Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Islandzki zespół Látún powstał w 2018 roku. W skład tej formacji wchodzi jeden perkusista oraz sześciu muzyków grających głównie na blaszanych instrumentach dętych. Stąd też taka a nie inna nazwa zespołu, bo słowo látún w języku islandzkim oznacza brass (mosiądz, a także określenie orkiestry dętej).

Látún tworzą:

Eiríkur Stephensen – saksofon barytonowy, chórki
Fjalar Sigurðarson – tuba
Halldóra Geirharðsdóttir – saksofon altowy, chórki
Hallur Ingólfsson – perkusja, chórki
Sólveig Morávek – saksofon tenorowy, chórki
Sævar Garðarson – trąbka, chórki
Þorkell Harðarson – saksofon altowy, klarnet, chórki

Od samego początku zespół Látún ciężko ćwiczył i często występował na żywo szlifując swoje brzmienie i dopracowując autorskie kompozycje. Latem tego roku muzycy weszli do Studio Sýrland i nagrali 10 piosenek – osiem własnych, oryginalnych, oraz dwa covery: „Vegir liggja til allra átta” autorstwa Sigfúsa Halldórssona i „Ave Eva” z repertuaru Megas. Za nagranie, zmiksowanie i produkcję materiału odpowiadał  Hafþór „Tempó” Karlsson. W jednym z utworów na płycie gościnnie wystąpiła wokalistka Magga Stína.

Album zatytułowany „Látún” miał swoją premierę 4 sierpnia 2021 roku. Brzmienie islandzkiego zespołu dętego Látún stanowi fuzję inspiracji muzyką bałkańską i klezmerską, funkiem, salsą, soulem i ska. Muzycy zespołu przyznają, że zaczynając tworzyć swoją muzykę nie mieli jakiejś konkretnej wizji ani motywu przewodniego, stąd kiedy patrzy się na ich debiutancki album z boku to sprawia wrażenie wrzącego garnka. Podobnie można postrzegać i sam zespół. To wrzący tygiel ludzi pochodzących z różnych artystycznych środowisk (muzyków, aktorów, inżynierów i filmowca) kipiących od różnorodnych wpływów i pomysłów muzycznych, które składają się na ten właśnie album.

Wydawnictwo „Látún” wypełnia niezwykle taneczna i radosna muzyka, pełna zaraźliwych rytmów silnie oddziałujących na słuchacza i gorących, tętniących życiem emocji, które również nie pozostawiają odbiorcy obojętnym. Towarzyszy nam tutaj niepowtarzalna i porywająca atmosfera – dzika i szaleńcza, tak naturalna i autentyczna. Niektórzy recenzenci posuwają się nawet do tego, że nazywają zespół Látún klezmerską machiną imprezową. To musi coś znaczyć. Faktycznie, muzyka Islandczyków to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków nasączonych demonicznymi rytmami i wieloma innymi wpływami, które sprawiają, że nogi same porywają ciało słuchacza do tańca. Od razu ulegamy urokowi tej muzyki. Twórczość Látún to ekspresja pełna pasji i zaangażowania, której przewodzi niepokorność, bezkompromisowość i wibrująca energia. Tkwi w nich ogromna żywiołowość i muzyczna siła. Nie można pominąć faktu, że „Látún” to także świetne aranżacje nadające wyjątkowy styl i zapewniające niepowtarzalny smak tej muzyki. Autorów tego dzieła oprócz nieposkromionej i nieskrępowanej energii cechuje również duża dbałość o formę i najdrobniejsze detale.

Spotkanie islandzkich muzyków Látún wywodzących się z różnych środowisk muzycznych zaowocowało interesującym dziełem łamiącym kulturowe granice. Ciekawe doświadczenie dla miłośników muzyki świata.

 

 

Látún :: Látún

1. Litla Haítí/Little Haiti
2. Leið 15/Route 15
3. Acquabirrafantalacoca/Acquabirrafantalacoca
4. Flemming/Flemming
5. Ave Eva/Ave Eva
6. Neyðarlínan/The emergency line
7. Norðurpólska/Northpolska
8. Fidel/Fidel
9. Vegir liggja til allra átta/This road leads us away
10. Sámur/Psam

 

 
Látún : facebook / instagram / spotify

Látún :: Látún (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów