image3

Ólavur Jakobsen to farerski gitarzysta klasyczny.

Ólavur był pierwszym w historii Wysp Owczych gitarzystą klasycznym z tytułem magistra. Urodził się w 1964 roku w Tórshavn, a obecnie mieszka w Hoyvík.

Studiował na Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze z Ingolf Olsen. Dyplom uzyskał w 1995 roku. Następnie studiował w Paryżu z francuskim gitarzystą Roland Dyens. Uczestniczył także w kursach wraz z Sir Julian Bream i David Russell.

Jako solistą, który intensywnie koncertował w całej Europie, Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. W przeszłości był członkiem duńskiego zespołu Corona Guita Quartet. Pracował także jako muzyk sesyjny z wieloma popularnymi artystami m.in. Hanus G., Teitur, Ernst Sondum Dalsgard, Runi Brattaberg, Hakan Hagegard, islandzkim CAPUT i duńską orkiestrą Collegium Musicum.

Był także aranżerem i producentem albumów Hanus G. i Aldubáran. Zresztą jest aktywnym członkiem grupy farerskiej Aldubáran, którą kiedyś współtworzył i był jej dyrektorem artystycznym.

myndin-252_r_990_0

Ólavur jest bardzo aktywnym i twórczym artystą, który równocześnie stara się promować muzykę powstającą na Wyspach Owczych. Był inicjatorem, a obecnie koordynuje kurs przygotowawczy dla uzdolnionych studentów muzycznych w High School Music na Wyspach Owczych.

W listopadzie 2012 roku ukazał się jego solowy album zatytułowany „Awake, my Soul, and Sound your Strings” (Tutl Records). Jest to pierwszy w historii Wysp Owczych album z muzyką zagraną na gitarze klasycznej. Album nagrywany był w latach 2010-2011 w Studio Bloch oraz The Teachers’s Collage na Wyspach Owczych. W nagraniach pomagał Pól Jakobsen i Jónas Bloch. Produkcją zajmował się Sunleif Rasmussen. Miksowanie i mastering materiału wykonał Mikkel Nymand.

Płyta zebrała bardzo entuzjastyczne recenzje w prasie międzynarodowej, np w. Classical Guitar Magazine, Gitarre und Laute, Gendai oraz This Is Classical Guitar.

Na płycie „Awake, my Soul, and Sound your Strings” muzyk zaprezentował utwory skomponowane przez takich autorów jak Sunleif Rasmussen, Kári Bæk, William Heinesen, Jógvan Waagstein i Kristian Blak.

Album się od utworu napisanego przez William’a Heinesen’a (1900-1991) „Awake, my Soul, and Sound your Strings” oryginalnie skomponowanego na altówkę. Oparty na tradycyjnym farerskim śpiewie religijnym i duńskim hymnie napisanym przez Thomasa Kingo. To prosty temat z wariacjami czerpiącymi od epoki klasycznej do folku.

Druga odsłona płyty to „Paraphrase” napisany przez Jógvan’a Waagstein’a (1879-1949). To parafraza farerskiej melodii opartej na islandzkim hymnie „Ljómurnar”. Utwór pierwotnie stworzony na organy.

Następnie otrzymujemy 9-cio częściowy „Pictures” skomponowany przez Kári Bæk’a (ur. 1950). Pojawiają się tu inspiracje pracami takich artystów jak Olsen, Joensen, Reyni, SJ-Mikines.

Kolejny utwór to epicka, ponad dziewięcio-minutowa kompozycja „Caccia” napisana przez Sunleif’a Rasmussen’a (1961). Jakobsen gra tu w duecie z gitarzystą Alvi Joensen’em.

Kolejny fragment płyty to 5-cio częściowy utwór „Suite for Guitar” (2007) także autorstwa Sunleif’a Rasmussen’a.

Na zakończenie albumu otrzymujemy kolejny epicki utwór, „40 Mile Ground” (2005) napisany przez Kristian’a Blak’a.

1604819_435475823265411_242200058_n

Brzmienie płyty “Awake, my Soul, and Sound your Strings” jest czyste i eleganckie. Wykonania znajdujące się na krążku są świadectwem niebywałego talentu i artystycznego kunsztu Ólavur’a Jakobsen’a. Ale nie chodzi tutaj tylko o umiejętności techniczne farerskiego gitarzysty, które są ujmujące i imponujące. Na uznanie zasługuje także jego wyczucie i wrażliwość muzyczna. Jego styl gry jest wieloznaczny, elastyczny, a przy tym niezwykle czysty i natchniony. Muzyk doskonale operuje dźwiękami gitary, jednocześnie nie odczuwa potrzeby wypełniania nimi całej przestrzeni. Pozostawia miejsca dla ciszy. Pozwala wybrzmieć dźwiękom.

Wszystko tutaj jest na swoim miejscu, nic nie nadaje się do ujęcia albo dodania, nie wywołuje wrażenia przesytu lub niedosytu. Jeśli ktoś kocha taką muzykę czy brzmienie gitary klasycznej, na pewno odkryje urok tej płyty.

 

Ólavur Jakobsen :: Awake, my Soul, and Sound your Strings

1. William Heinesen – Awake, My Soul, and Sound Your Strings 7:56
2. Jógvan Waagstein – Paraphrase 5:36
Kári Bæk – Pictures (3-11):
3. I. Intro 0:58
4. II. Nólsoy (Torbjørn Olsen) 1:48
5. III. Promenade 1 0:46
6. IV. Self Portrait (Frimod Joensen) 2:11
7. V. Promenade 2 0:40
8. VI. Red Rain (Ingálvur av Reyni) 3:14
9. VII. Promenade 3 0:58
10. VIII. Mykines Woman (SJ-Mikines) 2:50
11. IX. Postlude 2:08
12. Sunleif Rasmussen – Caccia 9:28
Sunleif Rasmussen – Suite For Guitar (13-17):
13. I. Prelude 3:57
14. II. Allemande 3:01
15. III. Courante 1:47
16. IV. Sarabande 4:57
17. V. Gigue 3:07
18. Kristian Blak – 40 Mile Ground 9:14

 
Ólavur Jakobsen : Ólavur Jakobsen

Ólavur Jakobsen :: Awake, my Soul, and Sound your Strings (recenzje)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów