1354728526_SAKARIS_profile_2

SAKARIS to projekt producenta muzycznego i kompozytora pochodzącego z Wysp Owczych o imieniu Sakaris Emil Joensen.

Sakaris współpracuje jako muzyk sesyjny z wieloma artystami np. Marius Ziska, Orka, Greta Svabo Bech. Tworzy również własną muzykę. Można nadmienić, że był uznany za „objawienie muzyczne” podczas największego farerskiego festiwalu muzycznego o nazwie G! Festival. W ten sposób pisały o nim czasopisma Wired UK i Mojo Magazine. SAKARIS jest postrzegany jako jeden z najbardziej obiecujących artystów z Wysp Owczych.

Swoją muzykę SAKARIS prezentował też na innych dużych prestiżowych festiwalach takich jak JaJaJa Festival w Londynie (Anglia), SPOT Festival w Aarhus (Dania) czy Días Nórdicos w Madrycie (Hiszpania).
5ab8a6f5f1ac09fc28cb5864ca9cbb16

W 2010 roku pojawiło się pierwsze solowe wydawnictwo Sakarisa, EP’ka z czterema utworami pod tytułem “Darling”. Muzykę zawartą na tym krótkim albumie można najogólniej określić mianem electro-pop, chociaż to pojęcie nie oddaje w pełni brzmienia i kolorów tej muzyki. Electro-pop to w tym przypadku duże uogólnienie, ponieważ SAKARIS potrafi zaskoczyć, mieszając nierzadko w swojej muzyce różne dźwięki.

Electro-pop za sprawą SAKARIS staje się czymś więcej niż tylko muzyką dla mało wymagających. Najlepszym tego dowodem jest jego pierwszy pełnowymiarowy album zatytułowany „I Have Beautiful Eyes”, który został wydany w 2012 roku.

Na swojej stronie internetowej artysta w następujący sposób odnosi się do tworzonej przez siebie muzyki: „słuchacz wchodzi prosto do szczęśliwego komputerowego wszechświata, gdzie dominuje 16-bitowa technologia„. Natomiast o warstwie literackiej mówi: „to tak jak gdyby bohaterowie Super Nintendo pozostawili świat swoich przygód i zaczęli zajmować się codziennością i jej problemami„.

SAKARIS pozostaje pod wpływem takich artystów jak na przykład Daft Punk, M83, Vangelis, When Saints Go Machine i The Beach Boys.

Na uwagę zasługuje fakt, że album „I Have Beautiful Eyes” powstawał głównie przy pomocy MacBooka, syntezatorów i komputerowego programu Ableton Live. Oczywiście finalne nagrania i miksowanie muzyki przeprowadzono w E7 Studios w Reykjaviku. Dużą pomoc w tym względzie wykazał się Janus Rasmussen (Bloodgroup, Kiasmos), który jest też współproducentem albumu. Końcowy mastering materiału wykonał Nils Frahm (Bedroom Community) w Durton Studios, w Berlinie.

W nagraniach Sakaris korzystał również z pomocy kilku muzyków. Są to: nominowana do nagrody Grammy wokalistka Greta Svabo Bech (Deadmau5, Raise Your Weapon), Pætur Zachariasson (Boys in a Band, zwycięzców GBOB 2007 r.) oraz Ragnar Árni (Berndsen).

Okładkę na album „I Have Beautiful Eyes” zaprojektował farerski artysta Heiðrik á Heygum, który był również reżyserem teledysku do utworu „Brace myself”.

1354728714_SPOT_3

Muzyka SAKARIS ma unikalną atmosferę. Zawiera w sobie klimat retro popu zatopiony w sentymentalnej estetyce lat 80-tych, a co za tym idzie również tęsknotę. Muzyk w sposób oryginalny łączy taneczny electro indie pop z archaicznym brzmieniem starych gier video. Przeciwwagę dla optymistycznej, choć nostalgicznej muzyki stanowią smutne i pesymistyczne teksty. Całość wypada niepokojąco atrakcyjnie i pociąga specyficznym neurotyzmem.

Pełno tutaj elektronicznych eksperymentów, głównymi instrumentami są komputer i syntezator, po które SAKARIS sięga niezwykle rozważnie. Starannie układa melodie i aranżacje, by były jednocześnie pięknie, ale i nieprzeładowane. W efekcie kolejne kompozycje płyną lekko, zapewniając tym samym przyjemny odbiór. Melodyka utworów zapada bez problemów w pamięć. Ich wykonanie i drobiazgowe podejście do brzmienia powinno usatysfakcjonować nawet tych, którzy na co dzień nie gustują w takiej muzyce.

Album „I Have Beautiful Eyes” przyciąga uwagę swoim eklektyzmem i wielobarwnością. Nad muzyką unosi się szczególna aura nieoczywistości. Inspiracje artysty, przede wszystkim muzyką lat 80-tych i grami video zaowocowały bardzo udaną muzycznie retrospekcją. Jest to odczuwalne przede wszystkim w upajających dźwiękach, w których ukrywa się nostalgia i melancholia.

SAKARIS wprost fruwa po melodiach, zręcznie przebiera w tonacjach i nastrojach. A zgrabne aranżacje doprawia ciepłym wokalem. Artysta jest znakomitym przedstawicielem młodego i utalentowanego pokolenia mającego sporo do powiedzenia na scenie muzycznej.

 

photo_enl

 

Sakaris :: I have beautiful eyes

1. In a Box 3:28
2. I Have Beautiful Eyes 4:40
3. Do My Dancing 3:29
4. Stay Where You Are 4:20
5. Pixiboy 4:30
6. Minefields 3:52
7. Lunar Love 5:22
8. Freeze 4:37
9. Brace Myself 5:58

 

 
 

 
Sakaris : facebook / soundcloud / Tutl


Sakaris :: I have beautiful eyes
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów