Zaczynając wszystko od nowa. 

Páll Brim (Páll Brim Joensen) to młody singer-songwriter pochodzący z Wysp Owczych. Artysta od ponad dziesięciu lat występował na scenie w różnych zespołach i projektach muzycznych. Przez lata przyczyniał się do rozwoju farerskiej sceny muzycznej na niezliczone sposoby, śpiewając, grając na ukulele i pisząc kolejne piosenki. Grał nawet rolę Jezusa w farerskiej wersji musicalu Jesus Christ Superstar. Można go również kojarzyć z indie folk pop rockowego zespołu Danny & The Veetos, z którym wydał album „Hint of Melancholy” (2016, Tutl, recenzja TUTAJ). Dodam, że muzyk wśród swoich inspiracji wymienia takich artystów jak np. John Denver, Elton John, Sleeping at Last i Teitur.

Niedawno Páll Brim rozpoczął najbardziej osobisty rozdział w swojej dotychczasowej historii artystycznej podejmując się kariery solowej. Efektem tego jest wydany 7 sierpnia 2020 roku album EP pod tytułem „Starting Over”, na którym znalazło się pięć autorskich kompozycji farerskiego artysty. Materiał na omawianą płytę został zarejestrowany w Simdam Music przez Símuna Dama, który zajął się również miksami i masteringiem. W nagraniach oprócz Pálla Brima (wokal, ukulele) pojawiło się gościnnie kilku muzyków: Birita Dam (altówka), Leivur Vitalis (bas), Høgni Klakkstein (perkusja), Bruce Hoffman (skrzypce), Miles Mcpherson (perkusja), Noomi Dalbø Jacobsen (wokal), Katrina Olsen (chórki) i Símun Dam (pozostałe instrumenty).

Chociaż zmiana często może być trudna, przyjęcie wolności twórczej, która towarzyszy karierze solowej, w której artysta samodzielnie odpowiada za własne przeznaczenie, natychmiast doprowadziło Pálla do stworzenia najbardziej ujmujących, szczerych i wnikliwie osobistych piosenek, jakie napisał do tej pory. Stawiając sobie wyzwanie jako artysta, aby zagłębić się w swoją przeszłość i połączyć ją ze swoją teraźniejszością farerski singer-songwriter napisał materiał, który szczegółowo opisuje urocze i słodko-gorzkie piękno ludzkiego życia. Na albumie „Starting Over” znajduje się pięć wyjątkowych utworów, które prezentują Pálla jako artystę oddanego całym sercem swojej miłości do muzyki. Muzyk kładzie duży nacisk na warstwę liryczną, pisze teksty, które faktycznie coś dla niego znaczą. To zbiór jego osobistych myśli, emocji i uczuć. Ponadto autor posiada naturalny dar opowiadania historii poprzez muzykę. Możemy zauważyć to we wszystkich kompozycjach, które wypełnione są porywającymi obrazami i niezwykle żywym liryzmem. W połączeniu z delikatnym i ciepłym głosem Pálla jego muzyka nabiera przyjemnego i kojącego charakteru. Wokalista posiada dar przekonującego wyrażania uczuć swoim śpiewem. Zaś za sprawą chórków  kompozycje nabierają witalności i lekkości.

Muzyka przygotowana na omawiany album wypływa z inspiracji indie folk popem i alternatywnym country, które ujęte są tutaj w charakterystyczny styl Pálla Brima nadający jej dodatkowego wyrazu. Brzmienie „Starting Over” jest organiczne i naturalne, zbudowane głównie z akustycznych dźwięków żywych instrumentów np. gitary, perkusja, instrumenty smyczkowe, fortepian. Sporadycznie, w pewnych fragmentach uzupełnione one są łagodnymi syntezatorami. Album składa się z pięciu czarujących kompozycji, które stanowią niespełna kwadrans muzyki. To co od razu rzuca się w oczy/uszy to dopracowane aranżacje i świetnie skomponowane melodie, które w połączeniu z głosem wokalisty i jego tekstami szybko znajdują wejście do wnętrza słuchacza. Utwory mimo że niosą w sobie odrobinę melancholii, to jednak napełniają nadzieją. Jestem pewien, że trafią do ludzi lubiących nostalgiczne refleksje.  

Starting Over” to jeden z tych albumów, które z przyjemnością odtwarza się wiele razy z rzędu. Páll Brim wie jak poruszyć słuchacza swoją muzyką.

 

 

 

Páll Brim :: Starting Over

1. Starting Over 02:41
2. Friendship 04:03
3. Dinosaur Miniatures 02:41
4. Victory 03:21
5. Time Has Come 02:19

 

 

 

 

Páll Brim : Spotify / Facebook / Soundcloud / Instagram / Deezer / YouTube


Páll Brim :: Starting Over (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów