Powstały w 2004 r. zespół Seabear jest kolektywem przyjaciół, którzy tworzą muzykę określaną mianem indie folku. Zespół początkowo wydał w 2006r. mini album „Singing Arc”, następnie zadebiutował długogrającą płytą „The Ghost That Carried Us Away” wydaną w 2007 roku. W roku 2010 zespół zaprezentował światu swój drugi pełnowymiarowy krążek „We Built A Fire”.

Warto nadmienić, że zespół nagrywa muzykę we własnym, mieszącym się w piwnicy studiu. Natomiast wszelkie projekty graficzne i teledyski tworzy Ingibjörg Birgisdóttir, partnerka życiowa i zespołowa lidera grupy Sindriego.

Nowy album Islandczyków jest bardzo ciepły w odbiorze, posiada swoistą lekkość i beztroskę. Zachwyca swoją liryczną aurą oraz akustycznymi brzmieniami gitary i skrzypiec oraz ciepłym, łagodnym głosem wokalisty. Urzeka także wesołą, taneczną melodyką. „We Built A Fire” to zbiór ciepłych i wiosennie świeżych piosenek, które cechuje delikatność i baśniowy klimat. W większości utworów doświadczamy rytmicznych i kołyszących dźwięków, które są znakomicie zaaranżowane i dopełnione łagodnym, nieco sennym śpiewem Sindriego.

Album rozpoczyna delikatny i wolno rozwijający się, gitarowy „Lion Face Boy”, który czaruje swoim rozmytym refrenem.

Dalej w „Fire Dies Down”zostajemy początkowo zahipnotyzowani smykami i dźwiękami piły, by od połowy utworu być porwanym do tańca w takt radosnej, energetycznej melodyki.

I’ll Build You A Fire” jako singiel promujący album bardzo dobrze oddaje charakter całej płyty. To również ciepła piosenka, ze skoczną melodyką i ślicznymi partiami skrzypiec. Nie sposób później pod nosem nie nucić tej melodii.

Kolejny utwór to rozbudowana melancholijna ballada „Cold Summer”, w której partie smyków i dźwięków fortepianu chwytają mocno za serce. Dodatkowo nastrój smutku oddają słowa piosenki „I lay my eyes on you, down where we get lost, find your mouth and winter skin. It’s getting harder to find it in me – fall asleep„.

Wooden Teeth” to już pogodne folkowe granie, z dzwoneczkami i słodkimi damskimi chórkami. „Leafmask” przynosi przyjemnie senny, wolno rozwijający się i kołyszący indie folkowy klimat. Ale za chwile wybudza nas taneczny „Softship” ze swoją ujmująco delikatną i ciepłą melodią.

W utworze „We Fell Of The Roof” tworzony delikatny nastrój zostaje kilkakrotnie przerwany mocniejszymi akustycznymi gitarami i partą skrzypiec.

Warm Blood” to cudownie ewoluująca podróż od atmosfery podwodnego brzmienia z łagodnym śpiewem, aż do wynurzenia się w formie bardziej szorstkich, mocniejszych dźwięków gitary akustycznej. „In Winters Eyes” jest na swój sposób ujmujący, ze swoim naiwnym i beztroskim tekstem.

Na koniec albumu otrzymujemy energetyczny, taneczny „Wolfboy„. Rozpoczyna się od słów „So many things at the same time. Make me feel like, nothing at all„, a przy refrenie nogi skaczą już same i wraz z chórkiem śpiewamy „aaaaa aaaa aaa”.

Limitowana edycja albumu zawiera dodatkowy krążek z 6 utworami, które w sumie trwają niecałe 14 minut. Otrzymujemy zatem w prezencie sześć pięknych, delikatnych i ciepłych miniaturek, które szkoda byłoby pominąć.

 

 

Seabear :: We Built A Fire

1. Lion Face Boy 3:35
2. Fire Dies Down 4:34
3. I’ll Build You A Fire 3:36
4. Cold Summer5:35
5. Wooden Teeth 2:42
6. Leafmask 3:11
7. Softship 4:14
8. We Fell Of The Roof 5:28
9. Warm Blood 5:04
10. In Winters Eyes 3:52
11. Wolfboy 4:25

 

 
Seabear : facebook / bandcamp

Seabear :: We Built A Fire (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów