Landside to całkiem nowy elektroniczny projekt, który jest wynikiem wspólnych prac islandzkiego duetu Kúra i włoskich producentów muzycznych Hunter/Game.

kura0004

Dla przypomnienia – Kúra to islandzki dub-electro-popowy duet, który w 2009 roku do życia powołali Brynjar Bjarnfoss (producent, wokal, teksty) i Fanney Ósk Þórisdóttir (wokal, teksty).

Kúra ma na swoim koncie dwa wydawnictwa. Debiutancki album EP „Multicolor EP” (2010) oraz długogrający „Halfway To The Moon” (2012), na którym duet współpracował z Rasmus Liebst pełniącym rolę producenta, gitarzysty i wokalisty na tej płycie.

Aktualnie muzycy Kúra zaangażowali się w projekt Landside. Jako ciekawostkę powiem, że Hunter/Game odkryli islandzkich muzyków przez kanał YouTube.

hunter-game-1050x668

Hunter/Game to techno/house’owy duet tworzony przez Emmanuele Nicosia i Martino Bartola.

Artyści z Kúra i Hunter/Game spędzili razem dużo czasu w studiu Kopenhadze. Jedni dla drugich byli niesamowicie dużą inspiracją. Włoskich producentów ujęło charakterystyczne skandynawskie brzmienie Islandczyków. Natomiast muzycy Kúra zafascynowali się dźwiękami techno reprezentowanymi przez wspomnianych Włochów. W rezultacie każdy z tych spotkaniach korzystał i uczył się czegoś nowego.

W efekcie dwuletniej już wspólnych prac międzynarodowy projekt Landside wyprodukował dwa albumy EP „Landside EP 1” i „Landside EP 2” wydane przez wytwórnię Just This, należącą do Hunter/Game. Pod skrzydłami tej wytwórni pracuje także Brynjar (z Kúra) ze swoim własnym projektem Primal.

Powróćmy jednak do wydawnictw Landside. Otóż pierwsza EP’ka ukazała się 28 sierpnia 2015 roku, a druga 11 września 2015 roku.

Na zawartość „Landside EP 1” składa się 2 utwory projektu oraz remiksy tych utworów wykonane przez Maxa Coopera i Benjamina Damage’a. Podobnie „Landside EP 2” dostarcza nam kolejne 2 kompozycje grupy oraz remiksy przygotowane przez Avatism i Extrawelt.

11694935_688220811322625_2804224313355536549_n

Elektroniczne brzmienie Landside jest głębokie, przestrzenne i melancholijne. Unikatowość formuły projektu jest wypadkową artystycznych doświadczeń wszystkich muzyków i wzajemnego na siebie wpływu. W ich muzyce zachowana jest intrygująca równowaga pomiędzy charakterystycznym dla Islandczyków z Kúra stylem dub-electro, a minimal techno i house’m, z którego słyną Hunter/Game. Co więcej każdy utwór zamieszczony na EP’kach ma swój własny odrębny klimat oscylujący oczywiście na styku ambient/techno. Podobnie ciekawie prezentują się remiksy przygotowane przez cenionych producentów.

Muzycy w sposób ciekawy rozwijają swoje pomysły i misternie zapętlają kolejne muzyczne wątki. Abstrakcyjna atmosfera elektronicznej muzyki Landside nasiąknięta jest skandynawską emocjonalnością, stąd przywołuje ona skojarzenia z ogromnymi wyludnionymi przestrzeniami północy. To podróż po terenach nieznanych dźwięków pełna ambientowych melodii, melancholijnych syntezatorów, głębokiego groove, wyraźnych akcentów techno i łagodnych wokali w wykonaniu Fanney, które czynią muzykę projektu bardziej „ludzką”. Przyznaję, że zaklęta jest w tej muzyce jakaś poetyckość.

 

Screen-Shot-2015-08-18-at-5.46.38-PM

 

 

Landside :: Landside EP 1

1. Silence Before The Storm 4:10
2. Still There 5:01
3. Still There Max Cooper Remix 4:59
4. Silence Before The Storm Benjamin Damage Remix 6:35

63735

 

 

 

 

 

 

Landside :: Landside EP 2

1. Wasteland 4:16
2. Lost Soul 5:30
3. Wasteland (Extraweit Remix) 5:43
4. Lost Soul (Avatism Remix) 6:30
5. Wasteland (Extrawit Extanded Version Remix) 5:37

 

 

 

 

Linki do: facebook Landside , soundcloud Landside // facebook Kúra, soundcloud Kúra, facebook Hunter/Game, soundcloud Hunter/Game


Landside :: Landside Part I & II
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów