Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Dziesięć islandzkich piosenek.

Na początek przypomnę, iż Magnús Jóhann to islandzki kompozytor i pianista. Jego ostatnie solowe wydawnictwa to: „Skissur” (2021; recenzja TUTAJ) i „Owls” (2022; recenzja TUTAJ). Natomiast GDRN (Guðrún Eyfjörður) to wokalistka pop, neo-soul i r’n’b (oraz aktorka), która na swoim koncie ma dwie solowe płyty: „Hvað ef” (2018; recenzja TUTAJ) i „GDRN” (2020; recenzja TUTAJ). Dodam, że na tym ostatnim albumie artystka współpracowała z w/w Magnúsem.

Natomiast 16 września 2022 roku duet Magnús Jóhann i GDRN wydali wspólny album zatytułowany „Tíu íslensk sönglög” (Ten icelandic songs), za pośrednictwem Reykjavík Record Shop. Materiał na płytę powstawał w studiu Sundlaugin w Mosfellsbær oraz w studiu Tónhylur (należącym do Magnúsa) w Árbær. Następnie materiał został zmiksowany i zmasterowany przez Bergura Þórissona, jak również zarejestrowany przez niego w studiu Sundlaugin. Zdjęcie na okładkę płyty wykonała Anna Maggý, a cały design przygotował Arnar Ingi (Young Nazareth).

Ja i GDRN gramy razem od około 7 lat, od czasów szkoły muzycznej. Przez ostatnie kilka lat ściśle współpracowaliśmy, grając dużo jako duet i pracując nad drugim pełnometrażowym albumem GDRN. Pomysł, abyśmy nagrali album razem w duecie, zaczął się około zeszłego lata. Wykonywaliśmy różne covery, dla telewizji, na pogrzeby itp. i narodził się pomysł, aby zebrać niektóre z naszych ulubionych kompozycji i umieścić je na płycie. Tylko fortepian i wokal” – mówi Magnús Jóhann.

Na płycie, jak podpowiada nam jego tytuł, znalazło się dziesięć kompozycji zaśpiewanych przez GDRN w jej ojczystym języku z towarzyszeniem akompaniamentu Magnúsa. Kompozycje te to różne znane  islandzkie pop folkowe perełki muzyczne przedstawione w nowych aranżacjach ukazujących ich ponadczasowa jakość. Na albumie znalazła się tylko jedna oryginalna kompozycja duetu pt. „Morgunsól”, do której tekst napisał Ármann Örn Friðriksson (Kef LAVIK).

Magnús Jóhann wyjaśnia, że: „Zaaranżowaliśmy utwory w taki sposób, aby pasowały do ​​głosu GDRN i tworzyły spójny album. Zagrałem zarówno na klasycznym fortepianie, jak i na super miękkim fortepianie filcowym. Ich połączone brzmienia sprawiają wrażenie zakurzonego stylu vintage. Głos GDRN jest wysunięty do przodu, zaś muzyka przypomina szeptanie do ucha”.

Muzyczną zawartość albumu „Tíu íslensk sönglög” śmiało można otagować takimi etykietami jak contemporary/smooth jazz i easy listening. To subtelne, łagodne i przytulne, chwytające za serce ballady, które przyjemnie pieszczą uszy i ogrzewają wnętrze słuchacza. Magnús i GDRN w swoich utworach konsekwentnie preferują minimalistyczny liryzm oraz kameralny i intymny, wręcz ulotny  klimat, a mimo to ich interpretacje zachwycają pięknem i głębią. W każdej kompozycji znajdziemy coś przejmującego i wzruszającego. Czysty i nostalgiczny głos GDRN jest jak ciepły promień słońca przebijający się przez chmury. Zaś grę Magnúsa cechuje wysoki poziom wrażliwości. Para artystów podeszła do tych nagrań z dużą uważnością i z sercem. Dodatkowo całość wykonana jest bardzo stylowo, z niezwykłą lekkością i swobodą. Wyciszona i kontemplacyjna muzyka islandzkiego duetu zadowoli przede wszystkim tych, którzy poszukują spokoju, a równocześnie chcą odpocząć przy muzyce, która im ten spokój przyniesie. Czego chcieć więcej?

 

 

Magnús Jóhann & GDRN :: Tíu íslensk sönglög

1. Einhvers staðar einhvern tímann aftur
2. 700 þúsund stólar
3. Hjarta mitt
4. Ég veit þú kemur
5. Hvert örstutt spor
6. Vikivaki
7. Ó, þú
8. Rósin
9. Leiðin okkar Alla
10. Morgunsól

 

 

GDRN : facebook / instagram / spotify
Magnús Jóhann : website / facebook bandcamp soundcloud /spotify / youtube

Magnús Jóhann & GDRN :: Tíu íslensk sönglög (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów