Zespół Premium powstał na początku 2014 roku w Reykjaviku. Muzycy udowadniają, że metalowcy z Północy nie tylko czernią się pasjonują, ale również progresją.

 

Członkowie zespołu Premium:

Sigurður Sverrisson – wokal, gitara
Gunnar I. Jósepsson – gitara, wokal
Benedikt Franklin – bas
Kristján Pétur Jónsson – perkusja

Debiutancki album EP zespołu Premium zatytułowany „Contact” ukazał się 26 września 2017 roku. Za rejestrację i miksowanie materiału odpowiada Arni Ehmann.  Natomiast mastering i okładkę płyty wykonał jeden z członków grupy, Gunnar I. Jósepsson.

Na albumie „Contact” znajdziemy pięć kompozycji utrzymanych w konwencji progressive metal z elementami modern rock i pewnymi ukłonami w kierunku grunge (np. „Drakool”), co szczególnie słychać w barwie głosu i sposobie śpiewu wokalisty.

Muzyczna przestrzeń Premium wypełniona jest dużą ilością ostrych gitarowych riffów, metalowych solówek i ciężkiej perkusji. Jak przystało na muzykę progresywną, przygotowane przez Islandczyków kompozycje są złożone, wiele tu nieoczekiwanych zwrotów akcji, zmian nastroju i tempa. Ale jest w tym zachowany pewien zdrowy umiar, nie ma tutaj skoków na główkę z zamkniętymi oczami. Nie są to super skomplikowane schematy rytmiczne i harmoniczne. Raczej takie, które przynoszą słuchaczowi dużą radość z obcowania z nimi i nie przyprawiają o ból głowy. Co ważne muzyka Islandczyków nie jest przytłaczająca, smutna, duszna ani mroczna. Daleka jest też od patosu i pretensjonalności. Krążek jest szalenie przystępny pod względem percepcyjnym.  

Wprawdzie na „Contact” królują hałaśliwe i zadziorne elektryczne gitary oraz połamana perkusja, ale wytrawne ucho wyłapie również w tej gęstej przestrzeni umiejętnie wtopione partie gitary akustycznej oraz klawiszy. Są one tutaj tak ze smakiem zaaranżowane, że przy pierwszym odbiorze można ich nawet nie usłyszeć. Głównymi atutami tej muzyki jest z pewnością jej niebywała melodyjność i chwytliwość wiedziona uzależniającym instrumentalnym feelingiem. Panowie grają z rock’n’rollowym polotem racząc nas masą niezwykle udanych i pamiętliwych melodii. Premium może także pochwalić się ciekawym wokalem, który nadaje dodatkowego, znaczącego kolorytu tej i tak już barwnej i pomysłowej muzyce. Całość intryguje i porywa.

Wprawdzie album „Contact” nie rzuca na kolana w niemym zachwycie, niemniej jednak jest to płyta dobra, która przynosi sporo satysfakcji i niezłej zabawy. Wierzę, że Premium ma potencjał, który pozwoli im się rozwinąć jeszcze bardziej i w niedalekiej przyszłości stworzyć coś jeszcze lepszego. A póki co nie pozostaje nic innego jak nawiązać kontakt z ich debiutanckim minialbumem.

 

 

 

Premium :: Contact EP

1. Contact 04:07
2. Drakool 05:22
3. Patient 03:40
4. Valvestate 04:59
5. Camel Blue 05:46

 

 

 

 

Premium : facebook / bandcamp / spotify

Premium :: Contact EP (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów