Lindy Vopnfjörð to kanadyjsko-islandzki singer-songwriter, który na swoim koncie ma wiele udanych płyt, zarówno tych solowych, jak i powstałych w wyniku współpracy z innymi zespołami i projektami.

Jeśli chcielibyście bardziej poznać osobę Lindy Vopnfjörð i jego twórczość to odsyłam do poprzednich recenzji jego albumów: „Young Waverer” (2013; recenzja TUTAJ) i „Frozen in time” (2016; recenzja TUTAJ).

29 marca 2019 roku ukazał się siódmy solowy album Lindy Vopnfjörð zatytułowany „You Will Know When It’s Right”. Materiał na ten krążek w większości został zarejestrowany przez Addi 800 w Hljóðriti Studio, znajdującym się w Hafnarfjörður na Islandii, a pewną część nagrał Jón Ólafsson w Eyrad Studio w Reykjaviku. Ponadto na płycie znajduje się utwór „Lover sister”, który jest zapisem występu na żywo muzyka z zespołem Nýdönsk wEldborg Harpa w Reykjaviku. Miksowaniem płyty zajmował się Addi 800 (Bjork, Blur, Sigur Rós) w Room 313, Reykjavik. Zaś mastering wykonał Steve Fallone (Kacey Musgraves, Arcade Fire, The War on Drugs) w Sterling w Nowym Jorku .

Co ciekawe materiał wypełniający wydawnictwo „You Will Know When It’s Right” powstał we współpracy z jednym z najsłynniejszych islandzkich zespołów – Nýdönsk. Inicjatorem tej niecodziennej kooperacji był Daníel Ágúst Haraldsson (Nýdönsk, Gus Gus). Zatem na płycie obok Lindy Vopnfjord (wokal, gitara akustyczna) pojawiają się:

Daníel Ágúst Haraldsson – wokal 
Björn Jörundur Friðbjörnsson – bas 
Ólafur Hólm Einarsson – perkusja, wokal 
Jón Ólafsson – klawisze, wokal 
Stefán Hjörleifsson – gitara elektryczna

Album „You Will Know When It’s Right” dostarcza słuchaczowi osiem indie folk pop rockowych kompozycji. A każda z nich niesie ze sobą cudowne melodie, poruszające harmonie wokalne i arcyprzyjemne na wpół akustyczne aranżacje ubarwiona partiami klawiszy i organ. Trzeba zaznaczyć, że brzmieniowo jest tu sporo smakowitości objawiających się między innymi subtelnymi nawiązaniami do muzyki lat 60-tych, a także do americany i alt. country oraz tzw. muzyki drogi. Piosenki intrygują nie tylko ze względu na świetne rozwiązania instrumentalne. To fuzja nastrojowych, otulonych ciepłą melancholią i aurą rozmarzenia kompozycji. Ujmuje ich lekkość i naturalność, dźwięki płynące prosto z serca. Całości przewodzi łagodny, matowy, lekko zachrypnięty wokal  Lindy Vopnfjorda oraz fenomenalne chórki tworzone przez pozostałych muzyków, które nadają tej płycie swego rodzaju szlachetności. Wrażenie robią też osobiste teksty, a których artysta wyraża siebie i własne emocje, wszystkiego, co kryje się w jego myślach i sercu.

Najnowsze wydawnictwo Lindy Vopnfjorda i muzyków Nýdönsk całkowicie mnie zauroczyło. Każdy utwór z „You Will Know When It’s Right” udowadnia, z jak niezwykłymi artystami mamy do czynienia. Tym, co ich wyróżnia z pewnością jest ich muzyczna dojrzałość, świadomość siebie i sprecyzowane pojęcie tego, co chce osiągnąć. Muzycy unikają szaleństwa. Stawiają raczej na gładkość, ukojenie i… wyrażanie muzyki językiem emocji. Pięknie im to wychodzi. Nie sposób odmówić im talentu.

You Will Know When It’s Right” to dobra, przemyślana i dopracowana płyta. Wystarczy zamknąć oczy, by rozpuścić się w tych piosenkach, przepaść w nich bez reszty. Przez to chęć jak najczęstszego wracania do muzyki Lindy Vopnfjörð będzie na porządku dziennym. Pozycja obowiązkowa!

 

 

Lindy Vopnfjörð :: You Will Know When It’s Right

1. Love Me Like That
2. Standing on the Sea
3. Give Some Love
4. Our Greatest Irony
5. How Did We Get Away
6. Everlasting Odyssey
7. I’m so Hi
8. Lover Sister (Live in Reykjavik with Nydonsk)

 

 

 

Lindy Vopnfjörð : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Lindy Vopnfjörð :: You Will Know When It's Right (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów