1459880_218836404961700_1388645439_n

Samsara to islandzki zespół rockowy o blues’owym zabarwieniu. Chociaż te określenia i tak nie wyczerpują w pełni wachlarza zawartych w ich muzyce dźwięków, inspiracji i nastrojów.

Nie będzie zbytnią przesadą użycie w tym przypadku określenia supergrupa, bo cała szóstka to świetni muzycy z dużym dorobkiem artystycznym. W skład zespołu wchodzą legendarni już muzycy, zasłużeni dla sceny islandzkiej weterani:

Beggi Morthens: gitara
Friðrik Júlíusson Geirdal: perkusja
Michael Pollock: wokal, gitara
Siggi Kristins: klawisze
Siggi Sig: harmonijka
Þorleifur Guðjóns: bas

1912281_667335439970678_1583588419_n

W listopadzie 2013 roku Samsara wydał swój debiutancki album „Samsara”.

Nagrania albumu i jego miksowanie przeprowadził Nikulás Róberts. A mastering wykonał Jón Skuggi. W nagraniach gościnie wystąpili: Ásgeir Óskars na klawiszach oraz chórek składający się z Ellen Kristjáns, Sigríður Eyþórs, Ylfa Rós Þorleifs.

Samsara żonglują nastrojami, cieszą dojrzałością i serwują solidną porcję gitarowego blues rocka: swobodnego, nieprzytłaczającego oraz namiętnego i szczerego. Kapela pracuje mocno i dynamicznie. Nie ma tutaj efektów komputerowych. Trzeba przyznać, że możliwości instrumentalne muzyków wykraczają zdecydowanie ponad przeciętność, chociaż na szczęście nie przesadzają oni w prezentowaniu swoich umiejętności. Oczywiście solówek jest sporo ale podane są z umiarem, bez zachłystywania się i nadmiernego popisywania biegłością. Bądź co bądź otrzymujemy muzykę zbudowaną na solidnych fundamentach, urzekającą swoim projektem i wykonaniem.

Pomysłowe kompozycje podane są w równie ciekawych aranżacjach. A są one bardzo zróżnicowane, bo usłyszymy zarówno vintage rocka, blues rocka, jak i alternatve country, funk i rock’n’rolla. Oprócz tego pojawiają się elementy progresywne oraz żeński chórek, który nasyca muzykę atmosferą soul i gospel. Brzmienie całości zdominowane jest też bardzo charakterystycznymi staromodnie brzmiącymi klawiszami i głosem wokalisty.

Wyraźnie słychać, że muzycy dobrze się bawią swoją muzyką. Nie ma tutaj zbędnego pośpiechu, grają z dużym luzem i swobodą, a jednocześnie z dbałością o szczegóły. Korzystając z barwnej palety klimatów, brzmień i stylów, mieszają nimi w idealnych proporcjach. Bardzo przyjemnie słucha się tej zabawy wszystkimi konwencjami i stylami. A wszystko to podane lekko, bezpretensjonalnie, bez napinania się na bycie alternatywnym.

Samsara tworzy muzykę ze wszech miar wartościową, godną uwagi i wciągającą. Z jednej strony ma ona w sobie ciepło i blues-rockowy dryg, z drugiej przyjemną melodykę. Dajemy się porwać wysmakowanej miksturze dźwięków i dramaturgii utworów od bagnistego funku, przez blues rockowe opowieści, aż po przejmujące ballady. Piękna, stylowa rzecz, która mnie po prostu ujmuje.

 

 

Samsara :: Samsara

1. All the Way 03:33
2. Bayou 03:24
3. Squeeze 04:24
4. Don’t Touch It 03:45
5. Rock Your Soul 03:18
6. Separation Blues 06:24
7. Set My Soul Free 03:00
8. Desert 03:49
9. There Comes a Time 06:13
10. 24/7 03:42

 

 
Samsara : facebook / bandcamp

Samsara :: Samsara (recenzja)
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów