Bez tytułu

Malik to alternatywny grenlandzki zespół poruszający się w kręgach hard rock i progressive rock/metal, którego liderem i mózgiem jest Malik Kleist.

Końcem 2012 roku na rynku pojawił się jego debiutancki album zatytułowany “Nammineq uanga”, wydany za pośrednictwem wytwórni Atlantic Music Aps.

Prace nad tym krążkiem trwały kilka lat. W tym czasie Malik samodzielnie komponował muzykę, pisał teksty i przygotowywał aranżacje. Kiedy całość materiału była już przygotowana artysta w celu realizacji swoich muzycznej wizji skompletował zespół, w skład którego weszli członkowie innych znanych grenlandzkich kapel, takich jak na przykład Kimmernaq, G-60, Jenseeraq, czy Chilly Friday. Na marginesie dodam, że w tej ostatniej Malik jest wokalistą.

Skład zespołu Malik:

Malik Kleist – wokal
Jes Asasannguaq Berthelsen – gitara
Angunnguaq Larsen – gitara
Mik Christensen – bas
Hans Rosenberg – perkusja

Po zebraniu zespołu panowie spotkali się w studiu i tam nagrali przygotowane utwory. Album “Nammineq uanga” to wydawnictwo niezwykle równe, każda z kompozycji utrzymuje stały, wysoki pozom.

Malik to zespół progresywny, eksperymentujący i otwarty na różne stylistyki. Dlatego w swoich artystycznych poszukiwaniach chętnie eksperymentuje z dźwiękiem, rytmem i harmonią. Dzięki temu trudno do ich wypracowanego brzmienia mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Najważniejsze, co rzuca się w uszy, to naprawdę rzetelna i nieźle brzmiącą sekcją rytmiczna. Umiejętności wszystkich muzyków pozostają bez zarzutu. Pozwoliło to zbudować mocny rockowy band.

525006_518933674801397_971240926_n

Muzyka na debiutanckim albumie grupy Malik ma odpowiednio rockową ekspresję i nerw, dużo jest też tutaj patentów metalowych. Ciężkie riffy, ciekawe zagrywki i solówki, łamanie rytmu, energia, fajne melodie i nieco klawiszy zręcznie ukrytych w tle. Niby nic wielkiego, ale jednak w tym przypadku robi piorunujące wrażenie. Całość brzmi masywnie, a soczyste i melodyjne refreny sprawdzają się rewelacyjnie niezależnie od okoliczności.

Album “Nammineq uanga” to pozytywnie pokręcona i ostra muzyka, jednocześnie nie pozbawiona przebojowości i nastroju. Twórczość Malik jest wielowątkowa, z zaskakującymi zwrotami akcji i suspensem. Muzycy łamią nie tylko brzmieniowe konwenanse, ale przede wszystkim, samą strukturę utworów. W stopniowym budowaniu dramaturgii tej muzyki bardzo pomaga również mocny rockowy wokal Malika. Szybko przekonujemy się o tym, że artysta imponuje nie tylko muzyczną wyobraźnią, ale także wokalną maestrią. W rewelacyjny sposób łączy zadziorność z chwytliwą melodyką. Wokalista posługuje się wyłącznie językiem grenlandzkim, co dodatkowo przyczynia się do wyjątkowości tej muzyki.

Tracklist:

1. Ilinnut Erinarsuut
2. Nammineq Uanga
3. Aliortugaasutit Naluiuk?
4. Angakkorsarit
5. Ilumooruma Soqutaanngilaq
6. Malugisaqarusullunga
7. Sinnattut Nunaanni
8. Piffissaq Unippoq
9. Niparuppoq Suna Tamarmi
10. Ilunni

Malik : facebook

Malik :: Nammineq uanga
4.1Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów