535864_10151625856168121_1209802865_n - Kopia

Rúnar Eff (rzeczywiście nazywa się Rúnar Freyr Rúnarsson) urodził się w na północy Islandii, dokładnie w Akureyri, w 1978 roku. Swoje zainteresowanie muzyką ujawniał już w we wczesnym dzieciństwie, zwłaszcza kiedy słuchał nagrań Elvisa Presley’a oraz zespołu Kiss, którzy do dziś pozostają jednymi z ulubionych artystów Rúnara.

Swoją pierwszą gitarę muzyk dostał w wieku 12 lat. Kiedy miał 16 lat skomponował i nagrał swoją pierwszą piosenkę pod tytułem „Crush”, która dotarła do pierwszej dziesiątki w lokalnej stacji radiowej w Akureyri. Jego kolejne nagranie „Dynheimar 94”, które nagrał półtorej roku później, także cieszyło się dużą popularnością w radiu.

Wśród swoich inspiracji muzyk wymienia takich artystów jak: Elvis Presley, Kiss, Lionel Richie, The Beatles, Eiríkur Hauksson, Bill Withers, Marvin Gay, Al Green. Przez ostatnie kilka lat Rúnar dużo koncertował i występował w wielu miejscach: pubach, kawiarniach, na weselach, festiwalach i różnego rodzaju innych spotkaniach.

1157483_10151625856673121_2044650267_n

Oprócz muzyki dużo swojego czasu Rúnar poświęcał także na sport. Przez 10 lat grał w hokeja w reprezentacji Islandii. Na początku 2005 roku postanowił bardziej skupić się na muzyce, poświęcał jej więcej czasu. Zaczął wtedy pisać materiał na swój debiutancki album. Trzy lata później na rynku ukazała się jego pierwsza płyta „Frag”, na której znalazło się 13 kompozycji, zaśpiewanych w języku angielskim i islandzkim.

W 2010 roku Rúnar zakończył całkowicie karierę sportową, zrezygnował z gry w hokeja po 20 latach uprawiania tego sportu. Oddał siebie i swój czas wyłącznie muzyce. Dużo koncertował, a także przygotowywał materiał na kolejny album.

Drugi album artysty zatytułowany “Knee Deep” ukazał się w 2013r. Artyście w tym czasie udało się także skompletować zespół, z którym występuje podczas koncertów. W jego skład wchodzą:

Stefán Gunnarsson bass,
Hallgrímur Yngvason gitara,
Valgarður Ó. Ómarsson perkusja,
Ragnar Humi keyboard.

Muzyk nagrywał swój drugi album w Szwecji wraz ze swoimi szwedzkimi przyjaciółmi Pontusem Stenkvist i Sebastianem Lilja. Na płycie artystę wsparło wprawdzie wielu instrumentalistów, jednak to Pontus i Sebastian udzielili mu najwięcej pomocy, ponadto byli współkompozytorami muzyki.

Duży wpływ na brzmienie albumu miał również Vignir Snær Vigfússon, który oprócz gry na gitarze, pomagał także w przygotowywaniu aranżacji utworów. Natomiast za mastering muzyki odpowiedzialny był Addi800.

Warto dodać, iż zdjęcie na okładkę wykonała Gisli Dúa.

Album “Knee Deep” to smaczny kąsek, chociaż może nie dla fanów mocnego przesteru. Mamy tutaj do czynienia z wygładzonym pop rockowym brzmieniem, w którym pojawiają się także subtelne nawiązania do nurtu country. Ewentualnych podobieństw moglibyśmy się dopatrywać u takich artystów jak Blake Shelton, Kenny Chesney, czy Luke Bryan.

Zatem nie znajdziemy tutaj buntowniczego rockowego grania. Elektryczne gitarowe brzmienie jest nieco schowane, ukryte w tle. Na pierwszy plan wysuwa się akustyczne instrumentarium, pianino bądź stonowane gitary i oczywiście głos Rúnara. Umiejętności śpiewu oraz ciekawej czystej barwy głosu zdecydowanie nie można artyście odmówić. Warto wspomnieć, że muzyk jest absolwentem prestiżowej szkoły śpiewu Complete Vocal Institute, znajdującej się w Kopenhadze.

Generalnie, to co proponuje Rúnar na swojej najnowszej płycie to nastrojowy i melodyjny gitarowy pop rock, czasem tylko zanurzający się nieco w stylistyce country. Ale muzyka ta wykonana jest w jak najlepszym stylu i jakości. Rúnar to ambitny i bardzo utalentowany muzyk, dlatego na albumie “Knee Deep” brak jest wpadek. Znajduje się tutaj naprawdę sporo udanych i przebojowych numerów. Poziom kompozycji jest wysoki i bardzo wyrównany. Dodatkowo utwory nie są pozbawione wdzięku. Z pięknymi melodiami, chwytliwymi refrenami i dopieszczonymi aranżacjami… To zdecydowanie najmocniejsze strony krążka. Oczywiście nie można zapomnieć o głosie Rúnara, który cały czas przykuwa naszą uwagę.

Album “Knee Deep” ma w sobie niesamowity radiowy potencjał. To płyta nastrojowa, melodyjna i bardzo przyjemna w odbiorze. Ponadto z pomysłem i na swój sposób konsekwentna.

 

 

Rúnar Eff :: Knee Deep

01. It’s Gonna Get Better 2:59
02. I Wrote You This Song 4:11
03. Train Of Faith 3:59
04. Torn 4:37
05. Holding Out For A Hero 4:23
06. The Day That I Die 4:39
07. Living Hell 3:43
08. Miss You 5:27
09. Never Look Back 3:04
10. Doing Fine 3:44
11. Me & You 3:22

 
 
 
Rúnar Eff : website / facebook / soundcloud

Rúnar Eff :: Knee Deep (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów