Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Islandzki lodowiec Vatnajökull.

Sin Fang (aka Sindri Már Sigfússona, Seabear) to artysta i muzyk dobrze znany czytelnikom naszego portalu. Islandzki singer-songwriter w ostatnim czasie przygotowywał ścieżkę dźwiękową, która 10 listopada 2022 roku została udostępniona na platformach sreamingowych. Mam tu na myśli muzykę filmową doVatnaj​ö​kull”. Jest to film dokumentalny poświęcony tytułowemu lodowcowi Vatnajökull, który znajduje się w południowo-wschodnim rejonie Islandii, na terenie utworzonego w 2008 roku Parku Narodowego Vatnajökull. Trzeba wiedzieć, że jest to największy lodowiec w Islandii i jeden z największych w Europie. Nazwa wulkanu jest połączeniem dwóch islandzkich słów: jökull – lodowiec i vatna – woda. Dokumentaliści w swoim filmie koncentrują się na tym jak bardzo czapa lodowca wrażliwa jest na zmiany klimatyczne, jak duża jej objętość zniknęła na przestrzeni ostatnich lat i jak klimat wpływa na przyrodę.

Na płycie Vatnaj​ö​kull” znajduje się około 30 minut instrumentalnej muzyki, którą przypisać można do gatunku ambient. Ogromną zaletą tej ścieżki dźwiękowej jest oszczędność środków wyrazu. To muzyka spokojna i atmosferyczna. Powoli rozwijające się, powtarzalne plamy dźwięków budują relaksacyjne formy, urzekające ogromną przestrzenią i mistyczną aurą przeplataną wszechogarniającą nostalgią, zadumą oraz delikatnością. Tego typu muzykę trudno ująć w słowa, bo  te hipnotyzujące i transowe kompozycje opakowane w przestrzenne brzmienie oddziałują przede wszystkim na słuchacza na poziomie emocjonalnym i wyobrażeniowym. Wystarczy włączyć album, zamknąć oczy i rozpocząć duchową wędrówkę po lodowcu, oddać się refleksji nad zmianami klimatycznymi zachodzącymi w świecie. Zdecydowanie jest to muzyka do chłonięcia całym sobą, przeżywania w samotności o późnej porze.

Ścieżka dźwiękowa do Vatnaj​ö​kull” jako całość brzmi spójnie i poprawnie, nie ma słabych punktów, ale nie ma też w sobie pierwiastka zaskoczenia, czegoś wyjątkowego czym wyróżniałaby się na tle innych tego typu produkcji. Obiektywnie rzecz biorąc, powinienem napisać, że ten krążek nie jest niczym szczególnym. Wydaje się płytą, jakich wiele na rynku. Z pewnością zginie w zalewie przepastnej konkurencji. Szkoda, bo jednak warto ją poznać. Natomiast sam Sin Fang jest artystą, którego należy obserwować.

 

 
 

Sin Fang :: Vatnaj​ö​kull

1. Reflecting the Light From the Sky 7:10
2. Emerge Underneath the Ice 4:54
3. Rainbow Under Our Feet 4:28
4. Covered in Blue Light 5:09
5. Serious Damage 3:12
6. Inside the Ice Cave 3:24

 

 

 

 
Sin Fang : website / facebook / bandcamp / bandcamp INNI / spotify / Foscadh

Sin Fang :: Vatnaj​ö​kull (recenzja)
4.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów