Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Eksperymenty i improwizacje jazzowe.

Zespół Skúrin(n) (pl. Szopa) tworzy trzech doświadczonych improwizatorów ze sceny muzycznej Reykjaviku. Dzięki wieloletniej przyjaźni i zbiorowemu doświadczeniu w tworzeniu muzyki było nieuniknione, że w końcu spotkali się, by razem spontanicznie komponować. W skład grupy wchodzą:

Kjartan Valdemarsson – fortepian, klawisze
Óskar Guðjónsson – saksofony
Pétur Grétarsson – perkusja

Najbardziej popularna encyklopedia internetowa mówi o tym, że Kjartan Valdemarsson (ur. 1967) to islandzki pianista jazzowy i kompozytor. Studiował grę na fortepianie w Szkole Muzycznej Mosfellsbær, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1985-1989 studiował w Berklee College of Music. Jest pedagogiem w FIH Academy of Music, a także pracuje jako pianista w Islandzkiej Akademii Sztuk i Islandzkiej Kompanii Tańca. Grał z większością islandzkich muzyków jazzowych, a także grał dużo muzyki pop, m.in. z zespołem Todmobile. Pracował w teatrach i intensywnie pracował w studiach nagraniowych, zarówno jako klawiszowiec, jak i inżynier dźwięku. Jest również popularnym aranżerem, ma na swoim koncie wiele aranżacji, m.in. dla Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Reykjaviku. Grał przez chwilę z jednym z czołowych szwedzkich big bandów – Big Band Norbottena. Tworzył również muzykę dla telewizji. Był członkiem takich zespołów jak Helgi Björns & Reiðmenn Vindanna oraz Endurvinnslan. Na koniec dodam, że w 2011 roku Kjartan zdobył Islandzką Nagrodę Muzyczną (Icelandic Muisic Awards) za najlepszą kompozycję w kategorii jazz.

Pétur Grétarsson studiował wszystkie rodzaje muzyki w Szkole Muzycznej w Reykjavíku, a później w Berklee College of Music w Bostonie. Pracuje jako niezależny muzyk od 1985 roku. Regularnie współpracuje z Iceland Symphony. Jest nauczycielem teorii muzyki, perkusji, zespołu, kreatywnego słuchania i zarządzania wydarzeniami w Konserwatorium Muzycznym FíH. Członek i założyciel Benda Percussion Group 1998. Posiada duże doświadczenie z muzyką teatralną. Występował w licznych produkcjach teatralnych i musicalach. Kompozytor muzyki i wykonawca wielu spektakli Teatru Narodowego i Teatru Miejskiego w Reykjaviku. Dyrektor Islandzkich Nagród Muzycznych (Iceland Music Awards) w latach 2006-2011. Dyrektor Reykjavik Jazz Festival w latach 2007-2014. Producent muzyczny rozgłośni Rúv (Islandzka stacja radiowa) od 1987 roku, koncentrujący się na programach muzycznych obejmujących różne gatunki. Odznaczony tytułem Icelandic Music Day 2018 za prezentowanie muzyki w mediach.                               

Óskar Guðjónsson to islandzki saksofonista, którego można kojarzyć z takich zespołów jak np. ADHD, Arne Forchhammer Quartet, Einar Scheving Quartet, Funkstrasse, Geislar, Jagúar, Malamute, Mezzoforte, Sveitinni, The Jan Holberg Project, Iceland’s New Liberation Orchestra, Neol Einsteiger. Artysta wydał kilka albumów solowych oraz współpracował z licznymi islandzkimi muzykami, pojawił się na wielu wydawnictwach muzycznych innych artystów.                                                                                                          

W czerwcu 2022 roku islandzkie trio Skúrin(n) debiutowało albumem „Sk​ú​rir í grennd​/​Imminent Showers”. Natomiast 8 lutego 2023 roku na rynku ukazał się ich najnowszy krążek pod tytułem „Skúrin(n)”. Materiał na płytę został nagrany w styczniu 2022 roku w Syrland Studios w Reykjaviku. Jego rejestracją oraz miksowaniem zajmował się Fridfinnur Oculus Sigurdsson. Zaś mastering wykonał Sveinn Kjartansson. Okładkę płyty przygotował Páll Ívan.

Na albumie „Skúrin(n)” znajdziemy sześć rozbudowanych, instrumentalnych utworów o mocno eksperymentalnym charakterze, z pogranicza muzyki improwizowanej i free jazzu. To wynik własnej, niepowtarzalnej wizji zespołowego brzmienia. Muzycy w sposób niezwykle udany zagospodarowują przestrzeń, kreując swój świat dźwięków. Trio wytworzyło jedyną w swoim rodzaju przestrzeń eksploracji swojej muzyki, inspirując siebie nawzajem.

Grupa Skúrin(n) z dużą wprawą realizuje ideę avant-garde i swobodnej improwizacji, która w ich wydaniu daleka jest od stereotypowego postrzegania free jazzu jako muzyki chaotycznej. Muzycy doskonale odnajdują się w medytacyjnych i powolnych improwizacjach w budowaniu napięcia oraz tajemniczej i niepokojącej atmosfery, gdzie każdy najdrobniejszy dźwięk odgrywa ważną rolę. Nie stosują oczywistych rozwiązań, a raczej tonują emocje i przekazują je w wyrafinowany sposób. Czym angażują słuchacza od początku do końca. Eksperymentalna muzyka Skúrin(n) wpisuje się  w nurt muzyki pobudzającej zarówno wyobraźnię, jak i duchowość odbiorcy.

 

 

 

Sk​ú​rin​(​n) :: Sk​ú​rin​(​n)

1. Róið fram í gráðið/Rocking back and forth 06:32
2. Umskiptingur/Changeling 07:59
3. Umhugsunarefni/Food for thought 07:17
4. Bjartsýniskast/Attack of Optimism 10:33
5. Aria 06:26
6. Örvunarskammtur/Booster Shot 03:01

 

 

 

 
Sk​ú​rin​(​n) : bandcamp

Sk​ú​rin​(​n) :: Sk​ú​rin​(​n) (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów