Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zrobił to lepiej.

Elektroniczny projekt SAKARIS to solowe przedsięwzięcie pochodzącego z Wysp Owczych (a mieszkającego w Reykjaviku) producenta muzycznego i kompozytora Sakarisa Emila Joensena, znanego również z zespołu Boncyan.

Przypomnę, że pierwszy longplay SAKARIS zatytułowany „I Have Beautiful Eyes”, ukazał się w 2012 roku (recenzja TUTAJ). Natomiast 26 lutego 2021 roku farerski artysta wypuścił swój drugi długogrający album pod tytułem „I Can Do Better”. Autorką okładki tego wydawnictwa jest Sigrún Hanna.

SAKARIS sięga po różne wpływy i inspiracje, z których udaje mu się wyciągnąć interesujące motywy, zagrania i dźwięki, aby ułożyć z nich świeże i intrygujące avant/electro popowe kompozycje. Artysta kreuje z nich swój własny, niezwykle plastyczny i eklektyczny świat, który emanuje pięknymi migotliwymi detalami i hipnotyzującą atmosferą. Nic nie jest tu proste i oczywiste. Muzyk w swoich nagraniach ujawnia zamiłowanie do syntetycznych dźwięków i eksperymentalnych rozwiązań oraz ujmujących nostalgicznych i melancholijnych pejzaży (powiedzmy gdzieś w okolicach Thoma Yorka i Archive). Niemniej jednak na płycie pojawiają się również partie gitar i innych żywych instrumentów, które kapitalnie uzupełniają syntezatory i elektroniczne brzmienie „I Can Do Better”. A jeśli już jesteśmy przy elektronice, to wypada powiedzieć, że tworzone przez farerskiego kompozytora podkłady są zazwyczaj miękkie i melodyjne, nie brakuje tutaj kapitalnych ballad, jak również bardziej energetycznego pulsowania. Poszczególne kompozycje tworzą spójną całość, płynnie łączą się ze sobą i wypadają nad wyraz transowo. Istotny wpływ na ten wciągający klimat ma również delikatna, ciepła i pełna subtelności barwa głosu wokalisty. Ułożone i zaśpiewane przez Sakarisa linie melodyjne są czarujące i słucha się ich z ogromną przyjemnością.

I Can Do Better” to bardzo zgrabny i przemyślany album, który robi naprawdę spore wrażenie i dobrze gra na emocjach odbiorcy. A dzieje się tak za sprawą wyczuwalnego w tej muzyce czynnika ludzkiego i zawartych w niej emocji, które wraz z dźwiękami zachęcają do kolejnych przesłuchań płyty. SAKARIS zaprezentował na swoim nowym krążku pełnię swoich nieprzeciętnych umiejętności. Stworzył ambitną płytę na światowym poziomie, która z pewnością powinna rozbrzmieć w głośnikach fanów muzyki z dalekiej Północy.

 

 

Sakaris :: I Can Do Better

1. Push Myself 3:19
2. Settle 3:36
3. Number One 4:00
4. Carry 3:51
5. I Can Do Better 4:18
6. Cluster Bomb 3:30
7. Writersblock 3:14
8. Bless Your Heart of Stone 2:51
9. Techno Banger 5:05
10. Breathe 3:28
11. Chances 3:15

 

 

Sakaris : facebook / soundcloud / spotify / Tutl

Sakaris :: I Can Do Better (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów