LØV & LJÓN to duet tworzony przez dwóch młodych islandzkich artystów.

W skład projektu LØV & LJÓN wchodzą: wokalista Einar Lövdahl Gunnlaugsson oraz kompozytor, instrumentalista i producent Egill Jónsson. Prywatnie panowie są przyjaciółmi od szóstego roku życia. Z tym, że o ile Einar nadal mieszka na Islandii, to Egill obecnie studiuje w Szwecji. Artyści związani są ze sceną muzyczną od wielu lat. Einar Lövdahl w 2013 roku wydał swój solowy album „Tímar án ráða” (recenzja TUTAJ), na którym zresztą gościnnie pojawił się również Egill Jónsson, który wcześniej był członkiem takich zespołów jak np. Porquesi i Puffin Island.

22 listopada 2019 roku  LØV & LJÓN wydali swój debiutancki album zatytułowany „Nætur”. Materiał na płytę nagrywany był m.in. w Reykjaviku, Sztokholmie i Londynie. Za wszystkie partie instrumentalne, nagrania i produkcję muzyki odpowiada Egill Jónsson. Na płycie gościnnie wystąpiła Sigrún Kristbjörg Jónsdóttir, która zagrała na skrzypcach i altówce. Za miksowanie albumu odpowiada Axel Flex Árnason, a za mastering Addi 800.

Tematem albumu „Nætur” (pl. Noce) jest generalnie miłość i towarzyszące jej uczucia, również te kiedy nasze serce zostaje złamane. Na płycie znalazło się siedem utworów, z czego pierwszy i ostatni są instrumentalne i stanowią klamrę materiału. To jednoznaczne intro i outro, zatytułowano „Flóð” i „Fjara”, co oznacza „przypływ” i „odpływ”. W tych ramach artyści umieścili pięć miłosnych utworów utrzymanych w romantycznym tonie i zmysłowej aurze  inspirowanej dyskotekowymi światłami rozpraszającymi ciemność nocy. autorzy przyznają, że ich album służyć ma rozświetleniu krótkich islandzkich zimowych dni.

Electro popowe brzmienie LØV & LJÓN emanuje jasnym blaskiem, nastrojową atmosferą i przyjemnymi soczystymi brzmieniami. Subtelna i lekka muzyka tego elektronicznego duetu ubarwiona jest pastelowymi syntezatorowymi pasażami, nastrojowymi partiami pianina i instrumentów smyczkowych oraz wyraźnie zaznaczonym rytmem równoważonym delikatnymi gitarami i głęboko pulsującym basem. Nie brakuje na nim również elementów dyskotekowych. Tyle że nie są to banalne parkietowe zapychacze uszu i emocji. Jest to umiejętna gra daną konwencją. Efekty są bardzo ciekawe. Podkłady stoją na bardzo dobrym poziomie. Generalnie jest dość melodyjnie. Całość fajnie dopełniają łagodne, rozmarzone męskie wokale. Dobrze się tego słucha.

Płyta „Nætur” oferuje przyjemny dla ucha electro pop, który zaraża bezpretensjonalnością oraz lekkością. Mimo, że debiutanckie wydawnictwo LØV & LJÓN nie wywraca do góry nogami indie popowej sceny, to jest to solidna porcja ładnego i melodyjnego elektronicznego popu, który warto poznać.

 

 

LØV & LJÓN :: Nætur

1. Flóð 0:24
2. Kaflaskil 2:55
3. Svifum 3:40
4. Kraftaverk 3:26
5. Mannsbarn 3:45
6. Forspil 3:17
7. Fjara 1:15

 

 

 

 

LØV & LJÓN : facebook / spotify

LØV & LJÓN :: Nætur (recenzje)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów