Senga’s Choice to nowy instrumentalny zespół rockowy z Islandii, który narodził się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jego założycielem jest Jón Hilmar Karason – gitarzysta i nauczyciel, który występował w wielu projektach, tworzył programy telewizyjne, wykłady oraz prowadził różnego rodzaju kursy i festiwale muzyczne – oraz Þorlakur Ægir Ágústsson – basista i kompozytor, który grał ze wszystkimi najlepszymi islandzkimi artystami, ponadto od wielu lat uczy muzyki.

Zespół Senga’s Choice tworzą:

Jón H. Kárason – gitary
Þorlákur A. Ágústsson – bas
Magnús Jóhann – klawisze
Birgir Baldursson – perkusja

11 czerwca 2021 roku grupa Senga’s Choice wydała swój pierwszy album zatytułowany „Ideas & Secrets”. Materiał na płytę został nagrany w trzy dni w Studio Silo znajdującym się w maleńkiej wiosce Stöðvarfjörður. Rejestracją muzyki zajmował się Vinnie Wood. Jej miksy i mastering wykonał Ívar Ragnarson. Autorem okładki danego wydawnictwa jest Villi Jóns.

Muzycy opisują swoją muzykę określeniem fog prog. Tłumaczą, że ta nazwa wskazuje na muzykę, która zrodziła się w słynnej islandzkiej mgle, w której często skąpana jest wschodnia część tego kraju. W miejscu gdzie można zobaczyć elfy i trolle. Kiedy stoisz w pośrodku takiej mgły, nie możesz być pewien, w którym kierunku pójdziesz i trochę to trwa zanim nabierzesz większej orientacji. Senga’s Choice dodają, że ich muzyka stworzona jest specjalnie dla tych ludzi, którzy kochają potężną i zabawną muzykę instrumentalną. Jednocześnie przyznają, że czerpią swoje inspiracje z twórczości takich grup jak Focus, Radiohead, Red Hot Chilli Peppers i Jeff Beck.  

Brzmienie albumu „Ideas & Secrets” najprościej można opisać jako prog rock łączący w sobie elementy fusion, muzyki funk, bluesa, psychodelii i jazzu. Instrumentalna muzyka  Senga’s Choice czerpie pełnymi garściami z alternatywnej i melodyjnej muzyki lat 70-tych, chociaż przyznać trzeba, że w wykonaniu Islandczyków brzmi bardzo świeżo. Muszę przyznać, że to jedna z ciekawszych islandzkich grup w nurcie prog rocka. Być może, nie jest pozbawiona pewnych nawiązań do klasyków gatunku, ale te podobieństwa, jakby nie było niezwykle przyjemne, są przecież wynikiem z czerpania z tych samych inspiracji. Ponadto  muzycy także wcale nie uciekają od bardziej współczesnych wpływów.

Jak możemy się domyśleć, kompozycje przygotowane przez Senga’s Choice mają bardzo bogate aranżacje i nieoczywiste, progrockowe struktury. Nie brakuje w nich gitarowo-klawiszowych popisów, intrygującej sekcji rytmicznej, bogatych partii instrumentalnych cechujących się sporą energią, ale także fragmentów łagodniejszych i refleksyjnych. Uwagę zwraca umiejętne operowanie kontrapunktem, a także harmoniczna i rytmiczna złożoność. Co ważne, wszystkie pomysły i partie każdego z czterech instrumentalistów doskonale układają się w spójne, dopracowane w każdym szczególe kompozycje. Duże brawa należą się zespołowi również za to, że na ich debiutanckim krążku została zachowana odpowiednia równowaga pomiędzy zaprezentowaną wysoką techniką gry, wirtuozerią, pomysłowością i zawiłością, a jej melodyjnością i przyswajalnością.

Ideas & Secrets” to album dojrzały i ambitny, na którym muzycy zaprezentowali wielki talent kompozytorski, aranżacyjny i wykonawczy. Zespół unika jednak pretensjonalności, zamiast tego po prostu bawi się muzyką. Właśnie dlatego jest to wydawnictwo niezwykle miłe w odbiorze, pełne wdzięku, pogodne i odprężające, zachwycają pięknymi, nierzadko chwytliwymi melodiami. Zawarta na „Ideas & Secrets” muzyka robi duże wrażenie, co tylko pokazuje, jak wielką wyobraźnię artystyczną dysponują muzycy. Debiut Senga’s Choice to naprawdę udany, niekonwencjonalny i interesujący album o ogromnej wartości artystycznej. Jak ta płyta smakuje! Proszę po prostu posłuchać.

 

 

 

Senga’s Choice :: Ideas & Secrets

1. Lead by Example
2. Blue Sin
3. Looking Forward
4. Senga´s Choice
5. Made to Stick
6. Senga´s Heart
7. 78
8. Reveal it

 

 

 

Senga’s Choice : website / facebook / bandcamp / spotify

Senga's Choice :: Ideas & Secrets (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów