: „Emstrur” (2021; recenzja TUTAJ), „Borin til grafar” (2021; recenzja TUTAJ) i „Harmkvæði” (2021; recenzja TUTAJ), powrócił ze swoim czwartym wydawnictwem, który tym razem ukazał się nie tylko w formie cyfrowej, ale również na nośniku CD.

Najnowsza płyta Kuggur nosi tytuł „حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ” i miała swoją premierę 22 lipca 2022 roku. Album został wydany za pośrednictwem hiszpańskiej wytwórni Belfry Records. Autorem kompozycji i okładki jest oczywiście Guðmundur Óli Pálmason. Miksy i mastering materiału zrealizował Henry Barboza. Tłumaczenie i pismo arabskie wykonała Yara Zein.

Tytuł albumu „حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ”, który tłumaczy się jako „Harvesting the light of the stars”, zainspirowany został rozmowami, jakie Guðmundur Óli odbył ze swoją żoną, która pochodzi z Libanu, na temat może nie tak oczywistych muzycznych podobieństw między bliskowschodnią muzyką folkową a islandzką. Artysta zauważył, że oba te style opierają się mocno na gamach molowych, które wydają się brzmieć melancholijnie. Dodam, że kilka lat temu odwiedził on ojczyznę swojej żony i wywarł on na nim głęboki wpływ. Na swojej najnowszej płycie muzyk starał się zintegrować ze sobą te dwa style, scalić je i stworzyć muzyczny pomost, który łączy Islandię z Libanem. Guðmundur Óli ponownie wprowadza swój intrygujący projekt Kuggur na nowe, wcześniej nieodkryte obszary.

Muzyczną zawartość płyty „حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ” stanowi mieszanka dark ambient, darkwave, synthwave, post industrial, pagan folk i arabic folk, która za sprawą elektronicznego majestatu, filmowych partytur  instrumentów smyczkowych i saksofonu, podniosłych chórów oraz klawiszowych i syntezatorowych pasaży ma wyraźnie kinowy charakter. Ponadto muzykę tę wspierają u podstawy ekscytujące gitarowe drony i post/doom metalowe podkłady perkusyjne. Jak łatwo możemy się domyśleć tego typu gatunek muzyczny stawia przede wszystkim na budowanie odpowiedniej atmosfery i hipnotyzującego klimatu. Projekt Kuggur wywiązuje się z tego zadania wyśmienicie. Artysta kreuje tutaj bardzo sugestywny, ponury i posępny nastrój pogrążony w melancholii, który od pierwszych sekund pochłania myśli i emocje słuchacza. Odmalowany tutaj ciemnymi i mrocznymi barwami pejzaż ujmuje bezkresem, fascynuje swoją  nieprawdopodobną głębią i rozległą przestrzenią oraz mistyczną aurą.

Muzyka z „حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ” jakby kusi i woła do siebie, wciąga słuchacza w swoje minorowe ostępy. Można odpłynąć przy niej i zupełnie się w niej zatracić. W wyobraźni przetaczają się wizje dające poczucie bezmiaru przestworzy, które prowadzą w nieznanym kierunku. Ocieramy się o pierwotny chaos, starożytne tajemnice i pogańskie wierzenia. To coś dotyka nas, budzi trwogę i zadumane piękno. Wnikamy weń. Nawiedzają nas obrazy z odległej przeszłości przerastające ludzkie wyobrażenia, przywodzące na myśl opuszczone katedry, upadłe świątynie, milczące pomniki i zimne pustkowia. W kolejnych odsłonach muzyki, zmieniają się formy, kierunki i konsystencje, czasem gęstniejąc i narastając, zaskakując ciekawymi i nowoczesnymi sekwencjami. A pośród ciemności nocy na firmamencie nieba pojawia się blask gwiazd.

Kuggur stworzył wyjątkowe i porywające dzieło. Album „حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ” odczuwa się emocjonalnie i duchowo. Płyta absolutnie zjawiskowa. Zignorować nie sposób, zapomnienie nie wchodzi w grę. Z pewnością jest to jedno z najbardziej udanych islandzkich ambientowych wydawnictw.

 

Kuggur :: حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ

1. وُصُول الْاۤلِهَة (The arrival of the gods) 01:52
2. هَذِهِ الْأَرْضِ قَدِيمَةَ وَ مَلِيئَةُ بالخير (This land is old and full of goodness) 05:33
3. حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ (Starlight harvest) 07:13
4. اَلات الْاۤلِة فِي الْجِبَالِ (The machines used in the mountains) 01:41
5. بعلة (Bug) 05:16
6. جَزِيرَةً بَارِدَةً فِي الْمِيَاهِ الْمُظْلِمَة (A cold island in the dark waters) 02:09
7. حرائق مِن أَحْشاء الْأرْضِ (Fires from the bowels of the earth) 00:41
8. بالدور وبعل يَلْتَقِيَان باخوس (Baldur and Baal meet Bacchus) 02:12
9. البُؤرة الاستيطانية لِلَاۤلَة فِي بيلدودالور (The machine’s outpost in Bildallur) 02:29
10. الاِحتِفَالِ بِإۤلِة الشَّمْسِ فِي سَهْلِ الْبِقَاعِ (Celebrating the Sunrise in the Bekaa Valley) 06:44
11. حَصَادِ الْخرِيفِ (Autumn harvest) 07:29
12. يَا لَيْلِ (Night) 04:44
13. اِلْثَمَنَّ يَا زَمَنٌ (The price of time) 02:14

 
Kuggur : website / facebook / bandcamp / bandcamp


Kuggur :: حصاد ضَوْءٌ النُّجُومِ
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów