Zespół RYBA został założony w Łodzi w 2017 roku przez Heimira Gestura Valdimarssona (członka legendarnej islandzkiej kapeli Jakobínarína) i Alexa Raczyńskiego (Mount Lamaiam). Duet w swojej twórczości koncentrował się na połączeniu muzyki elektronicznej, post punku i muzyki filmowej.

Po ukończeniu studiów z kinematografii Heimir opuścił Polskę i powrócił na Islandię, a tam kontynuował działalność projektu RYBA wraz z innymi muzykami: Sigurður Möller Sívertsen (Grísalappalísa), Andri Eyjólfsson (Andi), Baldur Hjörleifsson (Baldur) i Kormákur Jarl Gunnarsson (Flesh Machine).

31 maja 2019 roku RYBA zadebiutował 7-calowym albumem zatytułowanym „Girls / Full Blown Kisses”, który ukazał się jedynie w wersji cyfrowej za pośrednictwem wytwórni  Stúdíó Skýlið (jej współzałożycielem jest m.in. Heimir).

Na wspomnianej płycie znajdziemy, jak podpowiada nam tytuł, dwa i to dosyć krótkie utwory (w sumie niecałe 6 minut). Brzmienie muzyki RYBA utrzymane jest w bardzo eklektycznej i enigmatycznej estetyce. Alternatywne kompozycje z „Girls / Full Blown Kisses” to wynik połączenia trip hopu, kraut i psychedelic rocka oraz post punku. Na marginesie dodam, że filmy i kino odgrywają istotną rolę w życiu muzyków tego projektu, są dla nich dużą inspiracją, tym bardziej, że większość z nich ukończyła studia związane najogólniej mówiąc z kinem.

Atmosfera muzyki RYBA jest mocno psychodeliczna i transowa. Czuć w niej zimny i surowy klimat filmu drogi. Dodatkowo posępną i tajemniczą aurę niedopowiedzenia potęgują tutaj płynące leniwie w tle narkotyczne wokale. Linie wokalne są mocno spogłosowane i odrealnione. Na pewno nie powinno się tego słuchać w zapętleniu w głębokich stanach depresyjnych, choć „słodkie” tytuły utworów mogłyby wskazywać, że jest inaczej.

No nic, to ja już kończę. Zobaczymy co będzie się dziać kiedy RYBA wyda longplay i wypłynie na szersze wody. Będę się temu bacznie przyglądał, a w odpowiednim momencie szarpnę wędką i opowiem Wam jaką RYBĘ złowiłem.

 

 

 

 

RYBA :: Girls / Full Blown Kisses 7”

1. Girls 03:06
2. Full Blown Kisses 02:47

 

 

 

 

 

RYBA : website / bandcamp
Stúdíó Skýlið : website

RYBA :: Girls / Full Blown Kisses 7” (recenzja)
4.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów