Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Kiedy czekamy.

Salóme Katrín, RAKEL (Rakel Sigurðardóttir) i ZAAR (Sara Flindt) to trzy młode i utalentowane singer-songwriterki, które mieszkają i tworzą swoją muzykę w Reykjaviku. Panie poznały się podczas studiów w reykjavickiej szkole muzycznej FÍH w 2018 roku. Na marginesie wyjaśnię, że ZAAR jest Dunką, która przyjechała ze swojej ojczyzny z wymiany. Cała trójka od czasu studiów trzyma się razem i jest niemal nierozłączna. Tworzą paczkę przyjaciółek i spędzają ze sobą sporo czasu zarówno prywatnie, jak również zawodowo jako wokalistki i kompozytorki, bo każda z nich jest mocno oddana muzyce. Potwierdzają to chociażby wydane przez nie debiutanckie płyty: Salóme KatrínWater” (2020, recenzja TUTAJ), RAKELNothing Ever Changes” (2021, recenzja TUTAJ) oraz ZAARLost My Sense of Humor” (2019).

W czasie trwającego w ubiegłym roku lockdownu, wymienione wyżej trzy artystki postanowiły napisać nowy materiał i wydać go na jednej płycie. W ten sposób powstał nietypowy split album „While We Wait”, którego premiera miała miejsce 25 lutego 2022 roku. Nietypowy, bo zazwyczaj split albumy wydają zespoły undergroundowe, np. punkowe, czy metalowe. Po drugie na omawianym krążku znajdziemy siedem kompozycji, z czego jedną – „While We Wait”, która otwiera płytę panie skomponowały i wykonały wspólnie. Natomiast pozostałą część albumu artystki podzieliły między sobą po równo i każda z nich zamieściła tutaj po dwa swoje utworu. Dodam, że materiał na „While We Wait” nagrywany był przez jeden tydzień wiosną 2021 roku w Reykjaviku. Jego rejestracją zajmował się Hafsteinn Þráinsson. Na okładce albumu widzimy fotografię, która przedstawia rzeźbę autorstwa wschodzącego islandzkiego artysty Auðura Lóa.

Przed pojawieniem się albumu „While We Wait”  na rynku, w sieci opublikowano po jednym singlu każdej z artystek. Najpierw euforyczny indie rockowy kawałek Salóme KatrinThe Other Side”. Potem emocjonalny i melancholijny utwór ZAAROrganize”. Zaś jako trzecia pojawiła się RAKEL z niebywale subtelną balladą „Something”.

Trio opisuje swój wspólny utwór „While We Wait” jako otwarcie na świat, które stworzyły dla siebie nawzajem. To wyjątkowa przestrzeń kreacji, eksploracji i zabawy. Inaczej mówiąc – miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Powołany do życia przez Salóme Katrín, RAKEL i ZAAR projekt muzyczny stał się dla autorek platformą do odkrywania nowych brzmień. Jak same zapewniają, wspólna praca dała im poczucie bezpieczeństwa i twórczej wolności, które jest bardzo ważne dla artysty. Te artystki są bardzo dobrze zgranym kolektywem.

 While We Wait” to album z muzyką alternatywną, która obejmuje różnorodne wpływy m.in. indie rockowe, indie popowe, folkowe, ambientowe oraz inspiracje muzyką neoklasyczną i oniryczną elektroniką. Owa rozmaitość wykorzystanych elementów, harmonii i rozwiązań melodycznych dała bardzo interesujący efekt. Do tego każda z artystek prezentuje na tej płycie nieco inne podejście do muzyki alternatywnej. Salóme Katrín, RAKEL i ZAAR coraz odważniej eksponują muzyczną wszechstronność oraz talent kompozytorski i aranżacyjny. Ich kompozycje są misternie skonstruowane, a osobiste teksty emocjonalnie rezonują z przejmującymi wokalami. Panie w sposób ambitny i świadomy podkreślają własny unikalny styl, a przyznać trzeba, że każdy z nich jest równie hipnotyzujący i intrygujący. Tutaj nie ma miejsca na przypadek. Każdy dźwięk, każdy aranżacyjny detal, każda partia wokalna mają tu swoje uzasadnienie. Na szczęście artystki nie gubiące się w nadmiarze eksperymentów. Proporcje są tutaj dobrze przemyślane i wyważone, dając efekt ponad spodziewany, wciągający i kuszący. Kompozycje czarują umiejętnym wykorzystaniem głównie żywych instrumentów, budowaniem onirycznego klimatu, pewną szlachetnością aranżacji. Czuć w tych nagraniach ogromny pietyzm i sprawność, z jaką podchodzą do muzycznej sztuki.

Przygotowany przez kobiece trio album „While We Wait” zniewala słownymi i muzycznymi detalami. To po prostu ładna płyta. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś nie podda się tym emocjom i dźwiękom. Cieszę się, że powstała ta płyta.

 

 

 

Salóme Katrín, RAKEL, ZAAR (SKRZ) :: While We Wait

1. While We Wait (SKRZ) 2:58
2. Dive In the Deep End (Salóme Katrín) 3:44
3. The Other Side (Salóme Katrín) 4:43
4. Organize – Organ version (ZAAR) 4:55
5. (don’t mourn) the time you’ve been… (ZAAR) 3:53
6. When You Wake Up (RAKEL) 4:03
7. Something (RAKEL) 2:48

 

 

Salóme Katrín : facebook / spotify / Instagram
RAKEL : facebook / spotify / Instagram
ZAAR : Facebook / Instagram / Spotify                                                               
SKRZ : bandcamp / spotify

Salóme Katrín, RAKEL, ZAAR (SKRZ) :: While We Wait (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów