IMG_8196

Zespół My Sweet Baklava został założony przez Valgerður Jónsdóttir (śpiew, pianino) i Þórður „Doddy” Sævarsson (gitary) pod koniec 2010r. Skład zespołu uzupełniają Sveinn Rúnar Grímarsson (bass) i Smári Þorsteinsson (perkusja).

W lutym 2013r. ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany „Drops of sound”. Przy nagraniach zespół wspomagali: Gunnhildur Vilhjálmsdóttir na akordeonie i trąbce oraz Jón Trausti Hervarsson na saksofonie.

Album zawiera dziesięć autorskich utworów i jeden cover pt. „Poor Wayfaring Stranger„. Ten utwór to stara amerykańska pieśń folkowa z początku XIX w., która przez lata wykonywana była przez wielu artystów m.in. John Cash, Jack White, 16 Horsepower. Utwory na „Drops of sound” wykonywane są zarówno w języku angielskim, jak i islandzkim.

My Sweet Baklava serwuje nam na swojej debiutanckiej płycie „słodkie” i szczere piosenki z przyjemnymi dla ucha chwytliwymi melodiami. Na pierwszy plan wysuwa się charakterystyczny dziewczęcy głos Valgerður. W brzmieniu zespołu dominuje pogodna melancholia i nastrojowa lekkość, a także radość. Zdecydowanie odczuć możemy także bezpretensjonalność.

Styl zespołu można określić generalnie jako muzykę pop/folk z elementami soft rocka. Większość utworów utrzymana jest w delikatnej formie (np. „Doing Better”, „Dreams do come true, love”), obudowanej od czasu do czasu mocniejszymi motywami i zagrywkami (np. „Yfirfullar skúffur”, druga połowa „Je´taime”, a także „Poor Wayfaring Stranger” i „Soldið glöð en ekkert mjög”). Szczególnie ciekawe aranżacje muzyczne pojawiają się w utworach „My Decisions”, jak również we wspomnianym coverze „Poor Wayfaring Stranger”. Przyjemnie brzmią również wykorzystane dodatkowe instrumenty, jak trąbka (np. w „Doing Better”, „Fun in the sun”), akordeon (w tytułowym „My Sweet Baklava” czy “Önnur Ráð”) i saksofon (w „Önnur Ráð”).

Najbardziej „nośnym” i radosnym utworem na płycie jest „Fun in the sun”. Bije z niego wprost swoista sielankowość. Do tego utworu zespół nakręcił teledysk…

 

 

My Sweet Baklava :: Drops of sound

1. Yfirfullar skúffur 3:30
2. Doing Better 3:45
3. Je´taime 4:28
4. My Decisions 3:13
5. Fun in the sun 2:38
6. My Sweet Baklava 4:00
7. Poor Wayfaring Stranger 3:30
8. Soldið glöð en ekkert mjög 3:35
9. Enginn annar sér 3:09
10. Önnur Ráð 3:12
11. Dreams do come true, love 4:18

 

strong>My Sweet Baklava : facebook

My Sweet Baklava :: Drops of sound (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów