Dźwiękowy szkicownik Magnúsa Jóhanna.

Młody islandzki kompozytor i pianista Magnús Jóhann (Magnús Jóhann Ragnarsson) „Pronto” (2016; recenzja TUTAJ) i „Without Listening” (2020; recenzja TUTAJ).

25 czerwca 2021 roku Magnús Jóhann wydał swój nowy album EP pod tytułem „Skissur”, za pośrednictwem wytwórni Sony Music Iceland. Miksowaniem i masteringiem danej muzyki zajmował się Bergur Þórisson. Na płycie znalazło się sześć utworów, które trwają w sumie 15 minut. To zbiór utworów fortepianowych prezentujących różne prace artysty w trakcie powstawania. Są to zarówno utwory już wcześniej wydane, jak i te, które dotąd nie zostały nigdzie opublikowane. Tytuł albumu „Skissur” w języku islandzkim oznacza Szkice, co jasno daje nam do zrozumienia z czym tutaj będziemy mieć do czynienia.

Album „Skissur” stanowi swojego rodzaju dźwiękowy szkicownik, luźny zapis pomysłów, szkieletów kompozycji. Słyszymy muzykę w trakcie jej powstawania, nabierania odpowiedniej formy i postaci. Mimo to, instrumentalna muzyka Magnúsa potrafi zachwycić i poruszyć odbiorcę. Łatwo możemy dostrzec jej wyjątkowość i nietuzinkowość. Emanującą z niej szczerość, czystość i piękno. Kompozycje Islandczyka zaaranżowane jedynie na fortepian ujmują kunsztem, jakością i wysokim poziomem wykonania. Uwodzą słuchacza również kameralnym i intymnym nastrojem. Można wręcz odnieść wrażenie, że w tych nagraniach słyszymy nie tylko organiczne i naturalne brzmienie klawiszy, ale również każdy ich metafizyczny ruch i oddech, jak również każdą emocję przepływającą przez kompozytora na instrument. Słuchacz od pierwszych nut zostaje oczarowany naturalnym pięknem kreowanych dźwięków, refleksyjnych pejzaży i melancholijnych melodii.

Skissur” to znakomity materiał, w którym najsilniej przemawia nie technika i wirtuozeria, ale zdolność do wywoływania emocji. Magnús Jóhann dysponuje w tym zakresie niecodziennym darem, unikalnym talentem. Islandzkiemu kompozytorowi udało się stworzyć małe, bardzo osobiste misterium. Pełne subtelności i miękkich harmonii. Każdy dźwięk wydobywający się spod jego dłoni równocześnie wzrusza i koi nasze serce. To nie tyle muzyka do posłuchania, co do poczucia, przy której nie wstyd uronić łzy. Niecodzienne przeżycie.

 

 

 

Magnús Jóhann :: Skissur

1. Sálmur fyrir Sollu systur take 5 02:09
2. Waiting take 7 03:01
3. Gaman að sjá þig take 2 02:46
4. Án tillits original take 02:27
5. Uglur take 1 02:10
6. Sálmur fyrir Sollu systur take 3 02:37

 

 

 

 

Magnús Jóhann : website / facebook bandcamp soundcloud /spotify

Magnús Jóhann :: Skissur (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów