Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Lada Sport to islandzki zespół indie rockowy założony na przedmieściach Reykjaviku, w Hafnarfjörður, w 2002 roku.

Jego inicjatorami byli gitarzysta i wokalista Stefnir Gunnarsson i perkusista Haraldur Leví Gunnarsson, sąsiedzi, którzy po rozpadzie wcześniejszego zespołu Ekkasog, zaczęli spotykać się w garażu (należącym do rodziców Haraldura), aby tam wspólnie i dla zabawy grać piosenki Weezer. Równocześnie panowie pisali także własne utwory. Pod koniec 2002 roku duet za pośrednictwem strony internetowej (hugi.is) znalazł basistę Friðrika Sigurbjörna Friðrikssona, który wówczas był członkiem zespołu Íbúfen, ale już w 2003 roku zaczął grać z Lada Sport. W trio panowie występowali z koncertami przy każdej okazji. Ponadto z garażu przenieśli swoje próby do Músík & Mótor, byłego warsztatu samochodowego zaadaptowanego przez miasto na salę prób. Pod koniec 2003 roku do grupy dołączył także drugi gitarzysta Heimir Gestur (późniejszy członek zespołu Jakobinarina).

W 2004 roku zespół Lada Sport wziął udział w islandzkim konkursie muzycznym Battle of the Bands (Musiktilraunir) i zajął w nim drugie miejsce (zwycięzcą został wówczas Mammút). Latem tego samego roku grupa własnym sumptem nagrała album EP w wersji demo „Personal Humour”, który wydała we wrześniu w ograniczonym nakładzie 200 egzemplarzy. Pod koniec 2004 roku zespół na chwilę powrócił do prób w garażu, ale już wiosną 2005 roku zespół znalazł nowe miejsce w Gardabaer. Niestety wówczas grupę opuścił gitarzysta Heimir Gestur, który dołączył do zespołu Jakobínarína (zwycięzców Battle of the Bands (Musiktilraunir) 2005). Był to trudny czas, który źle wróżył przyszłości Lada Sport. Tym bardziej, że latem tego samego roku perkusista Haraldur Leví Gunnarsson założył nowy zespół wraz z gitarzystą Helgi Rúnarem Gunnarssonem (z Benny Crespo’s Gang). Mimo wszystko Haraldur nie porzucił Lada Sport, co więcej przez chwilę kontynuowano działalność grupy wraz z Helgi Rúnarem. Jednak w niedługim czasie jego miejsce zajął nowy gitarzysta (i wokalista), Jón Þór Ólafsson, wówczas członek zespołu Isidor.

W tym składzie Lada Sport regularnie spotykali się na próbach i bardzo dużo koncertowali. Wystąpili także podczas Iceland Airwaves. Na początku 2006 roku grupa skoncentrowała się jednak bardziej na pisaniu materiału na swój debiutancki krążek. Jedną z pierwszych piosenek, która powstała wtedy była „Love Donors” (zresztą jako pierwszą ją później także nagrano i otwierała ona fonograficzny debiut zespołu). Jesienią zespół ponownie wystąpił na festiwalu muzycznym Iceland Airwaves. Przed świętami Bożego Narodzenia zespół zrobił swoim fanom miłą niespodziankę w postaci nagranej świątecznej piosenki „A Night in Christmastown”. Na początku 2007 roku Lada Sport udał się do studia, by rozpocząć nagrywanie albumu. Prace trwały od lutego do maja, a zajmował się nimi Axel „Flex” Árnason. Po zakończeniu nagrań muzycy spotkali się z Rúnarim Júlíussonem, właścicielem wytwórni Geimsteinn, która zdecydowała się na wydanie płyty.

Debiutancki album Lada Sport zatytułowany „Time and Time Again” ukazał się na islandzkim rynku 9 czerwca 2007 roku. Album spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, a kilka utworów często wypełniało eter krajowych rozgłośni radiowych. Zespół trzeci rok z rzędu wystąpił na Iceland Airwaves. Na początku 2008 roku zespół zaczął komponować materiał na kolejny album. Rozpoczęto nawet wstępne nagrania demo w studiu w Keflaviku, ale już wkrótce zespół opuścił Jón Þór Ólafsson, który najpierw zaczął działalność ze swoim nowym zespołem Dynamo Fog, a potem skupił się na swojej solowej karierze pod nazwą Jón Þór. Rozwiązano wtedy działalność zespołu Lada Sport. Haraldur Leví założył wydawnictwo Record Records, a Stefnir założył zespół Japanese Super Shift & the Future Band, a później dołączył do Friðrika.

W połowie 2009 roku reaktywowano zespół  Lada Sport. W marcu 2010 roku grupie udało się nagrać dwie piosenki we współpracy z producentem Aronem Arnorem Arnarssonem, które 16 lipca 2010 roku ukazały się na 7-calowej płycie „Love Is Something I Believe In”. Zespół zagrał kilka koncertów i ponownie się rozpadł.

Powróćmy zatem do oficjalnego debiutu Lada Sport, albumu „Time and Time Again”. Swego czasu brzmienie grupy określano jako new wave rock, co należy rozumieć jako mieszankę alternatywnego rocka z brit-popem i innymi elementami pochodzącymi z bogatej palety indie. Lada Sport są zespołem gitarowym z ciągotami do bogatych, popowych harmonii i wysmakowanych aranży. Muzyka Islandczyków to połączenie zgrabnych, delikatnych melodii z rockową zadziornością. Na „Time and Time Again” królują przestrzenne i rozkręcone gitary, wyrazisty bas i dynamiczna perkusja oraz ładne, kojące wokale. Zespołowi Lada Sport nie można odmówić wyczucia i talentu do generowania pogodnej atmosfery. Uzyskują to generalnie przez lekkość i naturalność swojego materiału i nienachalną, łatwo przyswajalną melodykę i niesamowicie nośne refreny. To afirmacja młodości, radości i nieskrępowania. Muzyka pełna wigoru i pewności siebie.

Na „Time and Time Again” muzycy prezentują przemyślaną muzykę, ale nagraną na dużym luzie. Bez żadnych niepotrzebnych upiększeń, bez sztucznych dodatków i uzupełnień. Siłą  albumu są po prostu dobre i bardzo dobre piosenki: przepiękne, przestrzenne, dynamiczne i urokliwe. Po prostu wciągające, przekonujące, zwyczajnie ładne, niezwyczajnie piękne. To  wyłącznie czysta energia, chwilami wręcz o nieskończonej głębi melodycznej. Co chwilę można zachłystywać się harmoniami i przebojowością. Chłopaki posiadają dar, dzięki któremu potrafią każdą piosenkę ubrać w odświeżająco brzmiącą zwrotkę i fantastycznie chwytliwy, melodyjny refren. Lada Sport to naprawdę fajna kapela, która potrafi umilić czas  klimatem i chwytliwością swojej muzyki.

 

 

Lada Sport :: Time and Time Again

1 Love Donors
2 The World Is A Place For Kids Going Far
3 Last Dance Before An Execution
4 Trampoline
5 Once Caring Soul
6 Gene Pacman
7 Our Lifes In Lighthouses
8 Holocaust
9 Tango In The Valley Of Death
10 Where Is Our Sunday
11 Levi, It’s Time To Wake Up

 

 

Lada Sport : facebook / spotify


Lada Sport :: Time and Time Again (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów