MIMRA to pseudonim artystyczny Marii Magnúsdóttir islandzkiej wokalistki, kompozytorki i producentki.

Artystka ukończyła Goldsmiths University w Londynie w 2016 roku, uzyskując tytuł magistra w zakresie muzyki popularnej. W trakcie nauki miała okazję tworzyć muzykę wraz z takimi producentami jak AOBeats (USA), SAKIMA (GB) i Slow Shudder (USA).

Obecnie MIMRA wróciła do Reyjkiavik. Na miejscu zaangażowała się w różnego rodzaju muzyczne projekty i współprace z innymi artystami tworząc muzykę w różnych gatunkach, począwszy od soulu, przez jazz, aż do elektroniki.

Zanim przejdę do solowej twórczości Islandki wspomnę, że współtworzy ona również electro-popowy duet Early Late Twenties (recenzja tutaj). Ponadto artystka produkuje muzykę do filmu i telewizji oraz radia, pisze kompozycje dla chórów i regularnie koncertuje.

Solowa debiutancka płyta MIMRA pod tytułem „Not Your Housewife” ukazała się we wrześniu 2009 roku. A obecnie 9 października 2017 roku na rynku pojawił się jej drugi album pod tytułem „Sinking Island”. Wszystkie teksty i całość muzyki na nowy krążek napisała i zaaranżowała MIMRA. Artystka niemal sama zajmowała się również rejestracją większości nagrań, a także miksowaniem (towarzyszyli jej Mikko Gordon i Nick Powell) i produkcją materiału. Mastering płyty wykonał Bjarni Bragi Kjartansson.

Album „Sinking Island” zawiera dwanaście kompozycji, z których każda dostarcza słuchaczowi niezapomnianych, wyjątkowych wrażeń. Muzykę, którą tworzy MIMRA można opisać jako elektro-akustyczny indie folk-pop przesiąknięty soulem i jazzem, dodatkowo zaaranżowany na orkiestrę. Islandka ambitnie i umiejętnie buduje swoje brzmienie z wielu różnorodnych stylistycznie rozwiązań, motywów i dźwięków. Jej kompozycje są wielowymiarowe i czarują ekstrawaganckimi efektami oraz subtelnymi detalami. Mimo gatunkowej różnorodności płyty, album tworzy świetną całość.  Podobnie wokal Islandki jest zdumiewający – zachwyca skalą, barwą i czystością. Zagłębienie się w wokalizy Marii sprawia, że nie da się oderwać od nich uszu. Tym bardziej, iż jest ona bezbłędna wokalnie.

Połączenie doniosłego głosu Islandki z jej niezwykłą i ekscytującą ścieżką dźwiękową obfitą w pełne rozmachu i kolorów dźwięki najrozmaitszych instrumentów i orkiestrowe partie to piękno w czystej postaci. Ale najważniejszym spoiwem jest tutaj wrażliwość i ciepły głos MIMRA. Emocje i serce, które włożyła w nowe piosenki sprawiają, że to przede wszystkim płyta szczera do bólu, opowiadająca o prawdziwych uczuciach, bardzo prywatnych i intymnych. Od pierwszych sekund „Sinking Island” przenosimy się w magiczną krainę delikatności i subtelności. Przez całą długość płyty przewijają się niezliczone dźwiękowe ornamenty, brzmieniowe niuanse i elementy skomponowane jakby za pomocą czarodziejskiej różdżki. MIMRA nagrała album z wielką wyobraźnią, ale pomimo użycia wielu środków nie jest on w żadnym razie „przegadany”. Ponadto zainspirowany wieloma fantastycznymi motywami, ale niedający się porównać do niczego innego.

MIMRA porusza, wzrusza, tworzy świat, do którego chce się wracać. Album „Sinking Island” dotyka serca słuchacza.

 

 

MIMRA :: Sinking Island

1. Our Great Escape (3:25)
2. Play with Fire (3:00)
3. Feathers (3:22)
4. Mushroom Cloud (3:55)
5. Söngur Valkyrjunnar (3:26)
6. Build a Home (3:49)
7. Sinking Island (5:11)
8. Sunshine Has Been Drinking (4:04)
9. Reiðiþula (4:06)
10. Fuel (3:03)
11. Coraline (4:06)
12. I Cannot Sleep Tonight (3:09)

 

 

MIMRA : website / facebook / bandcamp / soundcloud


MIMRA :: Sinking Island (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów