Ólafur Jónsson to islandzki saksofonista i kompozytor, który od niemal 25 lat związany jest ze sceną muzyczną.

Artysta brał udział w licznych, do tego różnorodnych muzycznie projektach i współpracował z większością wiodących w kraju muzyków. Od 1994 roku jest członkiem grupy Stórsveit Reykjavíkur, która ma na swoim koncie kilka płyt, i cieszy się dużą renomą zarówno w Islandii, jak i poza jej granicami. Ólafur Jónsson zagrał dotychczas wiele koncertów pod własnym nazwiskiem, a także we współpracy z innymi muzykami, w tym również z Islandzką Orkiestrą Symfoniczną oraz grupą Caput. Brał udział w wielu nagraniach w studio, stąd można go usłyszeć na około 30 płytach różnych artystów.

Po wielu latach działalności Ólafur Jónsson zdecydował się założyć własny jazzowy kwartet:

Ólafur Jónsson – saksofon tenorowy
Eyþór Gunnarsson – fortepian
Þorgrímur Jónsson – kontrabas
Scott McLemore – perkusja

W tym składzie islandzki saksofonista nagrał swój pierwszy solowy album.

0010972425_10

Debiutancki krążek Ólafura Jónssona zatytułowany „Tími til kominn” ukazał się 10 sierpnia 2017 roku. Materiał na płytę został zarejestrowany w okresie 20-21 kwiecień 2017 roku w Sundlaugin przez Kjartana Kjartanssona, który zajmował się także miksowaniem i masterowaniem muzyki w Bíóhljóð, w Islandii. Warto także zwrócić uwagę na muzyków towarzyszących Ólafurowi Jónssonowi. Są to doświadczeni, mocno utalentowani i uznani artyści. Być może dlatego ich współpraca z Ólafurem Jónssonem sprawia wrażenie jakby opierała się na niedającym się opisać racjonalnie telepatycznym porozumieniu. Niezaprzeczalnie ich wkład w „Tími til kominn” spowodował, że mamy do czynienia z płytą na światowym poziomie.

Na wydawnictwie „Tími til kominn” znalazło się dziewięć autorskich kompozycji Ólafura, które muzyk napisał na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Utwory te pochodzą z różnych okresów życia kompozytora, dlatego też powstawały przy okazji różnych wydarzeń, tak szczęśliwych i radosnych, jak i tych bardziej smutnych i nostalgicznych. Stąd instrumentalny jazz z nutą swingu, jaki kompozytor prezentuje na „Tími til kominn” balansuje pomiędzy spokojnymi balladami, a żywiołowymi improwizacjami. Za każdym razem jest to jednak szczere i osobiste spojrzenie Islandczyka na sztukę jazzową.

Już od pierwszych taktów „Tími til kominn” słuchać precyzję i cały pietyzm z jakim album został wykonany i zarejestrowany. Osoby zaangażowane w to wydawnictwo traktują muzykę z należytym szacunkiem i to słychać. Bardzo dobrze wyeksponowane zostały wszystkie instrumenty, które współgrają tutaj ze sobą w najdrobniejszych szczegółach. Każdy akord i partie zapadają na długo w pamięć, a złożone w całość tworzą fenomenalną przestrzeń, nacechowaną emocjami. Jest tu wszystko czego zapragniecie – radość, zabawa, żywioł, sentyment, spokój, refleksja. Ballady urzekają swoim powabem i onirycznym klimatem, cieszą słuchacza każdym dźwiękiem. Nie inaczej jest z porywającymi i poruszającymi wyobraźnię improwizacjami, które od razu wpadają w ucho.

Z każdej kompozycji Ólafura Jónssona bije magia, która chwyta za serce. „Tími til kominn” polecam wszystkim, którzy w muzyce pragną odnaleźć prawdziwe piękno i wirtuozerię. Islandzki jazz – światowy styl! Jest czego słuchać!

 

a4281184426_10

 

Ólafur Jónsson :: Tími til kominn

1. Tími til kominn 05:26
2. Dreyminn 07:22
3. G og T 05:52
4. Annar dagur páska 03:57
5. Klisja 04:31
6. Minning 07:11
7. Vestur 05:04
8. Nýtt líf 08:33
9. Blúsgonz 05:46

 

 

Ólafur Jónsson : facebook / bandcamp

Ólafur Jónsson :: Tími til kominn
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów