Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Islandzka sztuka kosmicznego dubu.

Omnipus to islandzkie trio, które wywodzi się z Reykjaviku. W jego skład wchodzą:

Arnar Grétarsson – produkcja, kompozycje, aranżacja 
Eyvindur Þorsteinsson – perkusjonalia i instrumenty perkusyjne  
Gauti Bergmann Víðisson – bas

Zespół zadebiutował w 2020 roku 4-utworową EPką „Omnipus Meets the World”. W tym samym roku w sieci pojawił się ich nowy singiel „COVID dub”. Zaś w roku 2021 grupa opublikowała 2-utworową EPkę „Something Purple”.

Natomiast debiutancki longplay Omnipus zatytułowany „All Around The Universe” został wydany 25 marca 2022 roku. Miksowaniem tej muzyki zajmował się Arnar Grétarsson, a mastering wykonał Frank De Jong. Na płycie gościnnie wystąpili: Ari Frank Ingusson (gitara w „Acting Casually In Disguise”), Tiago Tirone Worm (gitara w „Acting Casually In Disguise”), Konrad Groen (didgeridoo w „Polytrippin”) oraz Doe Sky (drumla w „Nice To Be In Orbit”). 

Instrumentalną muzykę, którą tworzy projekt Omnipus można w zasadzie umieścić w szufladce z napisem Dub, bo z tym nurtem kojarzy się głównie zawartość płyty „All Around The Universe”. Kompozycje Islandczyków oparte są przede wszystkim na transowym brzmieniu sekcji rytmicznej. Partie basu i perkusji przepuszczone są przez różnego rodzaju pogłosy i inne tego typu efekty takiej jak np. reverb i delay. W wyniku tego otrzymujemy głębokie i szerokie przestrzenie nasycone odurzającą psychodeliczną atmosferą. Oczywiście nieodzownym elementem tego dubu jest również muzyka reggae, oryginalne partie utrzymane w danym gatunku oraz jego przetworzone nagrania. Poza tym mamy tutaj wpływy downtempo, trip hop, chillout i psydub. Czekają nas zatem wycieczki w rejony bardzo zakręconych brzmień. Jest całe mnóstwo istotnych elementów, które nadają intrygujący wymiar temu albumowi. Generowane elektronicznie dźwięki łączą się tutaj w perfekcyjne linie z pulsacją głębokiego basu oraz gitarami charakterystycznymi dla korzennej muzyki reggae.

Omnipus okazują się być naprawdę świetni w tym co robią. Są mistrzami konsolety, basu i perkusji. „All Around The Universe” to kwintesencja tego, co w dubie najlepsze. Znajdziemy tutaj zarówno cudownie pulsujące melodie, które hipnotyzują słuchacza od pierwszych sekund, motywy, które igrają z transem łagodnego downtempo, jak i wspaniale relaksujące i odprężające fragmenty, dryfujące w kosmicznych przestrzeniach. To solidna płyta skrząca się bogactwem muzycznych smaczków. Omnipus brzmi świetnie, świeżo, a przy tym odpowiednio korzennie.

 

 

Omnipus :: All Around The Universe

1. Acting Casually In Disguise 05:28
2. Fractals 04:16
3. Hopping Down The Bunny Trail 05:03
4. Magical Half Dozen 05:26
5. Polytrippin 03:55
6. Nice To Be In Orbit 07:46
7. Mumbai Breaks 04:41
8. Floating Tanpura 08:04

 

 

 

Omnipus : facebook / bandcamp / soundcloud / instagram / spotify

Omnipus :: All Around The Universe (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 4 Głosów