Reykjavíkurdætur (ang. The Daughters of Reykjavík) to kilkunastoosobowy kobiecy kolektyw uprawiający muzykę z gatunku rap/hip-hop, który powstał w 2013 roku.

Wprawdzie w prasie przy okazji Reykjavíkurdætur zwraca się uwagę na to, że panie są muzycznym ruchem feministycznym, że występując w telewizji w programie na żywo odważyły się zwrócić do islandzkiego premiera słowami „suck my pussy”, albo na to, że mają w swoim repertuarze numer o seksie analnym, jak również wspomina się o tym, że zdarza się artystkom występować na scenie w samej bieliźnie (na Iceland Airwaves). Pojawiały się slogany typu: „Dołącz do rewolucji!”. To wprawdzie chwytliwe medialnie fakty i hasła, ale wydaje mi się, iż w żadnym wypadku nie powinny przesłaniać idei powstania Reykjavíkurdætur, jak i ich muzyki.

rkv-dætur-5x7format

Z pewnością hip hopowy skład Reykjavíkurdætur jest siłą na islandzkiej scenie muzycznej, z którą należy się liczyć. Głos islandzkich kobiet nigdy nie był tak głośny i tak znaczący, jak to ma miejsce w twórczości „Córek Reykjaviku”. Po pierwsze kultura hip-hopu w Islandii od początku zdominowana była przez męskich raperów. Wprawdzie od czasu do czasu pojawiały się pojedyncze rapperki, ale nie miały szans przebić się przez świat mężczyzn i zaistnieć na dłużej na krajowej scenie. W najlepszym wypadku traktowano je z dużym dystansem i przymrużeniem oka. Reakcja ta była mocno demotywująca.

Pojawienie się Reykjavíkurdætur z pewnością przełamało skostniałe standardy postrzegania islandzkiego hip hopu i udziału w nich kobiet. Pierwsze reakcje były ostrożne, słuchacze nie wiedzieli jak reagować na nowe zjawisko. Jednak bardzo szybko artystyczna twórczość i aktywność grupy stały się wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na równouprawnienie płci także w muzyce. Grupa kilkunastu artystek piszących teksty w swoim ojczystym języku porusza w nich wiele aktualnych tematów dotyczących współczesnego życia kobiet (ale nie tylko) w Islandii. Od spraw popkulturowych i miłości, przez kwestie społeczne (np. przemoc i wykorzystywanie seksualne) i polityczne, a kończąc na wspomnianej wolności seksualnej. Jak w jednym z wywiadów podkreśla jedna z członkiń Reykjavíkurdætur – to nie jest zwykła hip hopowa grupa. To opowieść o odwadze, o młodych dziewczętach i ich wychodzeniu poza narzucone społecznie ramy. Nie ma co ukrywać, że grupa islandzkich artystek stała się inspiracją dla wielu młodych kobiet w ich kraju.

20800134_709267355927646_877099075632430080_n

Po kilku latach funkcjonowania i licznych występach na żywo, Reykjavíkurdætur  w końcu zdecydowały się wydać swój debiutancki album. Krążek zatytułowany „RKV DTR” ukazał się na rynku 5 lipca 2016 roku. Na płytę trafiło czternaście piosenek, w większości wykonywanych po islandzku (kilka po angielsku). Dodam, że wydawnictwo to było nominowane do islandzkich nagród muzycznych Icelandic Music Awards 2017 w kategorii hip-hop/rap.

Brzmienie muzyki można otagować jako hip-hop, trap-rap, hip-house, chociaż nierzadko wykracza poza te stylistyczne granice. W końcu nie może zapominać o tym, że muzykę Reykjavíkurdætur tworzy aż kilkanaście osób. Fakt, czasem solo, innym razem w duecie czy w trio lub innych konfiguracjach, ale tak czy owak to w sumie kilkanaście różnych osobowości, z różnymi inspiracjami i wpływami, choć zainteresowanych rapem. Zatem młode panie komponują muzykę na własnych warunkach. Zaś swoje teksty okraszają dodatkowo specyficznym dowcipem i humorem. A ich wykonanie naładowane jest silnym emocjonalnym duchem. To sprawia, że „RKV DTR” brzmi świeżo, energetycznie i międzynarodowo. Zapewniam, że w odbiorze tej muzyki nie przeszkadza nieznajomość języka islandzkiego, bo przekaz Islandek jest na tyle jasny i czytelny, a ich muzyka na tyle interesująca, że to nam w zupełności wystarcza. Polecam!

 

8c38089f64c2cf30e7a328bee585631d.1000x1000x1

 

Reykjavíkurdætur :: RVK DTR

1. Háfleygt orðalag
2. Drusla
3. Hæpið
4. Alien
5. Heppin
6. Tísta
7. Ragnarök
8. Segið bara satt
9. Hristann
10. Láttu líkamann leiða
11. Fanbois
12. Feminism
13. Hver er undir teppinu?
14. Ógeðsleg

 

Reykjavíkurdætur : website / facebook / soundcloud


Reykjavíkurdætur :: RVK DTR
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów