Sjana Rut (Sjana Rut Jóhannsdóttir) to 19-letnia singer-songwriterka pochodząca z Islandii.

Sjana Rut zaczęła śpiewać w wieku około 9 lat. Kiedy miała 11 lat zaczęła pisać wiersze, co później w wieku 12/13 lat przekształciło się w pisanie własnych piosenek. Kiedy miała 16 lat, Sjana i jej brat NumerusX wygrali w ich szkole średniej konkurs śpiewu, wykonując kompozycję „Bláið”, którą wspólnie napisali w wieku 15 lat (Sjana) i 17 lat (NumerusX). Doprowadziło ich to do reprezentowania ich szkoły w konkursie muzycznym rozgrywającym się pomiędzy innymi szkołami średnimi, który emitowany był w Live TV. W 2016 roku Sjana ponownie brała udział w szkolnym konkursie wokalnym i po raz kolejny go wygrała. Wykonywała wówczas utwór „I’d rather go blind” Etty James. Sjana brała również udziału w programie telewizyjnym The Voice Iceland i Icelandic Music Experiments 2017 (Músíktilraunir), w którym wystąpiła wraz ze swoim bratem NumerusX.

20  lutego 2020 roku Sjana Rut wydała swój debiutancki album zatytułowany „Gull & Grjót”. Islandka skomponowała całą muzykę i napisała wszystkie teksty na płytę. Samodzielnie również nagrała swój album, zagrała na wszystkich instrumentach i zaśpiewała. Przygotowała także okładkę danego wydawnictwa.  

Album „Gull & Grjót” jest w całości wykonany w języku ojczystym Sjany Rut, co ma dla niej bardzo duże znaczenie, gdyż każda z piosenek oparta jest na osobistych doświadczeniach i historiach z jej życia. W swoich tekstach artystka mierzy się m.in. z poczuciem straty, tematem miłości, narodzin nowego życia, wewnętrznej walki i niezależności.

Wsłuchując się w „Gull & Grjót” można zauważyć, że Sjana Rut świetnie czuje się w nastrojowej i kameralnej muzyce pop-folk/soul. Choć możemy się doszukiwać w jej twórczości także innych inspiracji. Debiutancki album młodej artystki wypełniają głównie intymne ballady o poetyckim i refleksyjnym klimacie. Kompozycje są stonowane i dosyć minimalistyczne. Na pewno jednak należy się uznanie za swobodę i wyczucie ich wykonania. W nagraniach dominują głównie partie pianina i klawiszy, a także elementy elektroniczne i generowana przez komputery produkcja. W zgrabnych aranżacjach pojawiają się też gitary i inne instrumenty. Całość wypada naturalnie i przekonująco. Jest na tym wydawnictwie naprawdę wiele miłych momentów przepełnionych szczerymi emocjami. A oprócz niezwykle kobiecej atmosfery, nie brakuje na nim również wpadających w ucho melodii.

Gull & Grjót” jest albumem bardzo spójnym. Swoim brzmieniem hipnotyzuje słuchacza. Wplecenie różnych wpływów w popowe balladowe utwory wyszło artystce zaskakująco dobrze. Nie sposób również pominąć głosu Islandki. Sjana Rut dysponuje ciekawym, bardzo czystym wokalem, który przykuwa uwagi i wydaje się wręcz stworzony do tego typu urokliwej estetyki.

 

Sjana Rut :: Gull & Grjót

1. Gull & Grjót 4:42
2. Óskasteinn 3:06
3. Hjartsláttur 3:04
4. Gefst Aldrei Upp 3:12
5. Von Um Betra Líf 3:53
6. Þú Opnar Nýja Sýn 3:12
7. Sefur Þú Vært 4:19
8. Leiðina Heim 3:34
9. Ég Horfi Fram Á Við (Remastered) 4:51
10. Fylgi Þér Hvert Sem Er 3:21
11. Búið Spil 2:20
12. Beint Í Hjartastað 2:48

 

 

Sjana Rut : facebook / spotify

Sjana Rut :: Gull & Grjót (recenzja)
4.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 5 Głosów