Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Znalezienie odpowiedniego miejsca w życiu.

Islandzka artystka MIMRA (Maria Magnúsdóttir) swój ostatni album pod tytułem „Sinking Island” wydała w 2017 roku – recenzja TUTAJ.

Obecnie po pięcioletniej przerwie, dokładnie 1 kwietnia 2022 roku MIMRA wydała swój najnowszy album EP zatytułowany „Finding Place”. Materiał na płytę został nagrany w ubiegłym roku w Stúdíó Bambus, gdzie María i Stefán Örn Gunnlaugsson odpowiadali za nagrania, aranżacje, miksowanie i produkcję muzyki. W budowaniu dźwiękowego świata artystki pomagała jej grupa znanych instrumentalistów: Magnús Trygvason Elíassen (perkusja), Sylvía Hlynsdóttir (trąbka i aranżacje instrumentów dętych) oraz Sigrún Kristbjörg Jónsdóttir (trąbka). Mastering albumu przeprowadził Sigurdór Guðmundsson w Skonrokk Studios. Zaś zdjęcia znajdujące się na okładce do płyty i materiałów promocyjnych wykonała Anna Maggý.

Album „Finding Place” składa się z sześciu przenikających się kompozycji, każda z nich płynnie przechodzi w następną, tworząc spójne, małe dzieło sztuki. Powstanie każdego z utworów ma swoją własną historię. „No man’s land”, „Finding Place” i „Out of the dark” to swego rodzaju pamiętnik pisany w czasie kiedy artystka po wielu latach spędzonych za granicą wróciła do domu na Islandię, po zakończonym związku i poczuciem, że znów musi odnaleźć się w nowym „starym” miejscu. Kompozycje te odzwierciedlają transformację i rozwój osoby, która odczuwa pewien niepokój. Mimo to próbuje ona znaleźć jakieś przyczółek dla siebie, bezpieczne miejsce w życiu, które się zmienia i wymaga adaptacji do nowych warunków.

Kompozycja „Sister” powstała w trakcie przeprowadzki Marii do Islandii w 2017 roku. Tuż po pierwszej fali rewolucji #metoo. Historie ofiar wywarły duże i głębokie poruszenie u artystki, stąd dany utwór to oda dedykowana wszystkim kobietom i tym, którzy nie wierzą ludziom, przez których cierpieli i wreszcie odważyli się o tym mówić. Piosenka jest wezwaniem do dawania wiary molestowanym ofiarom i do tego, aby nie zamykać oczu na trudne doświadczenia innych osób, kiedy te w końcu podnoszą głowy i otwarcie mówią o problemach.

Utwór „Easy to choose” został napisany trzy lata temu jako prezent ślubny-niespodzianka dla bliskiej przyjaciółki artystki, która poznała swojego obecnego męża tuż przed jego przeprowadzką, a dystans, którego doświadczyli uświadomił im, jak bardzo chcieli być razem. To podnosząca na duchu opowieść o miłości, do której wielu może się odnieść. Jako ciekawostkę powiem, że Maria niespodziewanie pojawiła się na wspomnianym weselu, które odbywało się w Amsterdamie i wykonała na żywo piosenkę szczęśliwej parze nowożeńców. Swoją drogą tą świeżą mężatką była Sylvía Hlynsdóttir – artystka, która wystąpiła na omawianej płycie, zagrała na trąbce i zaaranżowała partie instrumentów dętych.

MIMRA wciąż zachwyca swoim czystym głosem i misternym śpiewem. Artystkę cechuje niezwykła wokalna elegancja i gracja. Podobnie ma się sprawa z jej talentem kompozytorskim, a mam tu na myśli drobiazgowe, z wyczuciem przygotowane aranżacje kompozycji. Brzmienie muzyki z „Finding Place” jest trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Najprościej byłoby je opisać jako niezwykle atrakcyjny, finezyjny i wysublimowany świat dźwięków, uczuciowych i lirycznych, a równocześnie o wyjątkowej głębi i panoramicznej przestrzeni. To ambitna i ciekawa mieszanka alternatywnej muzyki folk pop z wpływami muzyki elektronicznej, jazzu, a za sprawą eleganckich partii klawiszy i instrumentów dętych flirtująca z motywami muzyki filmowej.  Wszystko się tu splata i łączy w jedną koherentną całość. Elementy elektroniczne – takie jak syntezatory, klawisze oraz komputerowo wygenerowane efekty i bity – pięknie współgrają tutaj z akustycznymi dźwiękami pianina, dęciaków i żywej perkusji. Eksplorowanie przez projekt MIMRA  różnych muzycznych rejonów i korzystanie z wielu stylistyk bez wątpienia poszerza muzyczne granice współczesnej sceny indie popowej. Podkreślić trzeba także niesłychany wydźwięk emocjonalny omawianego  albumu, który z miejsca oczarowuje słuchacza i nie pozostawia go obojętnych wobec muzyki. Fantastyczna aura, która emanuje z  „Finding Place” pozwala przenieść się na chwilę w inny świat. Trudno oprzeć się urokowi tej płyty.

 

 

 

MIMRA :: Finding Place

1. No Man’s Land 03:22
2. Sister 03:24
3. Easy To Choose 02:57
4. Opus 00:49
5. Finding Place 04:34
6. Out Of The Dark 03:56

 

 

 

 

MIMRA : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify / instagram / spotify

MIMRA :: Finding Place (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj