Lena Anderssen to utalentowana wokalistka pochodząca z Wysp Owczych.

Kiedy miała 2 lata wraz z rodzicami przeprowadzili się do Kanady. W następnych latach wielokrotnie zmieniała miejsce zamieszkania m.in. do Victorii i Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej; do Thunder Bay w Ontario; i do Montrealu w Quebecu. Tuż przed ukończeniem 17 roku życia powróciła z matką i trójką rodzeństwa na Wyspy Owcze.

Pierwsze poważne kroki w muzyce Lena stawiała w cover bandzie Next Stop, z którym występowała po tym jak przez przypadek jej śpiew usłyszał perkusista Remi Fagereng, który akurat przebywał w kawiarni w Tórshavn, w której Anderssen pracowała.

Kolejnym znaczącym krokiem na drodze do muzycznej kariery był występ młodej Farerki w musicalu „Skeyk„. Wtedy właśnie Lena rozpoczęła współpracę z jej, jak się później okazało wieloletnim kompozytorem, Niclas Johannesen. Obydwoje napisali utwory, które znalazły się na jej debiutanckim albumie „Long Distance” (1998), który został wyprodukowany przez Johannesen i wydany jedynie na Wyspach Owczych. W ciągu pierwszych trzech lat wspólnej pracy, spółka Anderssen i Johannesen napisał ponad 100 piosenek. Na przełomie 2000/2001 Anderssen i Johannesen nawiązali współpracę z producentem muzycznym Óli Poulsen, zdobywcą nagrody Danish Music Awards. Wyprodukował on trzy piosenki artystki. Jedna z nich „I Still Love You” stała się hitem radiowym na Wyspach Owczych.

530285_442219689160507_183753087_n

Lena i Niclas napisali również 10 utworów do bożonarodzeniowego słuchowiska radiowego pt. „Stjørnan í Hvarv.” Piosenki te zostały później wydane na albumie w czasie świąt Bożego Narodzenia w 2003 roku.

Anderssen pracowała wspólnie z Johannesen i Poulsen ponownie przy jej kolejnym albumie „Can’t Erase It” (2005), wydanym przez duńską niezależną wytwórnię ArtPeople. Album został wybrany jako Album tygodnia w Programie 4 Duńskiego Radia (P4), jak również w komercyjnej stacji Sky Radio. Jako ciekawostkę powiem, że Anderssen promowała swoją płytę podczas wspólnego tournée z amerykańską wokalistką Beth Hart.

W 2006 roku Lena rozpoczęła pracę nad swoim trzecim albumem „Let Your Scars Dance. W tym celu wyjechała do słynnego Abbey Road Studios w Londynie, gdzie nagrała utwór „Stones in My Pocket” i dopracowała kilku innych piosenek. Tymi nagraniami zajmował się Dan Clews. Album „Let Your Scars Dance” został wydany na Wyspach Owczych w 2007 roku, a w Danii w 2008 roku. Płyta artystki została wybrana ‚albumem roku’ przez Planet Awards oraz gazetę Dimmalætting.

Warto też powiedzieć, że liczne kompozycje Lena Anderssen pojawiały się w znanych serialach telewizyjnych, np. 90210, Scrubs, Felicity, Nikita, Alias i Miami Social.

10250152_714773811905092_1594143854336081479_n

Ostatni jak na razie album artystki zatytułowany „Letters From The Faroes” ukazał się w listopadzie 2011 roku (poza Wyspami Owczymi w 2012 roku przez Artpeople). Ponownie płyta została wybrana ‚albumem roku’ przez Planet Awards. W Polsce w 2013 roku płytę wydała wytwórnia MJM Music.

Album nagrywany był w kilku miejscach. Najpierw w Seattle nagrane zostały partie perkusji, za którą zasiadł Matt Chamberlain (nagrywał z Eltonem Johnem, Johnem Mayerem, Fioną Apple, Tori Amos, Brucem Springsteenem). Następnie reszta instrumentów i wokale zostały nagrane na Wyspach Owczych. W Islandii dograno partie instrumentów smyczkowych. A ostatecznie całość materiału została zmiksowana w Oslo przez George’a Tanderø. Warto dodać, że bajecznie ciekawą oprawę graficzną zaprojektował Torbjørn Olsen.

Jest coś w twórczości Lena Anderssen, co nie pozwala postrzegać jej jednowymiarowo. Jej ostatni album pokazuje, że jest kimś znacznie więcej niż zwykłą popową wokalistką. Artystka zgrabnie i uroczo łączy pop z folkiem i rockiem. Trudno odmówić jej pomysłowości i talentu. Przygotowane aranżacje zawsze zapierają dech w piersiach. Jeśli nie intrygują, to przynajmniej po prostu sprawiają czystą przyjemność płynącą z obcowania z pięknymi kompozycjami.

556630_402956466420163_1427793961_n

Muzyczny ‚poetry pop-rockowy’ świat stworzony na „Letters From The Faroes” jest bardzo sugestywny i intensywny. Dużo tutaj chwytliwych i ciepłych popowych melodii. Melodyjność ta zachowuje niebywałą lekkość, jednocześnie nie popadając w banał. Nie brakuje także fragmentów nastrojowych, intymnych i refleksyjnych. Aranżacje sprawiają wrażenie pięknie utkanych i dopieszczonych. Przyjemna barwa głosu wokalistki wypełnia udane kompozycje dodatkową nutą magii. Jej aksamitny, pełen uroku głos jest wyrazisty i interesujący, niezależnie od tego czy śpiewa radosne czy melancholijne utwory.

Słuchając „Letters From The Faroes” nie sposób nie rozkoszować się zgrabnymi i unikalnymi melodiami, przyjemnymi brzmieniami i rewelacyjnymi liniami wokalnymi. Całość przedstawia się jako równe, ale zróżnicowane wydawnictwo, które nie nudzi się po kilku przesłuchaniach.

Poszczególne utwory „Letters From The Faroes” są jak dźwiękowe pocztówki z podróży wypełnionej różnymi historiami. To opowieści o zdarzeniach, marzeniach, złamanym sercu, tęsknocie, lęku i nadziei. Większość kompozycji budzi szczery podziw. Jeden z krytyków muzycznych celnie porównał te piosenki do „promieni słońca w pochmurny dzień”. Faktycznie te kompozycje to naturalne piękno niezmącone sztucznością i nieszczerością. Naprawdę trudno ich nie lubić.

 

 

1

Lena Anderssen :: Letters From The Faroes

1. Hey Mr. Kay 2:18
2. Departure Blues 4:40
3. The Fighter 2:46
4. Waltz Me To The Wedding 3:05
5. Dream Chaser 3:33
6. Almost 7 Billion People 2:45
7. True Love In A Way 3:22
8. Left With Myself 4:02
9. The Moment 3:12
10. My All Time Favourite Song 2:56
11. Fatigo In The Bloodstream 3:53
12. No Emergency 3:54
13. Rain And Waterfalls 3:25
14. Mr. Kay Is Coming Home 0:44

 

Lena Anderssen : website // facebook // myspace


Lena Anderssen :: Letters From The Faroes
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów