Muted Live 1

Muted to pseudonim artystyczny, za którym stoi Bjarni Rafn Kjartansson.

Ten utalentowany dwudziestoparolatek pochodzi z małej miejscowości Fellabær położonej nieopodal jeziora Lagarfljót. Miasteczko liczące około 300 mieszkańców, usytuowane jest na wschodnim wybrzeżu Islandii, około 2 kilometry od Egilsstaðir. Przez około rok Muted mieszkał w Reykjaviku, a następnie w 2011 roku przez kolejny rok w Akureyri. Powrócił jednak do rodzinnej miejscowości i osiadł tutaj na dłużej. Twierdzi, że ma tutaj odpowiednie warunki do tworzenia muzyki. Po pierwsze wynajmuje mieszkanie w dzielnicy przemysłowej, której jest jedynym mieszkańcem. Może tworzyć muzykę nie przeszkadzając nikomu. A po drugie kilka minut drogi od domu znajduje się niewielki lasek, w którym również spędza dużo czasu. Podkreśla, że dużo inspiracji czerpie z natury.

Muted Live 3

Muted nie ma wykształcenia muzycznego, ale od wielu lat związany jest ze sceną elektroniczną i hip-hopową. Początkowo pracował jako DJ. Od stycznia 2009 roku przygotowywał już własne utwory. W tym celu używał Propellerhead Reason, a potem Zoom H4N i Ableton Live. Korzystał z nagrań terenowych oraz sampli z filmów, starych płyt winylowych. Współpracował z innymi artystami, zajmował się miksowaniem ich kompozycji m.in. Samaris.

Zadebiutował z kilkoma kompozycjami na płycie Morphy/Despot/B Cloud/Muted “Half & Half EP”, wydanej w 2010 roku. Muzyka oscylowała wokół drum’n’bassu, dubu i downtempo. Potem w 2011 roku opublikował w sieci EPkę “Black and White” z muzyką eksplorującą rejony drum’n’bass i dubstep. Mastering materiału przygotował podobnie jak poprzednio LXC.

Muted-Lizard-on-Ice

Oficjalnym debiutem Muted okazała się płyta “Lizard on Ice” wydana we wrześniu 2013 roku na winylu w limitowanym nakładzie 100 sztuk. Album był nagrywany w okresie od października 2012 roku do stycznia 2013 roku. Przynosi on muzykę hip-hopową. Muzyk połączył sample pochodzące ze starych filmów science-fiction oraz z winyli, wraz z brzmieniem syntezatorów i hip-hopowymi wokalami oraz nagraniami terenowymi. Jak zwykle mastering wykonywał LXC. Natomiast okładkę przygotowała Sigurður Helgi Magnússon.

Następnie w lipcu 2014 roku na runku pojawiła się płyta “Muted World”, znów w limitowanej wersji (100 sztuk), w postaci vinyla. Album był nagrywany pomiędzy styczniem, a wrześniem 2011 roku w Hafnarstræti (Akureyri) i Sláturhúsið (Egilsstaðir). Muzyka charakteryzuje się eksperymentalnym podejściem i koncentruje się wokół wielu odmian elektroniki i nagrań terenowych zarejestrowanych w różnych miejscach w Islandii. Wszystkie utwory, jak zawsze są autorstwa Bjarni Rafn Kjartansson. Ponadto muzyk napisał też tekst do piosenki „Special Place„, w której zaśpiewała Jófríður Ákadóttir (Samaris, Pascal Pinon). Okładkę przygotowali Sigurður Helgi Magnússon oraz Maríanna Magnúsdóttir. Oczywiście przy produkcji nie zabrakło postaci LXC.

IMG_9085

Kiedy Muted trafił pod skrzydła wytwórni Raftonar Records , wydawca wypuścił EPkę zatytułowan „Special Place” (listopad 2014r.) penetrującą rejony muzyki elektronicznej i trip-hopu. Na mini albumie zamieszczono 3 wersje tytułowej kompozycji. Pierwszą wykonuje Muted, a kolejne dwie to remixy wykonane przez znanych wszystkim miłośnikom islandzkiej muzyki elektronicznej tytanów w postaci Ruxpin i M-Band. Pozostałe dwa utwory na płytce to instrumentalne „Lava” i „Dreamworld”, które utrzymują poziom płyty.

Natomiast 14 stycznia 2015 roku pojawiło się wznowienie albumu „Muted World„. Cechy charakterystyczne tej muzyki i jej najważniejsze atuty to miękka i senna atmosfera, z wolno poruszającym się powietrzem. Całość ma hipnotyczny charakter i wywołuje przyjemne poczucie relaksu i bezwładności. Dużo jest tutaj ciekawych eksperymentów wynikających z połączenia nagrań terenowych z elementami jazzu i hip-hopu oraz innych stylistyk muzycznych wygenerowanych przez sample i syntezatory.

Jestem pewien tego, że Muted zajmie „wyjątkowe miejsce” w islandzkiej muzyce elektronicznej.

 

Muted :: Muted World

1. Muted World
2. Circles
3. Days Go By
4. Us
5. Bright Eyes
6. Special Place (ft. Jofridur)
7. Slow Motion
8. Paranoya
9. Feels Like Heaven
10. Outlaw
11. There She Was
12. Psycho

 

 
Muted : facebook / soundcloud

Muted :: Muted World (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów