Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Lárus Sigurðsson to islandzki artysta – muzyk kompozytor, multiinstrumentalista, nauczyciel muzyki, filozof, poeta i stolarz. Ukończył Islandzką Akademię Sztuk (Icelandic Academy of the Arts) z tytułem magistra edukacji artystycznej w 2017 roku. Ponadto studiował grę na gitarze klasycznej w College of Music w Islandii. Po ukończeniu tej uczelni wyjechał do Anglii na kolejne studia, tym razem z antropozofii i pedagogiki. Na Emerson College w Wielkiej Brytanii uczył się również budować instrumenty muzyczne od mistrza lutnika. Zdobytą wiedzę artysta wykorzystał później w Islandii. Po powrocie do kraju założył warsztat stolarski dla osób niepełnosprawnych., w którym projektował i budował własne instrumenty, głównie specjalne harfy, tzw. earth-harps  (isl. Jarðhörpur), które wykonywał z drewna pochodzącego z Islandii.

Lárus Sigurðsson wydał dotychczas kilkanaście solowych albumów, głównie z muzyką instrumentalną, ambientową, eksperymentalną, post rockową i folkową. Artysta współtworzy również takie zespoły jak m.in. Calder, Per: SegulsviðStafrænn Hákon, i Vogor. Ponadto muzyk udzielał się w licznych i różnorodnych projektach oraz pojawiał się na wielu płytach innych artystów. Dodatkowo pracuje z osobami niepełnosprawnymi jako nauczycie sztuki.

Dobrym powodem, aby w końcu poznać solową twórczość Lárusa Sigurðssona jest chociażby jego najnowszy album zatytułowany „Tregalón”, który ukazał się na rynku 16 lipca 2021 roku nakładem wytwórni  Vogor Records. Cały materiał został napisany, wykonany zarejestrowany (w domowym studiu artysty) i wyprodukowany samodzielnie przez Lárusa. Jedynie za mastering odpowiada Ólafur Josephsson z Vogor Studios.

Album „Tregalón” zawiera dziewięć instrumentalnych utworów zaaranżowanych na gitary, perkusję, klawisze, harfę i instrumenty smyczkowe oraz inne pomocnicze dźwięki elektroniczne. W swojej twórczości Lárus Sigurðsson ujawnia zamiłowanie do przestrzennego i rozmarzonego, a jednocześnie tajemniczego i melancholijnego post rocka oraz ambientu. Nie są mu również obce zagrywki progresywne i folkowe. Kompozytora cechuje również talent do iście filmowego budowania niesamowitej atmosfery. Wiele lat doświadczenia zaowocowało powstaniem przemyślanej i poruszającej płyty, w której nie chodzi o nowości i eksperymenty, ale która mimo to przykuwa zainteresowanie słuchacza do samego końca i w każdej minucie swojego trwania wzbudza przyjemne uczucia. Ciężko jest tutaj pisać oddzielnie o poszczególnych utworach, gdyż są ona tak skonstruowane i poukładane, aby traktować longplay „Tregalón” jako nierozerwalną całość. Magicznie jest tutaj niemalże w każdym z fragmentów tej płyty. Aż można się w nią wtopić i przeżywać wiele razy.

Oryginalność stylu Lárusa Sigurðssona bierze się z umiejętnego łączenia różnorodnych brzmień, mnogości urokliwych szczegółów i smaczków, które stają się mistyczną grą dźwięków i kolorów, hipnotyzujących nastrojem i czarującymi melodiami. Często zachęcani jesteśmy przez autora do kontemplacji. To również rewelacyjne partie instrumentalne, dzięki którymi ta płyta bardzo wyraźnie oddycha, a kompozycjom towarzyszy duża płynność. „Tregalón” to album o wybitnie atmosferycznym i pejzażowym charakterze. Niezwykle spójny i emocjonalny. To przede wszystkim piękny klimat i piękne melodie, czyli muzyka, z której odsłuchaniem powinno się poczekać przynajmniej do momentu późnego popołudnia. Wówczas można się przekonać jak mocno ten soundtrack działa na wyobraźnię i emocje odbiorcy, jak potrafi chwycić za serce.  Zachęcam do tego, aby samemu spróbować znaleźć w tych dźwiękach swoją własną opowieść.

Wszyscy miłośnicy ambientu i post-rocka zdecydowanie powinni sięgnąć do muzyki Lárusa Sigurðssona. Powtórzę to jeszcze raz – tu liczą się emocje, klimat oraz pasja.

 

 

Lárus Sigurðsson :: Tregalón

1. Atarexi 05:10
2. Oort Cloud 9 04:14
3. Mitok 02:46
4. Swantewit 03:30
5. Corvus 03:22
6. Ecstaticus 02:35
7. Liberationer 01:50
8. Dekomag 02:59
9. Tregalón 03:04

 

 

 
Lárus Sigurðsson : facebook / bandcamp / spotify

Lárus Sigurðsson :: Tregalón (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów