RosaGudrun-mynd-tonleikar.net

Rósa Guðrún Sveinsdóttir to nie tylko singer-songwriterka, ale również zawodowa saksofonistka i flecistka, która dodatkowo płynnie gra na gitarze i pianinie. Ukończyła muzyczną szkołę FIH w Reykjaviku w 2012 roku.

Dotychczas występowała z takimi zespołami jak: Jónas Sig og Ritvélar framtíðarinnar, Robert the Roommate, Íkorni i Dægurflugurnar. Współpracowała również z takimi artystami jak Pál Óskar, Bubba Morthens i Lay Low. Na uwagę zasługuje też fakt, że w 2013 roku była nominowana w kategorii „brightest future” podczas Jazz and Classical Music.

5517baf9294cbedbdd38b62341968172

W październiku 2014 roku Rósa wydała swój pierwszy solowy album zatytułowany “Strengur stranda”. Album miksował Kjartani Kjartanssyni w Bíóhljóði, a jego mastering wykonał Finnur Hákonarson.

Całość materiału znajdującego się na płycie to autorskie kompozycje artystki. Ponadto Rósa samodzielnie zaaranżowała swoje utwory na kwartet smyczkowy, perkusję, bas, gitary i klawisze. Trzeba jednak dodać, że ta płyta to również wynik współpracy artystki ze swoim ojcem. To właśnie Sveinn Kristinsson napisał wszystkie teksty na krążek. Przygotowane przez niego teksty inspirowane są naturą i kulturą społeczności odległego Strandir znajdującego się na Fiordach Zachodnich, skąd wywodzi się Sveinn. Opowiadają one o dobrych i trudnych czasach, o słońcu i zimie, przyrodzie i życiu w tym miejscu.

Rósa nie tylko wykonała wszystkie partie wokalne, ale również zagrała na saksofonie barytonowym i flecie. Do nagrań “Strengur stranda” zaprosiła liczne grono przyjaciół muzyków:
2339bd8bc0a67cbbca84ac6a1c9fd922

Daníel Helgason: gítara
Þorgrímur Jónsson: kontrabas
Matthías MD Hemstock: perkusja
Ómar Guðjónsson: gítara
Steingrímur Karl Teague: fortepian i hammond
Una Sveinbjarnardóttir: skrzypce
Arndís Hulda Auðunsdóttir: skrzypce
Þórunn Harðardóttir: skrzypce
Þórdís Gerður Jónsdóttir: wiolonczela
Eiríkur Rafn Stefánsson: trąbka
Stefán Ómar Jakobsson: puzon
Lilja Björk Runólfsdóttir: chórki
Jónas Sigurðsson: chórki

Tak bogate instrumentarium przełożyło się na równie urzekające i bogate brzmienie “Strengur stranda” dostarczające sporą dawkę muzycznych atrakcji słuchaczowi. Muzykę z tego krążka można określić jako poetry-folk z wpływami popowymi o zabarwieniu jazzowym. Ważna w tej muzyce jest jej poetycka głębia. Duża w tym zasługa tekstów i śpiewu wokalistki niosącego w sobie silny ładunek emocjonalny.

Rósa na swoim albumie zaprasza nas do świata pełnego cudownych, w dużej mierze akustycznych brzmień splatających się w nieco tajemniczy klimat. Zawartość płyty porusza także poetyckim liryzmem. Muzycy zapewniają słuchaczowi naprawdę kapitalne doznania. Z tymi dźwiękami pięknie współbrzmi barwa głosu Rósy. Wokalistka uwodzi nas swoim krystalicznym i gładkim głosem. W jej śpiewie jest odpowiednia siła wyrazu, delikatność, melancholia, wrażliwość i tajemniczość.

10945510_829956343713171_3160974554789713801_n

Strengur stranda” to album, który intryguje od samego początku zarówno pod względem instrumentalnym, jak i wokalnym. Każda z kompozycji robi dobre wrażenie dzięki wszechstronnemu i emocjonalnemu śpiewowi Rósy, ale także dzięki niesamowicie elektryzującym, interesującym i niebanalnym partiom instrumentalnym. Poszczególne utwory są fantastycznie opracowane, a ich aranżacje dokładnie przemyślane. Na płycie znajduje się dużo miłych dla ucha akcentów. W połączeniu z wokalem otrzymujemy mistrzowski poziom w budowaniu magicznej atmosfery.

Jeśli szukacie ciekawych muzycznych doznań, czegoś nieprzeciętnego, nietuzinkowego a do tego na bardzo wysokim poziomie i zwyczajnie przyjemnego koniecznie sięgnijcie po płytę „Strengur stranda”.

 

10955759_829957327046406_9122541179803852628_n

 

Rósa Guðrún Sveinsdóttir :: Strengur stranda

1. Kria
2. Móri
3. Sjóferd
4. Tunglskin
5. Vetur
6. Hvar fjollin risa
7. Litli drengur
8. Sólskin
9. Leyndarmal

 

 

 

Rósa Guðrún Sveinsdóttir : facebook // soundcloud

Rósa Guðrún Sveinsdóttir :: Strengur stranda
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów