Kvartett Halla Guðmunds to jak sama nazwa podpowiada jazzowy kwartet muzyka o imieniu Haraldar Ægir Guðmundsson.

Kvartett Halla Guðmunds powstał w 2017 roku, a w jego skład wchodzą:

Haraldar Ægir Guðmundsson -kontrabas
Snorri Sigurðarson – trąbka / waltornia
Agnar Már Magnússon – fortepian
Böðvar Reynisson – wokal

Haraldur Ægir Guðmundsson urodził się w Blönduós na Islandii w 1977 roku. Studiował gitarę jazzową w 2001 roku, a wieku 27 lat zaczął grać i studiować grę na basie i kontrabasie. Mieszka w Salzburgu, uczy gry na kontrabasie i zajmuje się zawodowo muzyką. Jego pierwszy album ukazał się w 2008 roku, był to krążek „Bones” nagrany z zespołem Groundfloor. W 2012 roku pojawiły się dwa wydawnictwa z utworami i tekstami artysty: „Stories” z Sound Post i „Count that in” z BaadRoots. W latach 2006–2013 muzyk zaistniał w sumie na dziewięciu różnych płytach, jako autor lub muzyk sesyjny. W tym czasie pracował również jako malarz. W 2014 roku premierę miał album  „Green” z zespołem Clazz, na który Haraldur napisał wszystkie utwory i teksty. Niedługo później premierę miał także krążek „Embrace” nagrany z Harpą Thorvaldsdóttir. W kolejnych dwóch latach artysta wydawał tomiki poezji. A w 2017 roku ukazał się album „PARTY” przygotowany z międzynarodowym trio funkowym Freaks Of Funk.

Agnar Már Magnússon to jeden z najbardziej cenionych pianistów i improwizatorów islandzkiej sceny jazzowej. Albumy tego artysty omawiane były już na naszym portalu, dlatego odsyłam do materiałów archiwalnych: „Kvika” (2013; recenzja TUTAJ), „Svif” (2016; recenzja TUTAJ) i „Hending” (2018; recenzja TUTAJ).

Snorri Sigurðarson to jazzowy trębacz, kompozytor i aranżer, który w 2014 roku debiutował własnym albumem “Vellir” (recenzja TUTAJ). Muzyk nagrywał i koncertował także z innymi artystami i zespołami, min. z Sigu Rós, Júníus Meyvant, Jónas Sig i wieloma innymi. Od wielu lat naucza w szkole muzyki jazzowej FIH w Reykjaviku.

Böðvar Reynisson to islandzki wokalista popowy występujący z różnymi zespołami, takimi jak np. Dalton bros i Touch. W ostatnim czasie artysta zainteresował się wokalistyką jazzową i omawiane dziś wydawnictwo jest jego debiutem na tym polu muzycznym.  

3 marca 2020 roku Kvartett Halla Guðmunds wydał swój debiutancki album „Chet”. Materiał został zarejestrowany na żywo w studio Sundlaugin przez Birgira. Pierwsze nagrania odbyły się w 2017 roku, a kolejne rok później. Zaś miksowanie i mastering wykonał w 2019 roku w Skonrokk Studio Sigurdór Guðmundsson.

Wszystkie słowa i całą muzykę na album „Chet” skomponował Haraldur Ægir Guðmundsson pozostając pod silnym wpływem muzyki amerykańskiego trębacza i wokalisty jazzowego Cheta Bakera (1929-1988), stąd też taki tytuł krążka.

Wydawnictwo „Chet” wypełniają spokojne i wyciszone jazzowe kompozycje wpisujące się w ideę cool jazzu, dominującego szczególnie w latach 50-tych. Kvartett Halla Guðmunds proponuje nam melancholijno-romantyczne ballady, które charakteryzują się stonowanymi, ale smakowitymi aranżacjami, zmysłowymi melodiami i wysublimowanym, aksamitnym śpiewem Böðvara, który tak łatwo potrafi przenieść człowieka w zupełnie inny świat. Coś niezwykle przyjemnego dla ucha.

Chet” jest bardzo udanym krążkiem, który naprawdę może zachwycić. To album, który cieszy spójnością, ale jednocześnie za każdym razem zaskakuje. Równocześnie to wyjątkowy zbiór pięknych i nastrojowych piosenek czarujących swoim magicznym retro klimatem, w którym z miejsca się można zakochać. Płyta idealne na wieczory. Ciepła, otulająca i relaksująca i bardzo retro.

 

Kvartett Halla Guðmunds :: Chet

1. Springtime 02:54
2. Ill wind 03:33
3. Black and white 03:40
4. Meet me in june 02:54
5. Dark Skies 04:20
6. 14 Hats 03:18
7. Big Shoes 05:16
8. Whenever 03:40
9. Our last few moments 02:51
10. I couldnt 04:05
11. Dance with me 03:19
12. Have a Cocktail 03:05
13. Hush Now 03:32

 

 

Kvartett Halla Guðmunds : bandcamp

Kvartett Halla Guðmunds :: Chet (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj