Mr. Martini to projekt muzyczny tworzony przez islandzkiego saksofonistę Steinara Sigurðarsona aka Steinar Sig.

Urodzony w Reykjaviku saksofonista początkowo był zatrudniany jako muzyk przy różnego rodzaju okazjach, takich jak np. przyjęcia okolicznościowe, urodzinowe, wesela, etc. Dzięki temu muzyk rozwijał swoje umiejętności i zdobywał doświadczenia z wieloma różnymi muzykami. Ponadto poruszał się w wielu gatunkach muzycznych, stąd muzykę, którą często gra nazywa „muzyką koktajlową”. Warto wspomnieć również o tym, że przez dwa lata w każdą niedzielę Steinar spotykał się z różnymi muzykami w klubie Factory (znanym wcześniej jako Grand Rokk) gdzie uczestniczył we wspólnym jammowaniu. Muzycy wykonywali głównie covery, które proponowała im publiczność, z tym, że we własnych około jazzowych aranżacjach. Ich styl stał się bardzo popularny, ostatecznie doprowadzając do powstania stałego trzyosobowego zespołu o nazwie Mr. Martini, koncentrującego się wokół wspomnianej koncepcji, i który byłby w stanie zagrać każdy koncert w danym stylu.

W skład Mr. Martini wchodzą:

Steinar Sigurðarson – saksofon
Haraldur Guðmundsson – kontrabas
Kristófer Svönuson – perkusjonalia

17 września 2020 roku zespół Mr. Martini wydał swój debiutancki album „19:15”. Należy zaznaczyć, że krążek ten został nagrany w czteroosobowym składzie. Trio zyskało dodatkowego muzyka, którym został znany i ceniony gitarzysta – Andrés Þór, który swoją grą dodał dodatkowego smaku muzyce.

Na albumie „19:15” znalazło się w sumie dziewięć instrumentalnych utworów, w tym dwa autorstwa Steinara, zaś pozostałe siedem to covery znanych na całym świecie wykonawców, m.in. Deep Purple, The Cure, Eurythmics, Lykke Li. Przygotowane przez członków Mr. Martini nowe wersje starych klasyków brzmią bardzo atrakcyjnie. Ciekawym rozwiązaniem jest tu brak typowego zestawu perkusyjnego, w zamian za który pojawiają się różne inne perkusjonalia, bębenki, bongosy, itp. o bardzo organicznym i ciepłym brzmieniu. Fantastyczne aranżacje wynikające z połączenia jazzu z funkiem, soulem i bluesem oraz muzyką afro-kubańską, które proponuje nam islandzki zespół potrafią zachwycić urzekającymi harmoniami, motywami i nastrojowym klimatem. Znajdziemy tutaj także sporo melodii wpadających w ucho. Z pewnością docenić trzeba kunszt muzyków i ich profesjonalne podejście do sprawy. Słucha się ich z dużą przyjemnością. Można również odczuć, że muzycy czerpią niespotykaną przyjemność z grania. A tego typu rzeczy od razu przenoszą się na słuchacza. Miłośnicy takiego instrumentalnego grania z pewnością się tutaj znakomicie odnajdą.

 

 

Mr. Martini :: 19:15

1 – Grandma’s Hands (Bill Withers) 4:40
2 – I Follow Rivers (Lykke Li) 5:21
3 – Elma’s Song (Steinar Sigurðarson) 5:30
4 – Smoke on the Water (Deep Purple) 6:16
5 – Mr MArtini (Steinar Sigurðarson) 5:16
6 – Sweet Dreams (Eurythmics) 5:30
7 – Þú Komst Við Hjartan Í Mér (Tóggi) 6:05
8 – Durham Town (Roger Whittaker) 3:46
9 – Love Song (The Cure) 5:51

 

 

 

Steinar Sigurðarson / Mr. Martini : facebook / spotify

Mr. Martini :: 19:15 (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów