Zespół Retro Stefson w ubiegłym roku święcił swoje 10-cio lecie istnienia na islandzkiej scenie muzycznej.

rs

Ta alternatywna popowa ośmioosobowa grupa miała dotychczas na swoim koncie trzy longplay’e: „Montaña” (2008), „Kimbabwe” (2010; recenzja tutaj) i „Retro Stefson” (2012).

W obecnym muzycznym świecie estetyczna różnorodność jest oczywistością, faktury stylistyk przenikają się bezustannie i natychmiastowo, a kategorie gatunkowe są artefaktem przeszłości. Duch współczesnej muzyki jest również obecny w brzmieniu najnowszego wydawnictwa Retro Stefson, mini albumu zatytułowanego „Scandinavian Pain”, które ukazało się 25 grudnia 2016 roku. Dlatego określenie muzyki Islandczyków alternatywnym popem nie oddaje w pełni jej głębi i złożoności.

Retro Stefson jest projektem, który odważnie i bezkompromisowo podchodzi do swojej  twórczości. Po bardzo udanych tanecznych nagraniach z poprzedniej płyty Islandczycy wydali kolejny album, jeszcze bardziej elektryzujący i uzależniający. Na swoim najnowszym  EP muzycy kreatywnie pożytkują trendy redefiniujące w ostatnich latach nie tylko muzykę elektroniczną i synth pop, ale również muzykę dance, soul i R&B. I podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, nietrudno znaleźć tutaj wiele chwytliwych momentów i  ciekawych efektów dźwiękowych, a to wszystko podkreślone niesamowitym wokalem.

rs_01

Scandinavian Pain” to wielowymiarowy, przestrzenny album, oparty na gładkim, ale jednak wyraźnym rytmie i elektronice oraz kojących brzmieniach syntezatorów i klawiszy, wspomaganych przez subtelne gitary i perkusję.

Najnowsze wydawnictwo Retro Stefson zapewnia słuchaczowi wejście do świata pełnego  nowoczesnych brzmień splecionych z natchnionym i emocjonalnym śpiewem, który wciąga i uwodzi. Całości nie tylko słucha się z przyjemnością, ale łatwo się przy niej zrelaksować, jak również pobujać. Prawdopodobnie przez jej taneczny wydźwięk, lekkość i zwiewność.

Złożoność produkcji i jej staranne wykonanie oraz łatwość zapamiętania i podchwycenia zmysłowych melodii i chwytliwych refrenów, czyni „Scandinavian Pain” wyjątkowym dziełem. Okazuje się, że Retro Stefson potrafią pisać przejmujące utwory niezależnie od obranej stylistyki i wykorzystanego instrumentarium.

 

C0exWViWgAA5E89

 

 

 

Retro Stefson :: Scandinavian Pain

1. Einn Í Nótt 4:07
2. Minning 4:19
3. Táraflóðið 3:40
4. Næsta Líf 4:54

 

 

 

 

Retro Stefson : facebook / soundcloud

Retro Stefson :: Scandinavian Pain
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów